Shfletuesi për Mac

Shfletuesi më i mirë për Mac

A jeni duke kërkuar për shfletuesi më i mirë për Mac? Aktualisht në treg mund të gjejmë një numër të madh shfletuesish të pajtueshëm me OS X. Shumica e përdoruesve përdorin Safari pasi që instalohet natyrshëm dhe është ai që ofron integrimin më të mirë me tërë sistemin. Edhe kështu, ka ende një pjesë të madhe të përdoruesve që urren Safari në të njëjtën shkallë që përdoruesit e Windows dëmtojnë Internet Explorer, kështu që ne ju ofrojmë një listë të 10 shfletuesit kryesorë për Mac.

Në treg mund të gjejmë një numër të madh të shfletuesve që janë krijuar për të punuar me sistemin operativ desktop të Apple, megjithëse numri i tyre është disi më i vogël, natyrisht nëse e krahasojmë me numrin e shfletuesve të pajtueshëm me Windows. Por akoma, në këtë artikull ne do t'ju tregojmë shfletuesit më të mirë për Mac që do të shërbejnë si alternativa ndaj shfletuesve më të njohur si Safari, Firefox, Chrome, Opera ...

Po e bëj këtë listë të shfletuesve më të mirë për Mac dhe OS X duke marrë parasysh preferencat e mia dhe duke u përpjekur shpjegoni arsyet të cilat më kanë shtyrë t’i klasifikoj në renditjen vijuese. Shpresojmë që pasi të lexoni postimin të zgjidhni shfletuesin më të mirë për Mac ose atë që i përshtatet më mirë nevojave tuaja.

Safari, shfletuesi më i mirë për Mac për shumë njerëz

Safari për Mac

Personalisht, nëse jeni gjithashtu përdorues i një iPhone, iPad ose iPod touch, Safari është shfletuesi më i mirë për Mac që mund të përdorni. Sinkronizimi midis pajisjeve të shoqëruara e njëjta llogari na lejon të konsultohemi me faqeshënuesit dhe madje edhe historikun e MAC tonë nga çdo iPhone, iPad ose iPod Touch. Për më tepër, sinkronizimi i çelësave dhe emrave të përdoruesve përmes iCloud Keychain e bën atë opsionin më të sigurt dhe më të lehtë për të pasur të gjitha të dhënat tona në dorë, kudo që të jemi.

Artikulli i lidhur:
Probleme me lidhjen Bluetooth të Mac-ut tuaj?

Safari punon mjaft shpejt sa nuk mendoni të përdorni një shfletues tjetër që teorikisht pretendon të jetë. Safari është krijuar nga të njëjtët zhvillues si OS X, kështu që optimizim më i mirë me të gjithë sistemin dhe faqet e internetit të ndryshme në të cilat mund të kemi qasje ata janë të vështirë për të rrahur. Përveç kësaj, ato gjithashtu na lejojnë të shtojmë shtrirjen e çuditshme në shfletues, kështu që justifikimi se Chrome është më i mirë në atë kuptim është plotësisht absurd.

Firefox

Firefox për Mac

Përkundër rritjes së ngadaltë që po përjeton Firefox, ky shfletues për Mac është akoma një nga më të mirët për OS X pas Safari, i cili vjen i instaluar natyrshëm. Firefox është karakterizuar gjithmonë duke u përpjekur të mbrojë shfletimin e përdoruesit sa më shumë që të jetë e mundur duke bllokuar, brenda mundësive të tij, çdo lloj qasje në MAC tonë përmes tij. Një avantazh tjetër që na ofron Firefox është pavarësia e tij dhe privatësia që na ofron gjatë shfletimit, veçanërisht në faqet tipike të internetit si Amazon, të cilat ndjekin cookies tonë për të ditur se çfarë po kërkojmë dhe me cilat çmime e kemi gjetur më parë.

Terminal
Artikulli i lidhur:
Si të hapni Terminalin në Mac

Një nga karakteristikat që e bëjnë atë një nga shfletuesit më të mirë për Mac është mundësia për të shtuar çdo lloj zgjatje. Në fakt, ka shumë prej tyre që janë në dispozicion vetëm për Firefox pa gjetur homologun e tij në platforma të tjera të tilla si Chrome. Falë sinkronizimit midis pajisjeve me Firefox ne gjithashtu mund të kemi të gjithë faqeshënuesit dhe fjalëkalimet tona në të gjitha pajisjet ku kemi të instaluar edhe Firefox, qofshin Windows, Android, Linux ...

