Duket se kërkesa për AirPods bie dhe skeda e Apple lëviz

Bëni AirPods 3

Ne kemi qenë me thashetheme për një kohë të gjatë në lidhje me ardhjen e mundshme të disa AirPods të ri të gjeneratës së tretë dhe kjo ndoshta i bëri përdoruesit të presin për prezantimin e tyre, kështu që shumë prej tyre po vonojnë blerjen sot.

Sipas Nikkei, firma Cupertino po porosit furnizuesit zvogëlojnë prodhimin e këtyre AirPods me ndërmjet 25 dhe 30%. Arsyeja është se ata kryesisht kanë stok të mjaftueshëm për të furnizuar kërkesën aktuale pa pasur nevojë të prodhojnë më shumë.

Burime pranë këtij lajmi për zvogëlimin e prodhimit paralajmëruan Nikkei se Apple ndryshoi parashikimin e shitjeve dhe aktualisht ka në plan të prodhojë midis 75 dhe 85 milion njësi të kufjeve pa tel deri në vitin 2021. Shifra e ofruar bie shumë larg parashikimit të mëparshëm të prodhimit prej 110 milion njësish.

Ardhja e AirPods Pro dhe përmirësimet në pajisjet e konkurrencës Ata mund të kenë pasur diçka të bëjnë me këtë rënie të shitjeve, e cila ka një ndikim të drejtpërdrejtë në prodhimin e kufjeve të Apple. Gjithashtu, siç paralajmëruam në fillim, sasia e thashethemeve që po shohim për ardhjen e mundshme të gjeneratës së tretë AirPods bën që shumë përdorues të presin të ndryshojnë kufjet e tyre.

Studime të tjera të tregut siç është ai i kryer gjatë Në janar nga Counterpoint, u vlerësua se Apple ra nga 41% në 29% në tregun e kufjeve për arsye të ndryshme në më shumë se nëntë muaj. Siç thonë vetë konkurrentët, thashethemet dhe të tjerët, bëjnë që shitjet të ulen dhe prandaj stoku në depo është më i lartë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.