Instaloni Certifikatën Dixhitale në macOS përmes Firefox

Certifikata MacOS Keychain

Ajo që do të komentoj sot është diçka që mësuesit e arsimit të mesëm duhet të bëjnë për të qenë në gjendje të paraqiten në listat zëvendësuese dhe të paraqesin komisionet në garat e transferimit për vitin e ardhshëm. Për këtë, Ministria e Arsimit, nga Prilli, Kërkon që për të regjistruar ndryshimet në ato kërkesa, të nënshkruhet dixhitalisht. 

Për ta bërë këtë, duhet të kërkoni një nënshkrim dixhital dhe një nga opsionet është përmes një Certifikatë dixhitale Nëse nuk keni një tastierë me një lexues elektronik DNI, nëse po, do të duhet të shkoni dhe të kërkoni kodin PIN nga Policia Kombëtare dhe kur do të nënshkruani dixhital futni DNI tuaj dhe vendosni atë PIN.

Nëse dëshironi të keni çertifikatën dixhitale ajo që ju duhet të bëni në Mac tuaj është shumë e thjeshtë dhe në disa hapa mund ta konfiguroni. Gjëja e parë që duhet të bëni është të hyni në internet http://www.cert.fnmt.es/certificados përmes shfletuesit Firefox për Mac.

Në faqen e internetit që tregojmë më sipër duhet të fillojmë një seri hapash që do të përmbyllen në një email që do të na dërgohet me një fjalëkalim. Le të shohim se si ta marrim atë email që na dërgohet:

 • Ne hyjmë në internet përmes shfletuesit Firefox.
 • Në anën e djathtë të internetit, klikoni në Merrni / rinovoni certifikatën tuaj dixhitale.

Merr_Certifikatë_Redhënie_ dhe_Ringer_1

 • Tani në faqen që shfaqet, klikoni në anën e majtë në Person fizik.

Çertifikatë e personit fizik

 • Në dritaren tjetër në anën e majtë gjithashtu klikojmë në Merrni Certifikatën e Softuerit> Aplikimin Online për Certifikatën tuaj e cila, në fund të fundit, është Certifikata Dixhitale që do të instalojmë në Mac-in tonë.

Certifikata e Get_software

Kërkesa për certifikatë përmes internetit

Plotësoni Certifikatën e të dhënave

Një email do të mbërrijë me një kod që duhet të shkruajmë. Me këtë Kod të Aplikimit dhe dokumentacionin e identitetit tuaj të kërkuar, duhet të shkoni në ndonjë nga Zyrat e Regjistrimit të Autorizuar nga FNMT-RCM për të provuar identitetin tuaj. Për lehtësinë tuaj, ju mund të përdorni shërbimin e vendndodhjes së Zyrave më të afërta, të cilat do t'i gjeni në Selinë tonë Elektronike në KREDITONI IDENTITETIN TUAJ.

Kur ta bëjmë këtë hap, ata do të na dërgojnë Certifikatën dixhitale që duhet ta importojmë në Keychain MacOS. Për ta bërë këtë duhet të ndiqni hapat e mëposhtëm:

 • Hapim Qasja në çelësat që mund ta gjejmë në Launchpad> Dosja OTHERS> Hyrja në Keychain.

Keychains në Mac

 • Në kolonën në anën e majtë në pjesën e poshtme klikojmë në artikull Certifikatat e mia.

Certifikatat_ në_Keychain_Mac

 • Tani shkojmë në menunë e sipërme dhe klikojmë mbi Skedar> Importo artikuj
 • Kërkojmë skedarin Certifikatë në dosjen Shkarkime nëse e kemi shkarkuar atje dhe klikojmë në Import.
 • Pas importimit të certifikatës dhe pranimit të kushteve të treguara për ne, Certifikata Dixhitale është instaluar tashmë në Mac-in tonë dhe e gatshme për kur është e nevojshme.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Rafa dijo

  Përshëndetje Pedro:

  Faleminderit për kontributin tuaj. Unë kam provuar siç e keni treguar, por megjithatë nuk funksionon. Kur unë importoj artikuj dhe zgjedh certifikatën (formati .crt), nuk shfaqet e pasqyruar në "Certifikatat e Mia", vetëm në "Të gjithë artikujt", por është sikur nuk e kisha të instaluar, që kur përpiqem të përdor certifikata për të hyrë në platforma ose për të nënshkruar dokumente Mac nuk e identifikon këtë certifikatë për mua. Kam provuar disa herë, por asgjë. Çfarë mund të bëj? Faleminderit paraprakisht

 2.   Javi dijo

  Pershendetje pedro,

  Faleminderit shumë për hyrjen, unë sapo instalova çertifikatën time dixhitale (.pfx) dhe paraqitet e pasqyruar në "Certifikatat e mia", por në vend të biletës së gjelbër që shfaqet në imazhin tuaj që tregon se është e vlefshme, më tregon se çertifikata ime nuk është i besueshëm. Në vend të kësaj, pasi të instalohem, jam përpjekur ta vërtetoj atë në selinë elektronike të shtëpisë së ziles së derës dhe më jep që (padyshim) se është e vlefshme.
  Pse dhe si mund ta bëj unazën e çelësit të duket e vlefshme?

  Përshëndetje dhe faleminderit paraprakisht