Shkarkoni Firefox falas.

krom

Chrome për Mac

Deri relativisht kohët e fundit, shfletuesi ka qenë gjithmonë dele e zezë e laptopëve Mac. Konsumi i lartë i të gjithë ekosistemit të aplikacioneve me të cilat shoqërohet gjithmonë (Hangouts, Google Drive ...) e bëri këtë shfletues një dhimbje koke e vërtetë për baterinë tonë MacBook. Nuk kishte rëndësi se cilën faqe keni vizituar dhe nëse përmban Flash apo jo, adhuruesit e MacBook tonë gjithmonë ktheheshin në fuqi të plotë pa ndonjë arsye të dukshme, prandaj përdorimi i tij është zvogëluar shumë në laptopët e Apple, jo aq në Mac. Desktop. është sekondar pasi e dimë që nuk do të na mbarojë bateria.

Për fat të mirë, versioni i fundit i Chrome për OS X e zgjidhi këtë problem dhe shpejtësia e adhuruesve të MacBook tonë mbeti në nivele adekuate, si dhe konsumi i baterisë, por për shumë përdorues ishte tepër vonë dhe Chrome nuk ka shkelur përsëri laptopët e tyre . Chrome, si Firefox, na ofron sinkronizimin e faqeshënuesve midis pajisjeve dhe fjalëkalimeve të ndryshme, gjë që e bën përdorimin e tij shumë më të rehatshëm pa pasur nevojë të shkruash fjalëkalime për t'i mbajtur ato. Me tutje, dyqani i aplikacioneve dhe shtesave na ofron një numër të madh të shtesave për shfletuesin tonë, shtesa që nganjëherë mund të jenë kundërproduktive duke zënë një pjesë të madhe të burimeve të Mac-ut tonë.

Shkarkoni Chrome falas.

portë

Shfletuesi Tor për Mac

Derisa zbulimet e Snowden dhe metodat e përdorura nga të gjitha qeveritë, jo vetëm Amerika e Veriut, për të spiunuar qytetarët e tyre u bënë publike, shumë përdorues kanë kaluar në shfletuesin Thor. për të mos lënë asnjë gjurmë të kërkimeve tuaja dhe të ndikohet nga rezultatet e kërkimit bazuar në vendndodhjen tuaj (IP).

Tor është i bazuar në Firefox i cili gjithashtu na lejon të rregullojmë këtë shfletues pothuajse në maksimum. Ka shumë të ngjarë që kur vizitoni faqet e internetit që kanë shumë reklama dhe elementë që ndjekin aktivitetin tonë, shfletuesi nuk do të funksionojë si duhet, gjë që do të na detyrojë të çaktivizojmë aspekte të caktuara të konfigurimit. Ky shfletues për Mac është ideal për trolls, ata përdorues që duan të krijojnë polemikë në faqet e internetit që vizitojnë dhe që zakonisht bllokohen gjithmonë përmes IP.

Tor është në dispozicion falas për shkarkim.

Operë

Opera për Mac

Personalisht, unë jam një nga përdoruesit që mendoj se Opera nuk ka qenë në gjendje t'i përshtatet kohërave aktuale dhe në fund ka përfunduar me tarifa shumë të ulëta të përdoruesve krahasuar me vitet e mëparshme. Mungesa e opsioneve të konfigurimit, përveç funksionimit të saj ndonjëherë të papërpunuar, ka bërë që publiku të ndalojë përdorimin e tij.

Opera gjithashtu na lejon të instalojmë shtesa për të personalizuar lundrimin tonë dhe kërkesa minimale për të funksionuar si duhet ato janë shumë të ulta. Një opsion i mirë për pajisje më pak të fuqishme.

Opera është në dispozicion falas për shkarkim.

Maxthon

Shfletuesi Maxthon për Mac

Maxthon është një alternativë e mirë nëse doni të provoni një shfletues tjetër. Nuk na ofron asgjë të jashtëzakonshme, e cila na lejon të sinkronizojmë të dhënat tona të shfletimit me pajisje të tjera, të ruajmë fjalëkalimet, fushat e plotësimit automatik ... Çështja e shtesave nuk funksionon siç duhet pasi na lejon të instalojmë vetëm disa nga dyqanet Firefox dhe Chrome. Aty ku shquhet ky shfletues për Mac është në kërkesat e nevojshme për të funksionuar, pasi që ndryshe nga Chrome në kohën e tij të keqe, Maxthon nuk kërkon shumë kërkesa nga Mac-u ynë.

