Incinerator: aplikacioni për të fshirë skedarët në Mac-in tonë

incenerator-aplikim-2

Ne të gjithë e dimë ekzistencën e aplikacione në Apple Store për të fshirë skedarët dhe dokumentet sot në Unë jam nga Mac do të shohim një aplikacion që e bën pikërisht këtë, por jo vetëm i eleminon ato, por shkatërron të gjitha 'mbetjet që ata lënë' në kompjuterin tonë në mënyrë që ato të mos mund të rikuperohen pasi të eliminohen.

Kjo app ne e gjejmë atë falas në Mac App Store dhe quhet 'Incenerator', me të mund të jemi të qetë kur duam të eleminojmë plotësisht dokumentet, fotot ose skedarët nga Mac-u ynë pa lënë asnjë gjurmë të tij (nuk shërben për të eleminuar aplikacionet), dhe është që me të të eleminojmë skedarët nga rrënja e tyre .

Ne gjithashtu mund të përdorim Terminalin apo edhe koshin e plehrave konvencionale OS X, por gjithnjë ka disa 'mbetje' në makinerinë tonë. Siç lexojmë në karakteristikat e këtij aplikacioni e cila është vërtet e lehtë për tu përdorur, na siguron një shkatërrues i vërtetë për dosjet tona të hedhura.

Si gjithmonë, ajo që duhet të bëjmë është të hyjmë në Mac App Store dhe të shkarkojmë aplikacionin. Pasi ta kemi instaluar, ne thjesht duhet ta hapim dhe do ta shohim atë ikona vendoset në bankën e të akuzuarve, atëherë është gjëja më e lehtë në botë ta përdorësh atë.

Ne zgjedhim skedarin ose skedarët për të fshirë dhe thjesht duhet ta tërheqim me miun në ikonën e dokut:

incenerator-aplikim

 

Do të na japë disa mundësi të thjeshta për tu modifikuar në dritaren e re që shfaqen kur shtojmë skedarin në Incinerator, si ta fshijmë skedarin pasi ta keni djegur, e cila është gjëja më normale nëse nuk duam të lëmë gjurmë dhe mundësia për të mos bllokuar funksionet e rastit:

incenerator-aplikim-1

Pasi të shtypim butonin për të 'Djegur' skedarin, kjo na tregon kohën që u desh për të kryer detyrën, por gjëja më e rëndësishme është që skedari të mos ekzistojë më në Mac-in tonë dhe të mos lërë asnjë gjurmë të tij. Nëse në opsionet që na lejon aplikacioni, ne e zgjedhim opsionin për të fshirë pas djegies, skedari do të vazhdojë në Mac-in tonë por nuk na lejon ta përdorim atë.

Më shumë informacion - Çinstaloni programe ose aplikacione në Mac tuaj


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.