Ky është aplikacioni DJI Assistant 2 për Mac dhe droni juaj DJI

Një nga gjërat e para që duhet të keni gati kur blini një dron të markës DJI është aplikacioni për ndihmësin tuaj Mac DJI 2. isshtë një aplikacion që debutoi katër vjet më parë me dronët e parë të markës, por tani është thelbësore për funksionimin e tyre. 

Jo shumë kohë më parë bleva një dron DJI Magic Pro, një dron që nuk ka ndaluar të më befasojë dhe është se në një madhësi shumë të moderuar dhe të palosshme ata kanë arritur të prodhojnë një mrekulli që nuk ndalet së korrur suksese.

Një nga karakteristikat e yjeve të produkteve të Markë DJI është se ndodh si me produktet e Apple, domethënë që ato mund të përmirësohen me kalimin e kohës kur marka modifikon firmware dhe softuerin e saj. Për këtë arsye, arritja e një aplikacioni që mund të sinkronizonte pajisjen me një kompjuter ishte e nevojshme. 

Gjithçka filloi me aplikacionin Windows, por DJI nuk vonoi shumë për të kuptuar se me pajisjet Apple, aplikacionet u rrëzuan më pak dhe pajisjet u azhurnuan pa probleme të mëdha. Kjo është arsyeja pse ata krijuan DJI Assistant 2 si për Windows ashtu edhe për Mac.

Siç ju thashë në fillim, kur blini një dron të markës DJI, duhet të instaloni aplikacionin që dua t'ju tregoj sot në mënyrë që të azhurnoni firmware dhe softuer. Për ta bërë këtë duhet të shkarkoni aplikacionin dhe për këtë duhet të shkoni në faqen DJI, zgjidhni modelin e dronit tuaj dhe pastaj shkoni në pjesën e shkarkimit të faqes në internet të dronit.

Ju do të jeni në gjendje të shkarkoni Asistentin DJI nga disa faqe në varësi të modelit të dronit që keni, kështu që nëse hyni në dronin Magic Pro mund të gjeni të njëjtin aplikacion sikur të hyni në faqen e internetit të Phantom 2 PRO. Aplikimi i menaxhimit është i njëjtë dhe çfarë me të vërtetë ndryshimet janë firmware e pajisjeve. 

Sapo të instalohet aplikacioni, duhet të kontrolloni firmware e pajisjeve që përbëjnë dronin dhe kjo është, për shembull, në Magic Pro ju duhet të azhurnoni kontrollin e radios, bateritë dhe vetë dronin. Isshtë një proces që duhet të bëhet disa herë në vit dhe është që DJI nuk ndalet së lëshuari lajme për dronët e saj.

Pasi të instalohet aplikacioni, duhet të lidhni kontrolluesin ose dronin me Mac duke përdorur një kabllo UBS dhe në atë moment hapni aplikacionin dhe ndizni dronin ose kontrolluesin, në varësi të asaj që po azhurnoni. Në atë moment në dritaren DJI Assistant 2 shfaqet një ikonë gri me emrin e asaj që keni lidhur. Mbetet vetëm që ju të shtypni të njëjtën gjë dhe sistemi kontrollon nëse ka ndonjë firmware të ri për të vazhduar me shkarkimin dhe azhurnimin e tij.

Shkarkoni | Asistent DJI 2 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Babil dijo

  Megjithatë, një artikull tjetër që është vetëm një titull. Të mbushura dhe të këqija.

  1.    Pedro Rodas dijo

   Emaili juaj i thotë të gjitha ... gjithmonë duke pritur diçka që nuk keni ide se çfarë është. Për ne që kemi një dron DJI, ne e dimë shumë mirë se çfarë po shpjegoj në artikull. Faleminderit per pritjen Përshëndetje dhe faleminderit për kontributin fantastik. Të gjithë do të mësojmë prej tij.