Maxthon është në dispozicion për shkarkim falas përmes Mac App Store.

Shfletuesi i pishtarit

Shfletuesi i pishtarit

Shfletuesi i bazuar në krom, ashtu si Chrome. Kjo është shfletuesi më i mirë për Mac që mund ta gjejmë për konsum të videove dhe muzikës, por funksionon sidomos kur përqendrohemi në luajtjen e muzikës përmes shfletuesit. Gjithashtu na lejon të shkarkojmë videot që luajmë në shfletuesin pa pasur nevojë të instalojmë ndonjë shtesë tjetër sikur të ndodhë në Chrome. Ai gjithashtu integron një menaxher ideal torrent për dashamirët e shkarkimeve. Duke qenë i bazuar në Chromium, Torch lejon instalimin e të gjitha shtesave të disponueshme në Dyqanin e Kromit në Web.

Përdorimi i shtesave, siç kam komentuar më lart, duhet të bëhet me moderim, përndryshe ne mund ta kthejmë shfletuesin në një mushkë të vështirë për të lëvizur në çdo Mac, pavarësisht nga konfigurimi i tij. Njoftime pishtari sidomos kur shtojmë më shumë se katër shtesa. Touch Browser është në dispozicion për shkarkim falas.

Falso

Fake është një shfletues për Mac që e bën më të lehtë automatizimin. Fake na lejon të tërheqim veprimet e shfletuesit për të krijuar rrjedha grafike të punës pa pasur nevojë për një ndërfaqe njerëzore. Rrjedhat e krijuara të punës mund të ruhen dhe ndahen me më shumë përdorues. Fake është frymëzuar nga Automator nga OS X dhe është një kombinim perfekt i Safari dhe Automator që na lejon të ndërveprojmë me internet shpejt dhe rehatshëm.

Fake është ideale për përdoruesit e përparuar pasi do t'i lejojë ata automatizoni detyrat kur plotësoni formularë të gjatë dhe kapje imazhesh. Të gjitha tiparet e automatizimit të Fake mundësohen nga vegla vendase e skenarit MacS X AppleScript, duke lejuar që skriptimi automatik të shtohet në detyrat e tjera të zakonshme të rreshtit të komandës.

Ky shfletues, duke qenë kaq specifik, nuk ofrohet falas, me çmim 29,95 dollarë, por ne mundemi shkarkoni një version falas për të parë dhe provuar funksionimin e tij.

Shfletuesi Yandex

Shfletuesi Yandex për Mac

Yandex, me origjinë ruse, është shfletuesi i gjigantit rus të kërkimit Yandex, ata nuk janë munduar të ndryshojnë emrin sikur ta bënte Google duke e quajtur shfletuesin e tij Chrome. Yandex është i njohur për të qenë një nga shfletuesit më të shpejtë për Mac që mund të gjejmë në treg, na mbron nga faqet e internetit të rrezikshme që përmbajnë malware dhe gjithashtu na mbron dhe na informon kur lidhemi me një rrjet publik Wi-Fi, në mënyrë që të kujdesemi për informacionin që futim.

Lidhur me personalizimin, Yandex na lejon të rregullojmë sfondin e shfletuesit për ta përshtatur atë me shijet tona, diçka që shumë pak shfletues mund ta ofrojnë aktualisht. Ashtu si shumë shfletues të tjerë, ai gjithashtu na ofron mundësinë për të sinkronizuar shfletuesin tonë dhe të dhënat e hyrjes me pajisjet e tjera, pasi Yandex është gjithashtu i disponueshëm për iOS dhe Android.

Yandex është në dispozicion për shkarkim falas.

Shfletuesi Sleipnir

Shfletuesi Sleipnir për Mac

Zhvilluesi i Sleipnir Browser pretendon se ata e kanë krijuar këtë shfletues në imazhin dhe ngjashmërinë se si do të dëshironit se ishte shfletuesi juaj i preferuar, fotografitë e faqeve me madhësinë e duhur për tu parë pa lënë sytë tanë, fushat e kërkimit me mundësi, lehtë për të gjetur skedën e hapur që ju nevojitet në atë moment ...

Sleipnir është krijuar për të qenë në gjendje të kontrolloni lundrimin përmes gjesteve në Track Pad ose Magic Mouse, duke lënë mënjanë lëvizjet tipike lart e poshtë për të lëvizur nëpër faqen që po vizitojmë. Ka shkurtore të tastierës për të përshpejtuar lundrimin, në mënyrë që miu të mos jetë i nevojshëm as për të qenë në gjendje të lundrojë rehat. Ky shfletues na ofron mundësinë e hapjes së deri në 100 skedave të ndryshme, kjo është nëse performanca ndërsa hapni skedat ulet ndjeshëm.

