iFixit kthehet në ngarkesë dhe kësaj radhe është radha e MacBook Pro Retina 13 nga 2015

ifixit-macbook-pro-retinë-13-0

Nëse jeni nga ata adhuruesit e Apple që nuk mund të shkojnë pa provuar diçka të re siç është rinovimi i linjës MacBook (MacBook Air dhe MacBook Pro Retina 13), mund ta bëni vetë në cilindo nga Apple Store ose shpërndarësit e autorizuar. shikoni se si funksionon teknologjia e re Force Touch në trackpad ose shpejtësi marramendëse duke arritur shpejtësitë tuaja të ruajtjes. Por, a ka ndryshuar rregullimi i brendshëm i përbërësve për të integruar gjithçka? Le të shohim çmontimin e pajisjeve.

Konkretisht përsëri është iFixit, i pari që çmonton MacBook Pro Retina të ri duke zbuluar disa sekrete të vogla që Apple nuk i zbuloi në fjalën kryesore të së hënës. Si fillim, trackpad është shumë më i komplikuar sesa duket apriori, pasi integron mikrokontrolluesin e vet bazuar në ARM Cortex-M duke qenë modeli 32F103 nga kompania ST Microelecronics përveç një Dixhitalizuesi i prekjes Broadcom BCM5976 i cili për kuriozitet është i pranishëm edhe në iPhone 5s dhe iPad Air.

Apple tashmë konfirmoi që MacBook Pro Retina nga fillimi i vitit 2015 do të arrinte një përmirësim të vogël në jetëgjatësinë e baterisë krahasuar me modelin e vitit të kaluar, kjo ka kuptim nëse mendojmë se ai përfshin një CPU Intel Broadwell, i cili është më efikas në të folur se sa i mëparshmi Intel Haswell. Sidoqoftë, faqja e internetit iFixit ka zbuluar se gjithashtu Unë do të integroja një bateri pak më të madhe, deri në 74,9 watts / orë që është 4 përqind më shumë se modeli i fundit i vitit 2014. Madje është zbuluar një seri qelizash litium-polimer që do të mbulonin të gjithë trackpad. Fatkeqësisht, siç është e zakonshme në disa kompjuterë Apple, të gjitha bateritë janë ngjitur, një turp i vërtetë pasi e bën të lehtë riparimin e saj nga shumë numra të plotë.

Nga ana tjetër, djemtë në iFixit nuk janë plotësisht të bindur se Force Touch i përfshirë në këtë trackpad është i njëjti që do të shohim në »MacBook të ri» kur të dalë më 10 Prill, por ka të ngjarë që do të funksionojë në në të njëjtën mënyrë, domethënë, një seri elektromagnetësh Ata do të krijojnë një "tërheqje lufte" kundër një shine metalike të montuar nën pistën, kjo do të krijojë një dridhje të vogël përmes reagimeve me çdo klikim dhe mund të ketë një të dytë në varësi të presionit që ne ushtrojmë.

ifixit-macbook-pro-retinë-13-2

Ky reagim mund të rregullohet në preferencat e sistemit për ta bërë atë më të rehatshëm për pëlqimin tonë, tani për tani duket se nuk i bind shumë disa dhe megjithatë të tjerët janë të kënaqur, ne do të shohim nëse ky sistem softuer / pajisje mund të zëvendësojë prekjen e vërtetë të një trackpad për përdorim. Përndryshe gjithçka duket se ka një plan urbanistik identik me MacBook Pro Retina 13 previous të mëparshëm nga 2014 kështu që me vështirësia e shtuar e ngjitësit në bateri, duke e çmontuar atë për të hyrë në trackpad dhe pllakën amë me çipat e memorjes RAM të bashkuara në të bën që rezultati i riparimit të qëndrojë në 1 nga 10, domethënë minimumi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.