John Giannandrea bëhet SVP i Apple për Strategjinë e Mësimit Makiner dhe Inteligjencës Artificiale

John giannandrea

Prillin e kaluar, John Giannandrea, drejtor i çështjeve të inteligjencës artificiale në Google, vazhdoi të nënshkruajë për Apple, në mënyrë që të përparojë në temat që lidhen me Siri dhe me temat e tjera të inteligjencës artificiale të atyre të Cupertino, si ne tashmë kemi komentuar në atë kohë.

Sidoqoftë, duket se gjëja nuk u ndal këtu. Dhe a është kjo pak më vonë, ai ishte në krye të ekipit të zhvillimit Siri, ML thelbësore dhe madje edhe të mësuarit makinerik, siç kemi komentuar edhe ne. Por mesa duket nuk ka qëndruar atje, pasi që disa orë më parë doli në dritë se është bërë pjesë e ekipit ekzekutiv të Apple.

Dhe është se, siç kanë raportuar në një njoftim i ri për shtyp, John Giannandrea është emëruar zyrtarisht si SVP i Strategjisë së Mësimit Makiner dhe Inteligjencës Artificiale Apple, dhe puna e tij është e ngjashme me pozicionin që ai mbajti në Google për rreth tetë vjet, i cili konsiston në mbikëqyrjen e gjithçkaje që lidhet me inteligjencën artificiale të markës, e cila, siç përmendëm, gjithashtu përfshin shërbime të tilla si Siri ose Core ML.

Sidoqoftë, gjëja më kurioze për të gjitha këto ka qenë mënyra që Giannandrea ka pasur për të ngjitur pozicione brenda Apple, që prej filloi të punojë pak më shumë se 8 muaj më parë, dhe në këtë kohë të shkurtër ai tashmë ka kaluar nëpër tre pozicione të ndryshme, për të mbetur më në fund si pjesë e ekipit ekzekutiv të firmës, e cila gjithashtu na jep të dhëna të caktuara për të ardhmen e markës, sepse nëse ata po investojnë kaq shumë në UA është sepse Ata e dinë se cila është e ardhmja dhe duan të kapërcejnë rivalët e tjerë.

Më në fund thuaj atë Tim Cook gjithashtu donte të kushtonte disa fjalë në mënyrë që të publikohet rëndësia e inteligjencës artificiale dhe John Giannandrea në këtë çështje:

John u bashkua me Apple dhe ne jemi të kënaqur që e bashkojmë atë në ekipin tonë ekzekutiv. Mësimi makinerik dhe AI ​​janë shumë të rëndësishme për të ardhmen e Apple, pasi ato po ndryshojnë rrënjësisht mënyrën se si njerëzit ndërveprojnë me teknologjinë dhe tashmë po ndihmojnë klientët tanë të jetojnë më mirë. Ne jemi me fat që kemi John, një lider në industrinë e inteligjencës artificiale, që udhëheq përpjekjet tona në këtë fushë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.