iPhone dhe Macintosh kryesojnë listën e 100 modeleve më të mira të Fortune

Mushama

Fortune është një revistë amerikane pronë e kohës prestigjioze kushtuar botës së biznesit. Isshtë si një lloj "Zgjerimi" që kemi këtu në Spanjë, por në një mënyrë të madhe, si gjithçka që bëhet në SH.B.A. isshtë shumë e dhënë për përpilimin e informacionit dhe botimin e listave të tij në të gjithë botën.

Njerëzit më të pasur, menaxherët që bëjnë më shumë para, kompanitë më të gjelbërta, e kështu me radhë për të argëtuar lexuesit e tyre. Sot ai publikoi listën e "100 dizenjot më të mira të kohëve moderne" Dhe si mund të ishte ndryshe, pajisjet Apple janë paraqitur në listë. Le të shohim se çfarë janë ato.

Numri një në listë është për të iPhone nga Apple. Fortune përmend risinë e pamëshirshme të kompanisë në krijimin e pajisjeve dhe programeve si arsyen e saj për sukses. Cito fjalë për fjalë: »është një pajisje që ndryshoi mënyrën tonë të të jetuarit».

Numri dy është për të Mushama. Ata e përcaktojnë atë si pararendësin e kompjuterëve personalë, që nuk ekziston deri më sot. Një revolucion në botën e llogaritjes që fut kompjuterët në shtëpitë amerikane, dhe më vonë në të gjithë botën.

Vendi i dhjetë është për iPod, gjithashtu nga Apple. Ai u lançua në 2001 dhe ndryshoi përgjithmonë mënyrën e të dëgjuarit muzikë. Ai kaloi nga ato analoge në vinyl dhe kasetat në dixhitale.

MacBook

MacBook i parë shfaqet në të 14-tin në listë.

Në pozicionin 14 jemi MacBook Pro. Citati i tij është: "profesionistë të sfiduar krijues desktop". Ajo u prezantua në Shkurt 2006 si Mac profesional portabël, duke zëvendësuar PowerPC G4 dhe duke futur epokën e Intel në kompjuterët Apple.

Në numrin 22 në listë gjejmë platformën e aplikimit Apple Store. Një katalog i gjerë aplikacionesh për të zgjeruar pafundësisht funksionet e kryera nga pajisja juaj mobile Apple. Që nga paraqitja e tij në 2008, më shumë se 2 milion aplikacione janë krijuar për këtë platformë, me një numër shkarkimesh që tejkalojnë njëqind miliardë.

Vendi i 26-të është për sistemin operativ të iPhone: IOS. Fortuna vlerëson këtë firmware duke thënë se është "i thjeshtë për t'u përdorur, por mjaft i fuqishëm për punë serioze".

Në pozicionin 46 të renditjes shfaqet niveli Apple Rights Watch, me moton: "fuqia e një iPhone në një kuti jo shumë më e madhe se një pullë postare". Futur zyrtarisht në shtator 2014 me tre karakteristika kryesore: një orë e saktë dhe e personalizueshme, një mënyrë intime për tu lidhur dhe komunikuar dhe një shoqërues gjithëpërfshirës në shëndet dhe palestër.

Numri 64 paraqet produktin e fundit në listë, Apple Pay. Fortune thekson lehtësinë e përdorimit dhe sigurinë e saj. Sistemi filloi në SH.B.A. në 2013 dhe tashmë është në fuqi në më shumë se 50 vende.

Përmendje të tjera të dukshme në këtë listë përfshijnë grupin e ndërtesave të Lego, el Sony Walkman, dhe librari Billy nga Ikea, ndër të tjera. E vërteta është se është një listë interesante për t’u vizituar. Mund ta kontrolloni në vijim lidhje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.