Instaloni AdBlock Plus dhe qëndroni larg reklamave ndërhyrëse kur shfletoni rrjetin

adblock-plus

Një nga mjetet që na lejon të shmangim banderola të bezdisshme reklamuese që kemi sot në secilën prej faqeve të internetit të rrjetit dhe që nga Soy de Mac ju rekomandojmë të instaloni në shfletuesin tuaj, është AdBlock. Ky mjet i dobishëm që instalohet në një moment dhe që funksionon shumë thjesht, bllokon reklamat ndërhyrëse në shfletuesin tënd por lejon që faqja e internetit të shfaqet ato që nuk janë aq "radikale" duke ndihmuar drejtpërdrejt vetë faqen e internetit që kërkon reklama dhe eliminimin e atyre që me të vërtetë e bezdisin përdoruesin sepse ata ndërhyn drejtpërdrejt në përmbajtje.

adblock-safari

Jo shumë kohë më parë fillova të interesohesha përse reklamat në televizion, radio ose në net, diçka që të gjithë mund ta mendojmë kur shohim një reklamë është se markat na mbingarkojnë për të promovuar shitjet e tyre, duke u bërë të bezdisshme për përdoruesin, por pas duke lexuar disa faqe ku ata flasin për reklamat, pa këto reklama që ne 'i konsumojmë' pothuajse domosdoshmërisht, nuk do të kishte gjysmën e faqeve të internetit që ne zakonisht vizitojmë çdo ditë ose kanalet tona të preferuara televizive dhe radio. Me atë Nuk dua të them që reklamimi është diçka e mirë, por ajo që është e qartë është se sot është e nevojshme për të gjithë.

Dhe duke qenë të qartë se kjo reklamë nuk do të zhduket nga jeta jonë, përkundrazi e kundërta, duhet të kemi parasysh që disa filtra mund të vendosen në internet në mënyrë që të mos kthehen kundër nesh dhe të na mbingarkojnë. Në televizion dhe radio është e pamundur të filtrohet nga përdoruesi, por në internet ka metoda për të bllokuar një pjesë të saj dhe veçanërisht atë që është më ndërhyrëse, për këtë ne rekomandojmë instalimin e AdBlock Plus. Ky është një program që merr shkronja para reklamës që 'tejkalon' dhe lejon shfaqjen e reklamave në faqet e internetit që nuk janë të bezdisshme për përdoruesin, për tëtë tjerët është shumë e thjeshtë për t'u instaluar në Safari, Google Chrome, Opera, IE ose Mozilla.

Unë aktualisht përdor Safari si shfletuesin tim të parazgjedhur dhe instalimi i tij përmblidhet në këto hapa:

 • Hyni në faqen zyrtare të internetit nga AdBlock Plus
 • Shtypni butonin e instalimit në Safari dhe pasi të shkarkoni ndiqni hapat e treguar

Pasi të instalohet në shfletuesin tonë ne mund të konfigurojmë edhe nëse nuk duam të shohim ndonjë reklamë duke klikuar në ikonën që shfaqet pranë shiritit të adresave, por siç thashë më parë, e kësaj reklame që ne konsumojmë dhe që nuk na pengon më të lexojmë një faqe në internet në heshtje, sepse nuk është banderola tipike ose dritarja pop-up (pop -ups), vetë rrjeti mbijeton.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Adblock Plus ES (@AdblockPlus_es) dijo

  Përshëndetje Jordi, faleminderit për artikullin tuaj. Vetëm një vërejtje: në fillim ju citoni AdBlock, i cili është një produkt tjetër nga një kompani tjetër. Ne jemi Adblock Plus, siç e theksoni më vonë. Gjithashtu, në pamjen tuaj të ekranit logoja është ajo e AdBlock, (ndaloni shenjën me dorën tuaj). Por ndryshimi kryesor është se AdBlock bllokon T ALL GJITHA reklamat, ndërsa Adblock Plus, pasi gjithashtu synoni saktë, ju lejon të shfaqni reklama të caktuara jo-ndërhyrëse. Kjo është gjithçka, faleminderit shumë dhe përshëndetjet më të mira!