Instaloni gërma të reja në OSX

Si të instaloni gërmat në OS X

Më kujtohet kur kalova në Mac: gjëja e parë që bëra pasi nxora 24 ″ iMac dhe e ndeza ishte… duke marrë telefonin tim celular dhe duke kërkuar një kontakt nga MSN tim se si të futja MSN Messenger nga Mac. Kontakti im më rekomandoi të përdor Adium, kështu që e kërkova në internet, e shkarkova dhe ... Si e instaloni një program? Gjëja nuk është pa hir, sepse është aq e thjeshtë sa të tërheqësh një ikonë në dosjen Applications dhe në atë program kishte pikërisht një vizatim që pak a shumë e shpjegonte atë. Whatshtë ajo që duhet të ndryshojë platformën. Tani që jam në Mac, gjithçka është më e thjeshtë, si Instaloni gërma të reja.

Ose e kam gabim (dhe kjo është shumë e mundur) ose në Windows nuk ishte aq e thjeshtë. Në Mac gjithçka është shumë më e lehtë dhe kjo mund të jetë problem nëse jemi mësuar ta kthejmë sistemin operativ rreth e gjysmë për të kryer veprimet më të thjeshta. Instalimi i shkronjave të reja që janë të mira për ato që duam të shkruajmë në një kohë të caktuar është diçka shumë intuitive, por çfarë do t'ju thotë dikush që duhej të pyeste në celularin e tyre se si të fillojnë të përdorin Mac-in e tyre ... Për të shmangur çdo dyshim, ne do të shpjegoni proces hap pas hapi.

Si të instaloni gërmat në OS X

Instalimi i shkronjave në OS X

 1. Ne shkarkojmë fontin.
 2. Ne shkojmë në dosjen ku kemi shkarkuar skedarin. Më së shpeshti, një skedar i kompresuar është shkarkuar.
 3. Zinxhironi skedarin duke klikuar dy herë mbi të.
 4. Tani klikojmë dy herë në skedarin .TTF.
 5. Në dritaren që hapet mund të shohim se si do të duket shkronja. Nëse ka më shumë se një stil, të tilla si të theksuara ose të pjerrëta, mund ta shihni duke klikuar në menunë që tregon Rregullorja në figurë.
 6. Në fund, ne klikojmë në Install font dhe presim.

Paraqitni shkronjat në OS X

Isshtë instaluar tashmë dhe, nëse dëshirojmë, mund të zmadhojmë ose zvogëlojmë shkronjat për të parë se si do të jenë.

Ku të shkarkoni gërmat e tekstit për OS X?

Shkronjat DaFont

Për të kërkuar burime, tek unë jam nga Mac ju rekomandojmë DaFont, por mund të kërkoni në një faqe tjetër nëse e dini dhe kështu dëshironi. Shkronja që kam përfshirë në imazhe është nga DaFont por, pasi më pëlqen edhe letra të mbushura, kam bërë edhe diçka që mund ta bësh: nëse e di se si quhet letra në fjalë ose si mund të quhet, të bëjë një kërkimi në internet.

Shkarkoni fontin DaFont

Bëhet fjalë për të kërkuar emrin që dëshironi shoqëruar me fjalën "font". Në rastin tim, unë kërkova për "font hekuri vajzë". Të parat që gjeta ishin e njëjta që mund të shihni në imazhe, por unë kam gjetur një me letrat e mbushura të quajtur Metal Lord.

Shkronja Lord Lord

Shkronja Lord Lord

Si të shikoni gërmat e tekstit të instaluara në Mac tuaj

Nëse jeni nga ata përdorues që duan të ndryshojnë ndonjë cep të sistemit tuaj operativ, me siguri që përfundoni duke instaluar shumë lloje të shkronjave. Dhe çfarë ndodh nëse më vonë nuk kujtojmë se çfarë kemi instaluar? Epo, nuk ka problem. Ne mundemi gjithmonë hidhini një sy shkronjave që kemi instaluar. Për këtë ne duhet të bëjmë vetëm sa vijon:

OS X Launchpad

 1. Ne hapim Launchpad duke klikuar mbi të ose duke bërë gjestin e mbylljes së 3 gishtave në trackpad (gjithashtu mund të shkojmë në dosjen Applications).
 2. Klikojmë në dosjen Të tjerët.
 3. Hapim Katalogun Tipografik.

