Je i ri në Mac? Ky udhëzues i vogël do t'ju ndihmojë shumë

MacBook Air USB C

Urime dhe urime. Ju tashmë jeni një anëtar i ri i atyre që kanë zgjedhur të mirën për punën dhe kohën e lirë. Blerja e një Mac është një përparim në krahasim me kompjuterët me një sistem operativ. Nuk ka rëndësi nëse ju është dhënë (ose ju është dhënë) një MacBook, MacBook Air, MacBook Pro, Mac mini, iMac apo Mac Pro, ata të gjithë ekzekutojnë MacOS. Eshte një ndryshim i madh nga Windows por me këtë udhëzues të vogël gjërat do të jenë më të lehta për ju.

Pasi të keni nisur Mac për herë të parë dhe të ndiqni udhëzimet që Apple ka shënuar për të, duke e lidhur atë në Internet, duke zgjedhur një emër përdoruesi dhe fjalëkalim dhe madje edhe azhurnimin e sistemit operativ, ju tashmë keni kompjuterin në dispozicion. Sidoqoftë, ka disa gjëra që mund të bëni dhe falë këtij udhëzuesi të vogël gjithçka do të jetë më e lehtë për ju. Isshtë një udhëzues themelor, por do t'ju ndihmojë shumë në fillimet tuaja.

Apple Pay

Apple Pay

Tani është koha për të konfiguruar Apple Pay në Mac tuaj. Supozojmë se ju keni konfiguruar tashmë Touch ID në fillimin duke ndjekur udhëzimet e Apple. Apple Pay është mënyra e sigurt dhe e thjeshtë për të kryer pagesa përmes Mac-ut pa qenë e nevojshme të futni detajet e mënyrës së pagesës gjatë gjithë kohës. Shumë e dobishme, por së pari duhet të dini se çfarë po bëni. Mos keni probleme në konfigurimin e tij, sepse të gjitha të dhënat janë ruajtur në një çip të veçantë dhe nuk ndahet me askënd në çdo kohë. 

Apple Pay përdor një teknologji që gjeneron një kartë të re virtuale të lidhur me tuajat. Kur paguani, ju e bëni atë me atë virtual, kështu që të dhënat tuaja reale nuk ndahen në të vërtetë në çdo kohë. Isshtë siguruar gjithashtu nga Touch ID.

Për ta konfiguruar duhet të shkojmë te preferencat e sistemit dhe zgjidhni seksionin Apple Pay dhe ndiqni udhëzimet e dhëna nga kompjuteri. Shtë shumë e thjeshtë dhe e sigurt. Shikoni këtë artikull.

Prekni Bar

Prekni shiritin në MacBook Pro të personalizueshëm

Shiriti i prekjes është një panel OLED i cili qëndron në pjesën e sipërme të tastierës dhe zëvendëson rreshtin e tastave të funksioneve. Contextshtë kontekstual, që do të thotë se ajo që shfaqet në panel do të ndryshojë, në varësi të aplikacionit ju jeni duke përdorur Alsoshtë gjithashtu i personalizueshëm, duke ju lejuar të konfiguroni aplikacione të ndryshme (përfshirë aplikacione të palëve të treta që mbështesin personalizimin) për të përmirësuar rrjedhën tuaj të punës.

Shihni se si ndryshon me secilin prej aplikacioneve që keni dhe shikoni duke shtypur tastet për të parë nëse është me të vërtetë efektiv për punën tuaj. Edhe ashtu, nëse doni të modifikoni shiritin, thjesht duhet të kryeni hapat e mëposhtëm:

  • Ne klikojmë në ekranin tuaj të desktopit>  Shikoni në shiritin e aplikacionit në krye të ekranit tuaj Mac.
  • Ne zgjedhim Personalizoni Shiritin e Prekjes nga menuja zbritëse.
  • Ne zgjedhim dhe zvarritemi një mjet nga paneli i personalizimit drejt pjesës së poshtme të ekranit.

Doku

Dock është ajo që mund të mendoni si seksioni "i preferuar" i Mac-ut tuaj. Ruan të gjitha aplikacionet, skedarët dhe dosjet tuaja më të rëndësishme për qasje të shpejtë. Ai gjithashtu përmban përkohësisht aplikacione, skedarë dhe dosje që janë aktualisht të hapura, kështu që ju mund të përdorni ato me një klik, në vend që të shfletoni nëpër të gjitha dritaret dhe programet tuaja të hapura.

Shiriti i menusë

Shiriti i menusë MacOS Big Sur

Shiriti i menusë është në krye të ekranit tuaj Mac. Ajo strehon menunë e Apple, i cili do t'ju çojë në të gjitha cilësimet e sistemit tuaj, menunë e aplikacionit, e cila është specifike për aplikacionin që po përdorni aktualisht, shkurtoret e statusit të kompjuterit dhe mjetet e kërkimit të shpejtë të palëve të treta, Spotlight dhe Siri.

Gjetës

Gjetësi në MacBook

Mendoni për Finder si një vend nga ku mund të hyni në ndonjë tjetër në Mac tuaj. Ndonjëherë është mënyra më e mirë për të gjetur atë që po kërkoni (edhe pse Spotlight me të vërtetë ia jep mundësinë). Pjesa më e mirë është që ju të keni qasje të drejtpërdrejtë në programet e bazuara në cloud në Finder. Kështu që nuk keni nevojë të kërkoni përmes aplikacionit Dropbox ose iCloud Drive

Ndriçoj

Spotlight në thelb është programi më i fuqishëm i kërkimit atje. Skanon skedarët tuaj personal, dosjet, aplikacionet, postat elektronike dhe përmbajtjen tjetër për të prodhuar rezultatet që ndoshta po kërkoni. Ai gjithashtu kërkon në internet për të mbuluar të gjitha bazat. Nëse jeni duke kërkuar diçka, Spotlight ka të ngjarë ta gjejë atë. Një mënyrë për të hyrë shpejt në të është shtypja e shiritit hapësinor dhe tastit të komandës. Mund ta personalizoni përmes menusë së preferencave të sistemit.

Dyqani i Aplikacioneve Mac

App Store

Mac App Store është vendi ku do të gjeni disa prej tyre aplikacionet dhe lojërat më të mira për Mac. Alsoshtë gjithashtu vendi i duhur kur duhet të azhurnoni sistemin tuaj operativ Mac dhe programet e tjera të softuerit. Ju duhet ta vizitoni atë herë pas here për të mbajtur të azhurnuar. Do të na duhet një ID e Apple për ta përdorur atë.

Me këto mësime të para themelore nga ky udhëzues i vogël, ju mund të mbijetoni ditët e para me një sistem të ri operativ dhe një Mac të ri. Pak nga pak do të fitoni besim. Mos harroni se "Preferencat e sistemit" është vendi ku mund të konfiguroni dhe personalizoni Mac-in tuaj.

Shijoje!!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.