Si të instaloni aplikacione nga zhvillues të paidentifikuar në macOS High Sierra

Sistemi operativ i kompjuterave Mac është karakterizuar gjithmonë nga një prej sistemeve operative që ofrojnë më pak rrezik për tu infektuar nga viruset. Por për disa kohë për të qenë pjesë, dhe për shkak se Mac-et janë bërë një mjet i përdorur gjerësisht në të gjitha fushat, Hakerët po synojnë gjithashtu macOS.

Apple është i vetëdijshëm për këtë dhe viti që kaloi u përpoq t'i parandalonte ata që të infektohen lehtë hoqi opsionin për të qenë në gjendje të instaloni aplikacione nga zhvillues të paidentifikuar nga Apple, në mënyrë që të mos mund të instalonim asnjë aplikacion që nuk kishte origjinën në Mac App Store si brenda programit Apple.

Padyshim, komuniteti filloi punën për të qenë në gjendje të kapërcente atë kufizim të macOS Sierra dhe padyshim që ata patën sukses, siç ju informuam një vit më parë. Versioni i ri i macOS, i quajtur High Sierra, na ofron të njëjtat kufizime, por për fat të mirë ne mund ta kalojmë atë për të instaluar ndonjë aplikacion, pa marrë parasysh origjinën e saj. Kur bëni këto ndryshime, duhet të merret parasysh se nëse nuk e dimë burimin nga vjen aplikimi, ne mund të vendosim në rrezik jo vetëm sigurinë e Mac-ut tonë, por edhe integritetin e të dhënave tona.

Instaloni aplikacione nga zhvillues të paidentifikuar në macOS High Sierra

 • Para së gjithash duhet të shkojmë në terminal, pasi që për të shtuar opsionin Kudo, nuk mund ta bëjmë atë përmes konfigurimit të opsioneve të sistemit.
 • Pasi të kemi hapur Terminalin, ne shkruajmë komandën e mëposhtme: sudo spctl –master-çaktivizo
 • Para master janë dy vizatime (-) jo një.
 • Pastaj ne rifillojmë Gjetësin me komandën: Killall Finder dhe kaq.
 • Tani mund të shkojmë te Preferencat e Sistemit> Siguria dhe Privatësia dhe të aktivizojmë opsionin Kudo në Lejo aplikacionet e shkarkuara nga:

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Raúl Aviles dijo

  Epo, faleminderit Nacho !!
  Unë isha gati për të azhurnuar në HS dhe para se të preferoja të shikoja "çfarë problemesh" po jep ...

  Mac (21,5 inç, në fund të vitit 2013) 2,7 GHz Intel Core i5. 8GB 1600MHz DDR3.

  Regards,

 2.   wd dijo

  Përshëndetje, kam një problem dhe është se kur vendos fjalëkalimin nuk e konsideron të vlefshëm, (dhe padyshim që nuk kam bërë asnjë gabim duke shkruar fjalëkalimin)