Vivaldi

"Vivaldi" është një nga shfletuesit më të fundit Mac, megjithatë, ai ka përvojë të gjerë pasi është zhvilluar nga kompania Vivaldi Technologies, e cila u krijua nga themeluesi dhe ish CEO i "Opera" (shfletues të cilin tashmë e kemi parë më lart ) Jon Stephenson von Tetzchner.

Shtë një shfletues falas me një prekje "reaksionare" pasi lind si një reagim ndaj tranzicionit të bërë nga Opera nga Presto në Blink, prandaj motoja e saj aktuale është "Një shfletues për miqtë tanë".

"Vivaldi" është një shfletues uebi për Mac i krijuar për ata përdorues që kalojnë shumë orë duke shfletuar rrjetin, prandaj përcaktohet si “Personal, i dobishëm dhe fleksibël”, Dhe e vërteta është se është. Për shembull, mundeni zgjidhni vendndodhjen e skedave në krye, në fund ose në njërën nga anët, dhe ju mund të vendosni edhe për vendndodhja e shiritit të adresës. Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të rregulloje gjestet me miun, pamja, shkurtore të tastierës dhe shumë më tepër.

Ndër funksionet dhe veçoritë e tij më të spikatura mund të theksojmë se ofron një nga lundrimet më të fuqishme historike me statistikat e përdorimit që paraqiten në një mënyrë mjaft vizuale, aftësinë për të shfletuar me lehtësi faqet e internetit dhe për të gjetur lidhje, dhe shumë më tepër. Ajo gjithashtu ka një të dobishme paneli i shënimeve ku mund të ngjisni tekstin që ju intereson më shumë, të shtoni një lidhje dhe madje imazhe, një të fuqishme menaxheri i faqeshënuesve që do të lehtësojë përdorimin e tij pavarësisht nga sasia, funksioni "Grumbullimi i skedave", etj.

Ju mund ta shkarkoni Vivaldi për Mac plotësisht falas në faqen e saj zyrtare.

Rockmelt, shfletuesi i mediave sociale

RockMelt

"RockMelt" është një shfletues për Mac i krijuar posaçërisht për ata përdorues që shfletojnë shumë përmes rrjeteve të tyre sociale, veçanërisht në FaceBook. Bazuar në shfletuesin Chrome të Google, RockMelt ka avantazhin e integrimi i mediave sociale dhe kontrolle të veçanta në mënyrë që miqtë tuaj t'i "mbyllin" 24 orë në ditë. Ai gjithashtu përfshin një shiriti i bisedës, mundësia e shtimit të rrjeteve sociale, azhurnimi i statusit tuaj direkt nga kontrollet e tij hapësinore dhe shumë më tepër.

Siç thamë, ai është një shfletues i bazuar në Chrome kështu që përfshin të gjithë fuqinë, performancën dhe funksionet e tij, me avantazhin e integrimit të rrjeteve tuaja sociale.

Ju mund të shkarkoni RockMelt për Mac falas këtu.

tufë

tufë

"Flock" është një shfletues uebi i krijuar për shumë platforma, përfshirë Mac-un e Apple. Si motor grafik përdor Gecko, i cili është i njëjtë me atë të përdorur në Mozilla Firefox, dhe përparësia e tij ose tipari më i spikatur është integrim i fuqishëm me shërbime të rëndësishme si Facebook, Twitter, Flickr ose YouTube. Në këtë mënyrë, përdoruesit e Flock mund të mburren me akses të shpejtë dhe të drejtpërdrejtë në ndonjë nga këto shërbime.

Një tjetër karakteristikë e tij e jashtëzakonshme është tufë anësore e tufës, aq sa mund të përcaktohet si shtylla kryesore e këtij shfletuesi. Shtë një hapësirë ​​nga e cila përdoruesit kanë qasje të drejtpërdrejtë në burimet e tyre RSS dhe Favoritet.

Por nuk është e gjitha sepse Flock gjithashtu ka:

 • Mundësia për të shkruar postime të reja në blog dhe faqe në WordPress, Livejournal ose Blogger edhe nëse nuk jeni i lidhur në internet në atë kohë.
 • Një i fuqishëm clipboardOn-line ku mund të ruani tekste, lidhje, imazhe që janë të rëndësishme për ju për t'u konsultuar ose përdorur më vonë.
 • Opsioni i energjisë ndajnë fotografi në Facebook ose Flickr pa qenë e nevojshme të largoheni nga shfletuesi.

