Si të instaloni një shkronjë letre në macOS

Kur përdorni ndonjë aplikacion që na lejon të shkruajmë tekste, së pari duhet të marrim parasysh, burimet që kemi në dispozicion. Shkronjat janë një element i jashtëm që shoqërohet me dokumente që na lejojnë të ruajmë informacione të caktuara në mënyrë të pavarur, të tilla si skedarët Photoshop në formatin PSD, skedarët Pixelmator ose, pa shkuar më tej, skedarët Microsoft Word, Pages dhe pjesa tjetër. Arsyeja kryesore për të mos përfshirë fontin në dokument është hapësira përfundimtare që dokumenti mund të zërë.

E njëjta gjë ndodh me faqet e internetit. Disa vjet më parë, shumë gërma të ndryshme u përdorën për të krijuar faqe tërheqëse në internet, por nuk e mori parasysh fontin e përdorur, i cili nuk duhej të shkarkohej në mënyrë të pavarur dhe nuk është i disponueshëm natyrshëm në sistem. Nëse shkronja përkatëse nuk ishte shkarkuar, shfletuesi përdori fontin e paracaktuar të sistemit, duke ofruar një rezultat shumë larg realitetit që krijuesit e uebit kishin krijuar.

Kur instaloni një font të ri në macOS, si në versionet më të fundit të Windows, procesi është jashtëzakonisht i thjeshtë dhe kjo nuk kërkon që ne të lundrojmë nëpër drejtoritë e sistemit duke kërkuar vendin ku duhet ta kopjojmë. Pasi të kemi shkarkuar fontin në fjalë, duhet të klikojmë dy herë mbi të.

Më poshtë është do të na tregojë një mesazh konfirmimi për ta lejuar që font-i është i instaluar në Mac-in tonë, ne thjesht duhet të klikojmë mbi pranoj dhe kaq. Në atë moment mund të shkojmë te aplikacioni ku duam të përdorim fontin e ri dhe ta kërkojmë atë në mes të shkronjave të disponueshme.

Duhet të keni parasysh se nëse doni të ndani rezultatin në PSD, WORD ose ndonjë format tjetër që kërkon burimin origjinal, duhet ta përfshini atë së bashku me skedarin. Nëse dëshironi të ndani vetëm rezultatin e rezultatit, thjesht duhet ta bëni krijoni një skedar në formatin JPG, një format që nuk kërkon burimin në mënyrë të pavarur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.