A ju mungon iTunes ose Aperture në macOS Catalina? Retroaktive i kthen ata përsëri

Retroaktive kthen disa nga aplikacionet që nuk punojnë në macOS Catalina

A ju mungon ndonjë nga aplikacionet që janë zhdukur me macOS Catalina? Nëse jeni më shumë me iTunes në versionin që ne e dinim deri në lëshimin e versionit të ri të macOS ose nuk doni ta bëni pa Capture ose iPhoto, jeni me fat. Retroaktive është një aplikacion që i drejton ato në këtë mjedis.

iTunes, me ardhjen e macOS Catalina, është fragmentuar në tre dhe aplikacione të tjera që nuk janë 64-bit nuk funksionojnë më. Sidoqoftë, dhe Falë këtij aplikacioni me burim të hapur, do të jeni në gjendje t'i shpëtoni përsëri.

Retroaktive vjen për të shpëtuar aplikacione që ne menduam se ishin zhdukur

Siç e dini tashmë me macOS Catalina, iTunes është shndërruar në tre aplikacione të reja (Muzikë, Televizion dhe Podcast). Aplikime të tjera si Capture, e cila nuk ishte mbështetur më nga Apple për të paktën pesë vjet, por ishin ende duke punuar, dhe iPhoto nuk funksionon më. 

Dikush ka menduar se nuk duhet të ndodhë kështu dhe se iTunes nuk ishte aq i keq ose se Capture ishte një program i mirë për redaktimin e fotografive. Në GitHub zhvilluesi Tyshawn Cormier ka lëshuar një aplikacion falas e cila ju lejon të ripërdorni ato aplikacione në mjedisin macOS Catalina.

Megjithëse Capture dhe iPhoto janë aplikacione 64-bit, disa prej tyre janë programuar në 32 të vjetrat. Kjo nuk është shumë e pëlqyer nga macOS Catalina dhe për këtë arsye ato nuk funksionojnë pa Retroactive. Ky aplikacion ajo që bën në thelb është të rindërtojë programin në mënyrë që të jetë i vlefshëm në këtë macOS të ri. Operacioni mund të zgjasë relativisht pak kohë, rreth 10 minuta për secilin program. Edhe pse ka pasur raste që duhet të prisni një orë. Koha e investuar, natyrisht, nëse doni të merrni përsëri aplikacionet.

Aplikimi mund të kontrollohet nga kushdo me njohuri adekuate, për të parë që gjithçka që është krijuar është brenda normalitetit dhe ata nuk po instalojnë, pasi e autorizojnë atë si administrator, ndonjë program të dëmshëm.

Tani, jo gjithçka funksionon normalisht. Për shembull, të dyja  Apertura si iPhoto nuk mund të importojë ose të luajë video, as nuk mund të eksportojë shfaqje prezantimi. Lidhur me iTunes ju mund të shkarkoni versionin 12.9.5 i cili mbështet modalitetin e errët dhe shumicën e aplikacioneve DJ, duke zgjidhur disa problemet ekzistuese me këtë klasë të aplikacioneve; iTunes 12.6.5 me mbështetje për shkarkimin dhe arkivimin e aplikacioneve iOS dhe iTunes 10.7 për CoverFlow.

Kur bëhet fjalë për informatikë, mos merrni asgjë të mirëqenë paraprakisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Vicente dijo

  Përshëndetje, a do të ishte e vlefshme edhe për aMule që të vazhdojë të punojë, e cila është 32 bit? A është e vlefshme për ndonjë aplikacion 32-bit? Pershendetje

  1.    Manuel Alonso dijo

   Jo për momentin, për të cilin dimë. Punon me aplikacione që edhe pse kanë pjesë të krijuara në 32 bit, shumica e arkitekturës së tyre është 64.

 2.   Juan Guillermo dijo

  Si mund ta shkarkoni aplikacionin?
  Ku është lidhja?

 3.   Andrew dijo

  Juan Guillermo, jam i lumtur t'ju jap lidhjen këtu: https://github.com/cormiertyshawn895/Retroactive/

 4.   Besim dijo

  Kjo konfirmon që programet ndalojnë së funksionuari jo për shkak të një problemi teknik, por sepse ZOTDSRT OFN E Mollës DUAN T TO JU SHPENZONI MORE SHUM AND DHE M M SHUM PARA PAGESA P LR LICENCA, PROGRAME DHE PAJISJE T REJA. TANI ISSHT TH ATA 60 GB GB IPOD P GBR TIC CIL IN E PAGUAR NJ P PASTON, ASNJ G SHKUAR ME KATALIN.

  Ejani, tregoni respekt për konsumatorin në çdo hap.