Kështu që ju mund të dini hijen e saktë të një ngjyre në OS X

Ngjyra e shërbimeve-OSX

Sa herë keni menduar se si të dini hijen e saktë të një ngjyre të caktuar? Me siguri në shumë raste keni dashur të dini tonin e saktë të këtij ka një ngjyrë që e keni parë në një faqe të caktuar në internet ose në vetë sistemin OS X. 

Ka shumë ndërmarrje që mund t’i gjeni në internet që ju ndihmojnë gjatë veprimit, por sot duam që ju të dini se në OS X ekziston gjithashtu një mjet që është shumë i lehtë për t’u përdorur dhe që vjen standard në të. 

Po flasim për mjetin Shërbimi ColorSync dhe mund ta gjeni brenda Launchpad në dosjen OTHERS. Kur hyni në ndërmarrjen që kemi diskutuar, hapet një dritare pesë seksione ndër të cilat mund të shihni:

 • Profilizimi i ndihmës së parë.
 • Profilet.
 • Devices.
 • Filtrat.
 • kalkulatriçe.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë vetëm si të përdorësh kalkulatorin e ngjyrave që ka sistemi OS X. Duke klikuar në këtë pjesë hyjmë në një dritare të re në të cilën kemi, në pjesën e poshtme, një lupë me të cilën do të mund të vendosim kursorin mbi ngjyrën në fjalë që duam të dimë dhe duke qenë kështu në gjendje të shkruajmë të dhënat e sakta që do të na lejojnë të kopjojmë ngjyrën në çdo aplikacion në të cilën mund të fusim ato të dhëna.

matja e ngjyrave-OSX

Siç mund ta shihni, është një mënyrë shumë e thjeshtë për të njohur të dhënat e një ngjyre të caktuar dhe kështu të jeni në gjendje t'i përdorni ato në dokumentet tuaja. Mundohuni të matni ngjyrën e ndonjë elementi të vetë OS X dhe më pas përdorni në aplikacione si Photoshop ose Keynote në një prezantim. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.