Ju mund ta shkarkoni shfletuesin e internetit Flock falas këtu.

Këtu keni një seri të mirë të alternativave kur shfletoni uebin si standard që Apple përfshin në kompjuterët e saj Mac, nga disa me prestigjioze dhe të popullarizuara si Firefox, Chrome ose Opera, te të tjerët më pak të njohur, por me një dizajn minimalist, intuitiv dhe plot funksione , fuqia dhe performanca, si Vivaldi ose Tor. Tani ju zgjidhni, cilën prej tyre zgjidhni?

Disa vjet më parë kishim një larmi më të madhe, por shumë shfletues kanë ndaluar së azhurnuari si camino, të tjerët pëlqejnë Shkrirja e shkëmbit u ble nga Yahoo, tufë Po ndryshon objektivat e saj strategjikë dhe ne nuk e dimë dhe nëse do të kthehet me shfletuesin e tij për Mac. Shfletuesi i Sunrise direkt pushoi së ekzistuari dhe aktualisht nuk ka një faqe në internet.

A do të shtonit më shumë në këtë listë? Çfarë është për ju shfletuesi më i mirë për Mac?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Solomoni dijo

  Personalisht, kam provuar disa shfletues në MacBook Air tim, ai që më tërhoqi vëmendjen ishte Crome për shkak të përkthimit të tij, por shumë shpejt u detyrova të kthehesha te Safari, për shkak të gjesteve të cilat shumica e Crome nuk i ka.

  1.    Miguel Angel Juncos dijo

   Plotësisht pajtohem. Chrome është superior në shumë mënyra, por gjestet e integruara të Safari me shumë prekje janë të pavlefshme. Për shembull, më pëlqen të vrapoj dy gishta në panelin për të shkuar prapa.

   1.    i vdekuri juaj dijo

    Që nga sot, tipari është në dispozicion dhe kromi ka tejkaluar safarin në makineri. Breshka ka tejkaluar lepurin.

 2.   John dijo

  Unë përdor Firefox dhe Thunderbird për email në Mac dhe gjithashtu në PC. I vetmi vend ku unë përdor Safari është me iPad. Arsye? Besimi, siguria, personalizimi. Unë nuk kam besim në asgjë, por asgjë në lidhje me Chrome ose Big Brother Google dhe padurimin e tij për të kapur gjithnjë e më shumë të dhëna pa e ditur ju.

 3.   Chafic BG (@chaficbaw) dijo

  Ndoshta dikush mund të ekzekutohet pak më shpejt se një tjetër, por përdorimi i "gjesteve" me trackpad është i pakalueshëm, përvoja më e mirë e shfletimit. pershendetje faleminderit per shenimin.

 4.   Natalicio dijo

  mund ta instaloni shfletuesin Sputnik rus në një Mac?

 5.   crireybar dijo

  Përshëndetje, kam një pyetje. Chrome nuk po azhurnohet më për Mac-in tim, kështu që ka shumë faqe që nuk mund t'i fus. Sistemi im operativ është si më poshtë: OS X 10.8.5. Nuk do të më lejojë ta azhurnoj, apo instaloj Firefox ... Dhe nuk e di pse Safari nuk funksionon as për mua! 🙁

  1.    ane dijo

   E njëjta gjë e saktë më ndodh dhe nuk di si ta zgjidh, a keni arritur të bëni diçka? një përshëndetje

 6.   Nicole dijo

  Hello!
  A e dini nëse ekziston një motor kërkimi meta i përputhshëm me Mac?

 7.   Peponet dijo

  Firefox Quantum (version 57) përgjithmonë!

 8.   Anne Swan dijo

  Nuk mund të hap më shumë faqe në Mac-un tim se më parë dhe kam safari, çfarë mund të bëj?

 9.   Yolanda dijo

  Unë nuk dija disa nga listat, do të më duhet t'i provoj pasi nuk më pëlqen Safari më shumë si dikur ...
  Nëse doni më shumë informacion ka një faqe tjetër në internet me artikuj shumë të dobishëm që flasin për këtë. http://www.descargarotrosnavegadores.com
  Shpresoj që dikush tjetër të jetë në ndihmë, falënderime dhe përshëndetje!