Intel thotë se është më mirë se Apple Silicon por të gjithë e dimë se nuk ka krahasim

Me ardhjen e Apple Silicon, Apple braktisi (jo plotësisht) Procesorët dhe çipi Intel. Një përparim i vërtetë që gjithashtu përfaqëson kursime të mëdha për kompaninë e mollëve dhe logjikisht përfaqëson një humbje të madhe për Intel. Nëse kësaj i shtojmë se Apple Silicon duket të jetë një kafshë e vërtetë krahasuar me procesorët e tjerë, ne kemi një fitues të qartë. Por Intel mbron veten si një mace barku dhe pretendon se ende ka disa procesorë më të shpejtë se sa më të rinjtë e Apple. Por gjërat nuk janë ashtu siç pretendojnë.

Procesori Intel krahasohet me Apple Silicon por nuk është më i mirë se kjo

Çipi Apple M1

Me ardhjen e Apple Silicon, Intel ka humbur një nga blerësit e saj më të mirë. Apple nuk do të bëjë më biznes me këtë kompani, megjithëse tani për tani do të ketë akoma kompjutera me procesorët e saj. Por trendi, siç paralajmëroi Tim Cook, është që të eliminojmë përpunuesit e jashtëm nga jeta e përdoruesve të mollëve. Në këtë mënyrë Intel do të qëndrojë jashtë tregut Mac. Logjikisht kjo nuk e dëshiron atë dhe vazhdon të luftojë për t'i treguar botës se është ende në rrezik.

Ajo ka nisur një krahasim provë të një prej përpunuesve të tij me atë të Apple Silicon duke pretenduar se ka përmirësime në të parin që janë në gjendje të mposhtin të dytin. Sidoqoftë, testet nuk janë aspak reale dhe për këtë arsye konkluzionet e arritura nuk janë plotësisht të vërteta. Apple Silicon është akoma më e mira dhe hegjemonia e Intel po vjen (mund ta shihni se po vie) në fund. Nuk është se zhduket, kjo do të ishte praktikisht e pamundur, por ka më shumë larmi për të zgjedhur.

Testimi nga Intel thotë se krahasoni një MacBook Pro 13 inç me memorie M1 dhe 16 gigabajt me një Intel Core i7-1185G7 me katër bërthama, tetë fije dhe një shpejtësi maksimale të orës prej 4,8 GHz, mbështetur nga 16 GB memorie. Në imazhe mund të shihni se si në një mënyrë të përgjithshme ata duket se tregojnë chip Intel si të krahasueshëm ose superior ndaj M1 në detyra të ndryshme, edhe pse me paralajmërime të rëndësishme. Për fillestarët, standardet përdorin testet "udhëzuese të përdorimit të botës reale" të Intel, një seri testesh që nuk duket se kryhen normalisht nga shumica e testuesve të tjerë.

Krahasimi Intel me Silicon mollë

Rezultatet e treguara nga Intel tregojnë se çipi i tij është "mbi 30% më i shpejtë në përgjithësi dhe pothuajse 3 herë më i shpejtë në nëntestin e përmirësimit të fotove në internet" në M1, ndërsa "disa karakteristika si eksporti PDF" në Office 365 janë "deri në 2.3 herë më të shpejtë. " Testet duket se shmangin plotësisht përdorimin e transkodimit bazuar në harduer në M1, ndërsa përdorni rutinat e harduerit Intel QuickSync për testimin e Windows.

Pavarësisht fokusit të Apple në ndihmën për të mësuar makinerinë në M1, Intel përpiqet të luftojë pretendimin e çuditshëm se çipi i saj është 6 herë më i shpejtë për testimin e Topaz Labs sesa M1. Në testet Premiere, Intel raportohet se ishte 1.7 herë më i shpejtë, ndërsa testet Photoshop dhe Lightroom Classic dvarej nga përkthimi Rosetta 2 për pajtueshmëri ato rezultuan në shpejtësi "gati 1.5 herë më të shpejta" në Intel.

Intel gjithashtu pohoi se M1 nuk arriti të kryejë tetë nga 25 testet që kreu. Këto gabime përfshinin detyra relativisht të thjeshta, të tilla si "Kalo te kalendari në Outlook" ose "Fillo konferencën me video" në Zmadhim. Po kështu, Intel pretendon që jeta e baterisë është 10 orë dhe 12 minuta në kushte të ndryshme prove.

krahasimi midis Intel dhe Apple me M1

Nëse i bashkohemi këtyre krahasimeve që vërtetojnë thënien (krahasimet janë të urrejtura) me atë njoftimi që Microsoft nisi në hibridin e tij midis Tablet dhe PC, ne kemi një strategji të vërtetë për të shkuar kundër më të mirës. Kështu duket sepse standardet nuk janë bota reale as nuk kanë përdorur mjete të përbashkëta. Pra, duhet të themi se kemi një kafshë të plagosur që përpiqet të mbrojë mbretërinë e saj, por tani ka një mashkull të ri alfa nga përpunuesit dhe ajo është në pronësi të Apple.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.