Ja se si të konfiguroni veçoritë e reja të privatësisë në macOS Monterey

macOS Monterey

macOS Monterey është tashmë me ne dhe sa herë që ka një sistem të ri operativ, disa nga cilësitë dhe funksionet e tij kryhen në një mënyrë pak më ndryshe nga sa ishin në sistemet e tjera operative. Nëpërmjet këtij postimi ne do të përpiqemi t'ju shpjegojmë se si të konfiguroni veçori të reja të privatësisë.

Qasja në mikrofon gjatë regjistrimit në macOS Monterey

Për vite me radhë, Mac-ët kanë treguar se kur kamera është në përdorim nëpërmjet një drite treguese jeshile që ndodhet fizikisht pranë kamerës. Me lëshimin e macOS Monterey, Apple tani tregon një tregues softuerësh  kur hyni në mikrofon.

Nëpërmjet Qendrës së Kontrollit, një tregues i ri softuerësh rrit dritën treguese të kamerës duke ju treguar çdo herë që një aplikacion ka akses në mikrofon. Për të hyrë në këtë veçori të re, shikoni ikonën e Qendrës së Kontrollit në këndin e sipërm djathtas të shiritit të menusë Mac. Nëse një aplikacion përdor mikrofonin, do të ketë një pikë portokalli pranë ikonës së Qendrës së Kontrollit. Klikojmë në ikonën e Control Center për të parë emrin e aplikacionit që akseson mikrofonin.

iCloud Private ose Apple VPN

Posta e privatësisë në macOS Monterey

Apple e përshkruan atë si "një shërbim që ju lejon të lidheni me pothuajse çdo rrjet dhe të lundroni me Safari në një edhe më të sigurta dhe private. Ai funksionon duke enkriptuar trafikun tuaj të internetit ndërsa largohet nga pajisja juaj, në mënyrë që askush të mos mund ta përgjojë dhe lexojë atë. Më pas dërgohet përmes dy transmetimeve të veçanta të internetit, duke penguar këdo që të përdorë adresën tuaj IP, vendndodhjen dhe aktivitetin e shfletimit për të krijuar një profil të detajuar rreth jush.

iCloud Private Relay është i disponueshëm në versionin publik të macOS Monterey, por është i çaktivizuar si parazgjedhje sepse Apple thotë se është ende në "beta". Mund të aktivizohet.

Email i fshehur

Ky funksion lejon crikrijoni adresa të rastësishme dhe unike të emailit Ato përcillen në kutinë tuaj personale hyrëse, duke ju lejuar të dërgoni dhe merrni email pa pasur nevojë të ndani adresën tuaj të vërtetë të emailit me askënd.

Për të përdorur këtë funksion, së pari sigurohuni që të jetë i aktivizuar në aplikacionin Preferencat e Sistemit. Duke klikuar në "Apple ID" dhe duke kërkuar opsionin "Hide my email" në listën e funksioneve. Këtu mund të gjeni edhe të gjitha adresat e mëparshme të krijuara me këtë funksion. Nga atje, kur ju kërkohet të siguroni një faqe interneti me adresën tuaj të emailit, si p.sh. të regjistroheni për një shërbim ose të bëni një blerje, Safari do t'ju kërkojë automatikisht të përdorni "Fshih emailin tim".

Më shumë email privat

Privatësia e postës

Ne vazhdojmë me funksionet e privatësisë duke theksuar emailin, që është vendi ku më së shumti Apple ka "vendosur bateritë" për çështjet e privatësisë. Nuk është për t'u habitur pas problemeve të shumta që patën për këtë aplikacion. Por tani mund të themi se Apple e ka vënë të gjithë mishin në skarë dhe dëshiron që ta bëjnë situatat e kaluara nuk përsëriten. 

Funksioni për të cilin po flasim tani, synon të parandalojë që të dhënat personale të përdoruesve të aplikacionit Mail të cenohen të dhënat e tyre. Për ta bërë këtë, funksioni i ri parandalon dërguesit të përdorin pikselë të padukshëm për të mbledhur informacione rreth përdoruesit. Funksioni i ri i ndihmon përdoruesit të parandalojnë dërguesit të dinë kur hapin një email dhe maskojnë adresën e tyre IP në mënyrë që ajo të mos mund të lidhet me aktivitete të tjera në internet ose të përdoret për të përcaktuar vendndodhjen e tyre.

Mund ta aktivizoni ose çaktivizoni këtë veçori Në aplikacionin Mail në Mac, duke klikuar "Mail" në këndin e sipërm të majtë të shiritit të menusë, duke zgjedhur "Preferences" dhe më pas "Privacy".

Siç mund ta shihni, ato janë një koleksion shumë i mirë i masave të mbrojtjes dhe sigurimit të privatësisë, të cilat sot është një nga temat më shqetësuese për përdoruesit privatë kur përdorni pajisje teknologjike. Shqetësimi që është rritur me rritjen e punës nga shtëpia për shkak të pandemisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.