Instaluesit e OS X para Shkurtit 2016 kanë ndaluar punën

Rimëkëmbja-os x el capitan-0

Sot nëse do të mund të vinim në mendje frazën ... »Kjo me Steve Jobs nuk ndodhi» dhe duket se me kalimin e viteve ka disa aspekte që nuk kanë ndodhur kurrë në versionet e para të OS X që nëse jepen tani . Po flasim për certifikatat e instaluesve të OS X. Kur një përdorues shkarkon nga Mac App Store një aplikacion i caktuar duke përfshirë vetë OS X në versionet e tij të ndryshme, ai instalues ​​i nënshtrohet verifikimit në serverat e Apple.

Ky është pikërisht problemi që po hasin përdoruesit që kanë instaluesit e OS X para Shkurtit 2016. Ata po zbulojnë se nuk mund të instalojnë sistemin. sepse i njëjti instalues ​​jep një gabim në lidhje me skadimin e certifikatave në serverat e vetë Apple.

Ata të mollës së kafshuar kanë lënë certifikatat e aplikacioneve të pranishme në Mac App Store dhe në këtë mënyrë, nëse do të kishit shkarkuar një instalues ​​të OS X në diskun tuaj të ngurtë për ta përdorur kur mendoni se është i përshtatshëm ose keni krijuar një instalim pendrive USB, do të duhet të bësh pa to dhe të shkarkosh përsëri versionin e fundit të instaluesit. 

Jo shumë kohë më parë dihej që instaluesit e aplikacioneve të palëve të treta po dështonin për shkak të skadimit të certifikatave të tyre dhe për këtë vetë Apple duhej të përballej me krijimin e certifikatave të reja që do të lejonin instalimin e këtyre aplikacioneve pa ndonjë problem. 

Instalues-gabim-el-kapitan

Problemi i certifikatës arrin një pikë të tillë që versioni i sistemit OS X Lion nuk mund të shkarkohet në pajisjet më moderne që Apple ka hedhur në treg, duke pasur nevojë të përdorë vetëm sistemin më aktual, OS X El Capitan. Siç e dimë, kjo nuk ka ndodhur kurrë dhe është se Mac-et kanë qenë gjithmonë në gjendje të instalojnë versione para versionit aktual të OS X. 

Apple tashmë po punon për të korrigjuar këto gabime duke krijuar certifikata të reja të vlefshme. Sidoqoftë, nëse akoma nuk doni të prisni që të dalë zgjidhja, mund të mashtroni instaluesin duke ndryshuar datën në kompjuter përmes Terminalit duke shtypur:

datë 0201010116

Pra, nëse po përpiqeshit të përdorni një instalues ​​dhe ai ju jepte gabime, ju e dini se cila është zgjidhja e mundshme derisa Apple të ndërmarrë veprime për këtë çështje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Luis dijo

    Me pak fjalë, nuk mund ta ndryshoj diskun e makinerisë time në sed, sepse pendra që gjeneron nuk funksionon për mua