Jo të gjithë Mac-et janë në përputhje me mjetin e ardhshëm Handoff

Handoff-dhe-kompjuteri juaj

Apple, me fillimin e sistemit të ri operativ OS X Yosemite vjeshtën e ardhshme, dëshiron që përvoja e përdoruesit të arrijë eksponentin e saj maksimal. Ne do të kemi mundësinë e përdorimit të një protokolli të ri komunikimi midis pajisjeve iOS dhe kompjuterëve, kështu që nëse, për shembull, fillojmë një veprim të caktuar në iPhone, mund ta përfundojmë atë në kompjuter.

Kjo mjet i ri është quajtur Handoff , Isshtë brenda sistemit Yosemite Continuity dhe nuk është asgjë më shumë sesa një proces që është gjithmonë vigjilent për të zbuluar nëse një veprim është iniciuar në një pajisje, kur ndezim pajisjen tjetër, shfaqet një paralajmërim që na lejon të vazhdojmë me detyrën. Ky është operacioni themelor i Handoff.

Siç kemi treguar, duke filluar me versionin tjetër të OS X, Yosemite, ne do të kemi një mjet të ri që do të lejojë ekosistemin e pajisjeve iOS dhe OS X të jenë më të bashkuar se kurrë. Ajo që kërkojnë ata të Cupertino është të bëjnë edhe më të lehtë përdorimin e pajisjeve të tyre nëse është e mundur. Handoff nuk përdor një lidhje Wi-Fi për të ndërlidhur pajisjetNë vend të kësaj, ai përdor Bluetooth 4.0 që nuk kanë të gjithë kompjuterët dhe pajisjet e vjetra të Apple.

Sot ne duam t'ju tregojmë nëse kompjuteri juaj, pasi ta azhurnoni në OS X 10.10 Yosemite, do të jetë në gjendje të mbështesë këtë protokoll. Për atë ne duhet të verifikojmë nëse kompjuteri ynë ka Bluetooth 4.0 apo jo, një model bass drive që u prezantua për herë të parë në 2010. Ka tashmë lista në internet që na tregojnë modelet e kompjuterëve që janë të pajtueshëm dhe duket se ato janë ato të lansuara nga 2011. Sidoqoftë, të jeni i sigurt kompjuteri ynë e mbështet atë, ndiqni këto hapa:

  • Klikoni në simbolin that që keni në shiritin e menysë Finder, në tavolinën e punës.
  • Pasi të keni hyrë në atë menu, klikoni mbi Në lidhje me këtë Mac, pas së cilës do të shfaqet një dritare në të cilën duhet të klikojmë Më shumë informacion
  • Në dritaren që hapet, kliko në Raporti i sistemit ...
  • Tani ne kërkojmë për artikullin Bluetooth në kolonën e majtë dhe pastaj kërkojmë dritaren kryesore Versioni LMP

Bluetooth 40

Nëse numërimi që shfaqet është i njëjtë me timen, domethënë, 0x6, do të thotë që kompjuteri juaj mbështet Bluetooth 4.0 dhe nuk do të keni ndonjë problem me protokollin Handoff.

Nëse në vend të kësaj ajo që ju gjeni është një 0x4Më vjen keq t'ju them se nuk do të jeni në gjendje ta përdorni këtë mjet të ri në vjeshtë.

Për t'i dhënë fund këtij artikulli, ne duam që ju të dini se nëse kompjuteri juaj nuk e mbështet këtë protokoll sepse nuk ka Bluetooth 4.0, ju gjithmonë mund të shkoni në dyqanin tuaj të preferuar të kompjuterit dhe të filloni të kërkoni një ngjit Bluetooth që, duke e lidhur atë me një nga portat USB të kompjuterit tuaj, mund të ofrojë Bluetooth 4.0 që është i nevojshëm për këtë.

Në vjeshtë do të shohim nëse ky protokoll është gjithçka e mirë që Apple tha se është në prezantim dhe, përveç kësaj, ne do të shohim se cilat aplikacione janë në përputhje me këtë protokoll të ri të ndërlidhjes. Duhet të merret parasysh se ky protokoll do të lejojë ndërlidhjen e aplikacioneve midis pajisjeve, por për sa kohë që ata janë të përgatitur për të.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.