Historia e Aplikacionit Remote të Apple TV: Ndikimi i saj në Siri Remote

Hardueri i ri Apple TV i zbuluar në tvOS 13.4 beta

Disa ditë më parë ju thamë se Apple ka vendosur të heqë nga dyqani i aplikacioneve atë që na lejoi të trajtojmë Apple TV, nëse nuk do të ishim afër komandës. Një aplikacion që nuk kishte kuptim sepse në sistemet e reja operative iOS dhe iPadOS ai tashmë është i integruar në qendrën e kontrollit. Nëse doni të dini historinë se si lindi ky aplikacion dhe çfarë ndikimi pati, është mirë që të lexoni fillin e mëposhtëm në Twitter.

Aplikacioni Remote Apple TV ishte paraardhësi i Siri Remote

Ish inxhinieri dhe dizajneri i Apple Alan Cannistraro ka detajuar procesin e krijimit të aplikacionit Apple TV Remote për iPhone. Cannistraro shkruan se filloi të shkruajë aplikacionin në 2006, përpara se të shihja pjesën tjetër të ndërfaqes së përdoruesit të telefonit. Aplikacioni përfundoi duke qenë aplikacioni i parë i prodhimit që "Ekipi i App Store përdori për të testuar rrjedhën e tyre të ngarkimit në Dyqan".

Emri origjinal që ishte menduar për aplikacionin në distancë ishte iControl.

Për sa kohë që e dërgojmë atë vetëm me kontrollin e iTunes dhe Apple TV, prototipi im më lejoi gjithashtu të ndezja dhe fikja dritat, televizorët dhe marrësit (përmes adaptorit infra të kuq), dhe ruani dhe rifilloni gjendjen e një dhome si një "skenë".

Një vit më vonë (2009) ai gjithashtu kishte ndërtuar prototipa në Remote që do të lejonin ekranin e prekjes së telefonit tuaj nxirrni miun për kompjuterin, dhe bashkëveproni me fotot, aplikacionet (TouchBar origjinal) dhe mbrojtësit e ekranit në Mac tuaj.

https://twitter.com/accannis/status/1318934030197256193?s=20

Një nga deklaratat më të rëndësishme është deklarata e bërë në lidhje me vitin 2010, ku thuhet se ky aplikacion ishte frymëzimi për Siri Remote.

Në vitin 2010, u ula me Steve për t'i treguar atij se si bie Apple TV me telekomandë dhe ai tha: "Televizori tjetër i ardhshëm i Apple TV duhet të jetë ky pa ekran". Na u deshën pesë vjet (shumë gjëra u ndalën kur Steve vdiq), por më në fund Siri Remote doli.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.