John Giannandrea është Shefi i Ri i Apple i Siri, Core ML dhe Mësimi Makiner

Apple është një kompani që punëson vazhdimisht, veçanërisht për ata pozicione me përgjegjësi më të madhe. Disa muaj më parë ne i bëmë jehonë një historie në të cilën theksuam nënshkrimin e John Giannandrea, një nga më përgjegjësit për sistemin e inteligjencës artificiale të të mësuarit makiner të Google në vitet e fundit.

Por deri më tani, ne nuk e dinim se cili do të ishte roli i tij në kompani, një pyetje që tashmë është zbuluar. Siç mund ta shohim në faqen e internetit të Apple, ku tregohen përgjegjësit e departamenteve të Apple, John Giannandrea Ai tashmë ka një rol në Apple: përgjegjës për Siri, Core ML dhe mësimin e makinës.

Me shtimin e Gjonit, Siri nuk është më nën përgjegjësinë e Craig, i cili kishte marrë përsipër asistentin personal të Apple gjatë vitit të kaluar, por duket se ai nuk ka arritur ta bëjë atë të evoluojë siç pritej dhe opsioni më i mirë ka qenë kalimi i kësaj përgjegjësie te një prej nënshkrimeve më të fundit të Apple që ka përvojë të bollshme në mësimin automatik, një nga detyrat që Siri ka pasur gjithmonë për të përmirësuar në mënyrë që të bëhet një asistent për të përdorur si të gjithë përdoruesit e Apple duan.

Pavarësisht se kishte marrë përsipër Sirin, një detyrë që më parë i ishte besuar Craig Federighi, John do t'i raportojë drejtpërdrejt Tim Cook, si dhe shefat e departamenteve kryesore të ndërmarrjes me qendër në Cupertino. Për momentin, dhe si zakonisht, as John dhe as vetë kompania nuk kanë bërë ndonjë deklaratë zyrtare në lidhje me këtë, kështu që ne nuk e dimë se cilat janë synimet e Apple në lidhje me Siri, por siç mund ta shohim në WWDC 2018, të mbajtur në fillim të fundit Qershor, gjithçka duket se tregon se inteligjenca artificiale do të jetë një shtyllë themelore për Siri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)