Ndërsa lojtari HomePod dhe QuickTime mbështesin FLAC, iTunes nuk është akoma.

Përputhshmëria e formatit FLAC në versionet më të fundit të pajisjeve dhe sistemeve operative të Apple është përmirësuar shumë. Ndërsa HomePod, aplikacioni Files dhe lexuesi QuickTime në macOS mbështesin formatin FLAC, aplikacioni i menaxhimit të iTunes ende nuk është, duke parandaluar përdoruesit të shijojnë këtë lloj formati që na ofron shumë më shumë cilësi sesa formati tradicional MP3.

Siç mund ta shohim në specifikimet që janë botuar të HomePod në faqen e tij të internetit, tani që data e fillimit të saj është tashmë zyrtare, ne mund të shohim se si në të dhënat teknike kjo pajisje mbështet formatin FLAC. Si zakonisht, është dhe do të mbetet një mister pse Apple nuk ofron mbështetje për këtë format që kur arriti në versionin 1.3 dhe përdorimi i tij u bë i njohur në 2013.

Skedarët në formatin FLAC mund të luhen përmes lexuesit QuickTime në macOS, megjithatë, përdorimi që bën VLC është shumë më i mirë, duke përfshirë menaxhimin e listave dhe kur bëhet fjalë për të dhënë detaje, një opsion që nuk është i disponueshëm përmes lojtarit vendas macOS. Formati FLAC zvogëlon volumin e zënë nga muzika në një CD deri në 50%, në varësi të pjesëve dhe opsioneve të kodimit që ne vendosim.

Formati i cilësisë së Apple pa humbje, ALAC, na ofron cilësi të ngjashme audio, por nuk është në përputhje me shumicën e lojtarëve të palëve të treta. Padyshim që ky format i ngjashëm me FLAC, në pronësi të Apple, është i pajtueshëm me iTunes. Versioni i parë i iOS 11 që ofron mbështetje për këtë format është iOS 11, duke na lejuar të luajmë këtë format nga aplikacioni Files direkt me lojtarin e parazgjedhur të versionit të njëmbëdhjetë të iOS.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.