A dini si ta riemërtoni Mac-in tuaj?

EMRI MAC

Ju jeni një përdorues i ri në Mac dhe disa ditë më parë keni kaluar një moment shumë të veçantë, duke hapur kompjuterin e ri dhe duke e konfiguruar për herë të parë. Gjatë procesit fillestar të konfigurimit, OSX ju kërkon të dhëna, duke përfshirë emrin që dëshironi t'i jepni Mac.

Fakti është që pasi të jepni atë emër dhe të mbaroni procesin, ju e kuptoni se nuk është më i përshtatshmi dhe do të preferonit ta ndryshonit për një tjetër. Sot ne ju tregojmë se ku duhet të shkoni që të jeni në gjendje ta modifikoni atë.

Kam qenë në situatën e dëshirës për të riemërtuar një Mac pasi kam bërë konfigurimin fillestar. Fakti është që në vendin tim të punës ata blenë një iMac të ri dhe më kërkuan ta konfiguroja, të vija programet e nevojshme, të vinte, ta linim gati për t'u përdorur. Mënyra më e lehtë, pasi do të isha një nga ata që e përdorën këtë ishte klonuar iMac-i im në atë kompjuter të ri. Siç e dini mirë, kur filloni procesin fillestar të konfigurimit, sistemi ju pyet nëse doni të transferoni të dhënat tuaja nga një Mac tjetër, për të cilin unë duhej t'i lidhja me një kabllo rrjeti. Pas një kohe, iMac i ri ishte plotësisht i njëjtë, të dhënat dhe programet e minave ishin të shqetësuara. Më vonë regjistrova përdoruesit e tjerë dhe pajisjet ishin konfiguruar siç duhet. Sidoqoftë, emri i tij ishte gjithnjë në pritje. Ai nuk e gjeti vendin ku duhej ndryshuar emri në mënyrë që njëherë e përgjithmonë të mos thoshte për çdo gjë që bënte iMac nga Pedro Rodas. Në disa raste ata madje më pyetën pse i thashë iMac për Pedro Rodas, pas së cilës unë duhej ta tregoja historinë edhe një herë.

Sot kjo do të ndryshojë, pasi që ndryshimi i emrit të një skuadre pasi të jetë konfiguruar është gjëja më e lehtë që mund të imagjinojmë.

 • E vetmja gjë që duhet të bësh është të hysh Preferencat e sistemit dhe brenda panelit klikojmë pjesë.
 • Në krye ka një fushë me emrin e ekipit, të cilën do të jeni në gjendje ta modifikoni sipas dëshirës.
 • Kur ta keni të qartë do të duhet të copëtoni redaktoj dhe modifikoni emrin e serverit lokal në përputhje me rrethanat.

NDRYSHIMI I EMR PS SAN PANELIT

Pasi të jenë bërë këto ndryshime, emri i mëparshëm nuk do të shfaqet më kurrë dhe ju do të jeni në gjendje të merrni frymë lehtë pa qenë e nevojshme të shpjegoni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   alex41 dijo

  Përshëndetje PEDRO, më pëlqeu shumë ky artikull dhe e shoh shumë të lehtë për njerëz si unë që kanë një ekip të ri, faleminderit shumë.