Hapni katalogun e shkronjave në Mac

Siç mund ta shihni në imazh, ne kemi 3 opsione:

 • Të gjitha shkronjat. Siç sugjeron emri i saj, ne do t'i shohim të gjithë atje.
 • kompjuter. Në këtë seksion do të shohim shkronjat që janë instaluar me sistemin e paracaktuar.
 • përdorues. Ky është seksioni që na intereson në këtë rast. Edhe pse është gjithashtu e vërtetë që mund të shohim se çfarë lloj shkronjash kompjuteri kishte jashtë kutisë, është gjithashtu e vërtetë që nuk ia vlen të çinstalosh asnjë. Ne mund të shikojmë për të parë se çfarë lloji ka, por asgjë tjetër. Në seksionin Përdorues mund të shohim edhe ato që kemi instaluar. Nëse ka ndonjë që nuk na intereson më, ne mund të klikojmë me të djathtën ose të djathtën dhe të zgjedhim Fshi familjen «Typeface», ku në thonjëza do të vendosni llojin e shkronjave që do të fshini. Në rastin e shembullit, Metal Lord (të cilin, logjikisht, unë nuk jam duke shkuar për të eleminuar apo çmendur).

Si të fshini një font në OS X

Kështu që ju e dini. Nëse doni të shkruani me letra me më shumë personalitet, thjesht duhet të shtoni llojet e shkrimit. Kur shkruajta këtë hyrje, unë kam kujtuar se në fazën time të Windows kam përdorur një që më pëlqente shumë: tekstin e këngëtarit të Metallica James Hetfield, i cili shfaqet në të gjitha imazhet ku ai shkruan tekstet e tij. Unë jam duke shkuar për të mbajtur një sy në internet për të parë nëse mund ta gjeni. Çfarë lloji i shkronjave është i preferuari juaj?

PS: Gjeta burimin për Hetfield. Quhet "Zemërimi i Gërvishtur".

Më shumë informacion - Shkronja gjatë gjithë historisë së Apple


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Lidia dijo

  Përshëndetje, unë kam një problem, dhe kjo është se ai më instalon vetëm në photoshop. Unë do të doja të di nëse ka ndonjë mënyrë për ta instaluar atë për fjalë dhe faqe. Faleminderit

 2.   Mariana dijo

  Përshëndetje, unë kam kompjuterin tim të ri me versionin OS X El Capitan 10.11.5. Në fillim kisha instaluar gërma pa probleme në katalogun e shkronjave të shkronjave, por tani, të gjitha gërmat që përpiqem të instaloj në mënyrë të pashmangshme japin një gabim serioz. Të njëjtat gërma, të shkarkuara nga DaFont, i kam ngarkuar pa probleme në kompjuterin tim të vjetër. Unë kam provuar të çinstaloj disa nga ato që kisha arritur të bëja më parë dhe t'i ringarkoja, por tani nuk mundem, shfaqet ikona e kuqe e një gabimi serioz. Nuk mund t'i ndryshoj gërmat sepse ato janë nga punët që janë filluar tashmë. Cfare mund te bej?

  1.    Luis Romero dijo

   E njëjta gjë më ndodh Mariana! Nuk di si ta rregulloj! a keni arritur ta zgjidhni?

 3.   Nunu dijo

  E njëjta gjë më ndodh mua.
  Nuk ka asnjë mënyrë… Gjithashtu ato nuk ngarkohen automatikisht në Katalogun Typeface, por e bëjnë kur instaloj tjetrën. Megjithëse janë instaluar siç duhet (e bëj 4 me 4 në rast se një është i korruptuar dhe jep probleme), ato nuk shfaqen në programet e Microsoft Office ose në programet iWork (Keynotes, etj). Mund t’i përdor vetëm në Photoshop. Veryshtë shumë zhgënjyese, me të vërtetë.

 4.   andrea dijo

  Unë instalova rreth 5 shkronja, por kur hyra në zyrë ato nuk u shfaqën, nuk e di se për çfarë do të bëhet shkak.