iFixit çmonton MacBook Air të ri

iFixit

Kur isha i vogël më pëlqente çmontimit lodrat, për të parë se si ata punonin brenda. Makinat skalekstike ishin dobësia ime. Duke parë gërshetat, duke pastruar furçat e motorit, isha duke shpërthyer.

Apple sapo nxori në shitje të sajën MacBook Air, dhe iFixit tashmë ka marrë një njësi dhe ata e kanë çmontuar atë për të parë tastierën e famshme të gërshërëve. Edhe ata do të kalojnë shumë mirë. Le të shohim se çfarë shpjegojnë ata.

iFixit publikoi sot rezultatin e çmontimit të një njësie të MacBook Air i ri e cila doli në shitje këtë javë. Pritja është sigurisht të shohësh tastierën e re brenda.

Risi kryesore e dukshme në MacBook Air 2020 është tastiera e saj me të mekanizëm gërshërë, një azhurnim i rëndësishëm pas dështimit të tastierës së mëparshme me mekanizmin e fluturave dhe që e detyroi kompaninë të promovojë një program të veçantë riparimi për tastierën në fjalë për shkak të prishjeve të tij të vazhdueshme.

Kjo teknologji e re e mekanizmit kryesor u prezantua për herë të parë në MacBook Pro 16 inç vetëm disa muaj më parë, dhe duke parë rezultatet e saj të mira, Apple planifikon ta montojë atë në të gjithë laptopët e saj ndërsa modelet rinovohen.

MacBook Air hapur

Ngrohës i ri dhe instalime elektrike të brendshme. SSD dhe RAM janë akoma të bashkuara.

Kjo tastierë e re shton vetëm gjysmë milimetri trashësi shtesë në trupin e makinës. MacBook Air i ri tani mat 0,5 mm. plus në pikën e saj më të trashë. Praktikisht e njëjta madhësi mbahet duke përfshirë këtë tastierë të re.

Përveç tastierës së re, iFixit ka gjetur një lavaman më të madh mbi procesorin, dhe një sistem të ri instalimesh midis pllakës amë dhe panelit, për të lehtësuar çmontimin për riparime ose zëvendësimin e baterisë.

E njëjta bateri, RAM dhe SSD janë të bashkuara

La bateri Exactlyshtë saktësisht e njëjtë me paraardhësin e saj. Hard drive SSD dhe RAM ato janë ende të salduara në të njëjtën mënyrë dhe nuk mund të azhurnohen. Për këtë Apple nuk është e gatshme të bëjë kompromis.

iFixit ka shënuar riparimin e këtij MacBook Air të ri me një 4 nga 10pasi ka qasje më të shpejtë në zëvendësimet e trackpad dhe baterisë, tifozët, altoparlantët dhe portet hyrëse dhe dalëse. Për të ndryshuar tastierën, duhet të bëhet një çmontim i plotë i njësisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.