Intel nuk ka ndërmend të braktisë prodhimin e patate të skuqura 10nm

Intel nuk heq dorë, ose të paktën kjo është ajo që kompania donte të shprehte në një cicërimë të fundit në lidhje me patate të skuqura 10nm. Në orët e fundit, ueb SemiAccurate atje ishte botuar një artikull ku thuhet se kompania po konsideronte braktisjen e prodhimit prej 10 nm për shkak të përpjekjes së lartë të kërkuar nga operacioni.

Asgjë nuk është më larg së vërtetës, kompania ka reaguar me një deklaratë në twitter. Kompania tregon se jo vetëm që nuk po konsideron braktisjen e projektit, por që përparimi po intensifikohet, duke dhënë vazhdimisht kthime më të larta. 

Argumenti i SemiAccurate ka pak kuptim, si kompani duhej të kishte prezantuar patate të skuqura prej 10 nm në 2016 dhe parashikimi aktual është "diku në 2019". Ndërkohë, procesorët e fundit të paraqitur korrespondojnë me Liqeni i kafesë prezantuar këtë muaj. Nga ana tjetër, Intel duhet të punojë në 100% patate të skuqura të sigurta që nuk shkaktojnë ndryshime të planifikimit, siç ndodhi me të Spektri dhe Shkrirja.

Deri më tani, prodhimi i patate të skuqura prej 10 nm nga Intel ka qenë i kufizuar në një model specifik: thelbi i3-8121U, i cili sot përdoret vetëm si standard nga një kompjuter në treg. Po bëhen të gjitha llojet e testeve të performancës në procesorët Intel për t'u dhënë atyre qëndrueshmërinë e nevojshme kur ato tregtohen në masë.

Sidoqoftë, Intel është në qendër të të gjithë syve me prodhimin e këtyre patate të skuqura. Disa thashetheme tregojnë se Bob Swam, CEO do të kishte marrë vendimin për të braktisur zhvillimin e patate të skuqura 10 nm. Intel nuk mund të heqë dorë nga prodhimi i tij, kur patate të skuqura 7nm të konkurrencës së saj kryesore janë tashmë në shumë telefona. Kjo mund të jetë një nga arsyet kryesore pse Apple shqyrton me kujdes nëse duhet të bëjë një hap në procesorët ARMMegjithëse këto ndryshime do të detyronin një pjesë të industrisë së softuerit të bënte të njëjtat rregullime.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.