IPhone 13 mbështet ProRes, por këshillohet një minimum prej 256 GB

Kodiku Apple ProRes është kodiku më i mirë i videos për redaktim në Final Cut Pro X, Adobe Premiere Pro dhe softuerë të tjerë redaktues në platformën Mac. iPhone i ri mund të përfitojë nga kjo teknologji Dhe të kesh aftësinë për të regjistruar me këtë cilësi është një hap i jashtëzakonshëm në cilësi.

Pak nga sfond:

Prores është një nga formatet më të njohura të videove në prodhimin dhe post-prodhimin profesional të videove. Kodiku Apple ProRes apërfitoni plotësisht nga përpunimi me shumë bërthama dhe përmban mënyra të shpejta të dekodimit me rezolucion të ulët.

Familja ProRes përfshin gjashtë modalitete:

  • ProRes 422; Shtabi; Proksi; LT; 4444 ka 4444 XQ

Ky format gjithashtu ofron më shumë fleksibilitet për vlerësimin pas postimit në krahasim me formatet shumë të ngjeshura si H.264Me Stillshtë ende një format humbës, kështu që nuk është i njëjtë me shkrepjen RAW, por është një hap i madh përpara për ata që duan të bëjnë fotografi të rënda.

It'sshtë e paqartë se cilën mënyrë të saktë ProRes do të mbështesë Apple në pajisjet iOS në këtë kohë, por Apple vëren se iPhone 13 Pro është i aftë të kapë video ProRes në Rezolucioni 4K deri në 30 korniza për sekondë.

ProRes kërkon shumë më tepër hapësirë ​​sesa H.265 dhe H.264. Cilat janë kodikët që pajisjet iOS kanë përdorur për regjistrimin e videos deri më tani. Kjo mund të jetë një nga arsyet që përdoruesit profesionistë të marrin parasysh nivelin e ri të ruajtjes të 1 TB për iPhone 13 Pro dhe modeli bazë është përditësuar dhe fillon me më shumë aftësi fillestare.

E vetmja gjë që duhet mbajtur parasysh është se ky format i ri nuk do të jetë i disponueshëm gjatë lansimit fillestar të iPhone 13 Pro dhe iPhone 13 Pro Max, por do të ishte i disponueshëm si pjesë e një përditësimi të ardhshëm të iOS 15. Pyetja është:Pajisjet e tjera iOS, jashtë iPhone 13 Pro dhe 13 Pro Max, do të jenë në gjendje të luajnë video ProRes?

Megjithatë. Duke marrë parasysh fuqinë e ProRes dhe sa e kërkuar është për procesorët dhe GPU -në, shumë ekspertë pajtohen që për të shijuar vërtet këtë veçori, Do të jetë e nevojshme të blini një iPhone 13 Pro ose Pro Max me një minimum prej 256 GB.

Bazuar në specifikimet e Apple iPhone 13 Pro, ProRes në 4K me 30fps kufizohet në modelet 256GB, 512GB dhe 1TB. Varianti i telefonit 128 GB mund të xhirojë ProRes me 30 fps, por me një rezolucion të reduktuar ndjeshëm prej 1080p.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.