Intel prezanton përpunuesit e gjeneratës së ardhshme të akullit për 2018

Intel ka prezantuar një numër të madh të procesorëve deri më tani në vitin 2017. Por siç kemi mësuar disa orë më parë, ajo përgatitet përpunues të rinj me emrin e Liqenit të Akullit që do të shohin dritën në 2018 dhe 2019. Prezantimi i procesorëve që nuk do të tregtohen për të paktën 12 muaj është një rrethanë atipike, por këtë herë Intel ka ndryshuar strategjinë. Prezantimi do të zhvillohet javën tjetër dhe ne do t'ju informojmë për të gjitha lajmet. Sidoqoftë, si parapamje do ta themi atë bazohen në arkitekturën 10nm +. Këta procesorë të rinj do të jenë vazhdimi i gjeneratës së 8-të të procesorëve të markës.

Familja përpunuese Liqeni i Akullit është një pasardhës i familjes së procesorëve Intel generation Core generation të gjeneratës së XNUMX-të. Këta procesorë përdorin teknologjinë e përpunimit të 10 nm + industria kryesore Intel.

Siç thamë, Intel është në "modalitetin proaktiv", nëse nuk jeni shumë familjar, mund të humbni. Në fillim të vitit, ne i njihnim përpunuesit Kaby Lake, duke synuar MacBooks. Më vonë, takuam një seri procesorësh Liqeni i Cannon, e cila do të jetë e para që do të përfshijë teknologjinë 10nm +. Më në fund, përpunuesit Liqeni i kafesë, të cilën do ta shohim në kompjuterët e destinuar për desktop.

AnandTech, beson se strategjia e ndjekur nga Intel është të kursejë kohë, me procesorë aktualë dhe ata që futen menjëherë në pajisje. Me këtë, ai synon të zhvillojë patate të skuqura të reja 10 nm + me kohë të mjaftueshme për ekipe të vogla dhe të mëdha.

Ta themi thjesht, gjenerata e parë 10nm kërkon procesorë të vegjël për të siguruar performancë të lartë. Intel duket se po vë përmasat më të vogla në Cannon Lake 10nm, ndërsa patatet e skuqura më të mëdha do të jenë në Liqenin e Kafesë.

Për sa kohë që modelet desktop përdorin patate të skuqura më të mëdha, kjo i jep kohë Intel të zhvillojë më tej aftësitë e saj të prodhimit prej 10 nm, duke çuar në procesin e tij 10+ për patate të skuqura më të mëdha.

Prandaj, dhe sipas KPM Ne do të shohim patate të skuqura Coffee Lake në MacBook Pro dhe iMac të ardhshëm, bazuar në arkitekturën 14nm. Gjithsesi, çdo lajm, ne do ta komentojmë këtë blog.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.