Kështu që ju mund të bëni një kopje totale të fotove dhe videove të iCloud Photo Library në Mac tuaj

Një nga gjërat që shumë njerëz më kanë kërkuar në muajt e fundit është gjithçka që lidhet me konceptin e Photo Library në macOS dhe iOS. Funksionimi i Photo Library iCloud nuk ka qenë shumë i qartë për përdoruesit e mollës dhe ka shumë që mbarojnë hapësirën në renë iCloud dhe nuk dinë çfarë të bëjnë për të zgjidhur këtë çështje.

Gjëja e parë për të cilën duhet të jeni të qartë është se Biblioteka e fotove ICloud Kur aktivizohet në pajisjet iOS dhe macOS, ajo që bën është të sinkronizojë të gjithë përmbajtjen e aplikacionit Fotografitë me të gjitha pajisjet që kanë të aktivizuar Bibliotekën e iCloud Photo. Të gjitha fotot dhe videot kopjohen në renë iCloud dhe më pas dërgohen në pajisje. 

Hapësira që Apple ju jep falas në iCloud është 5 GB, kështu që nëse nuk jeni të kujdesshëm, në asnjë moment nuk e mbushni atë hapësirë ​​dhe pajisjet fillojnë të thonë se e keni mbushur hapësirën. Gjëja e parë që mund të bëni për ta zgjidhur atë, dhe është ajo që Apple dëshiron të bëni, dhe është të blini më shumë hapësirë ​​në iCloud për të cilën duhet të bëni arka me një minimum prej 0,99 € në muaj. Nëse e bëni këtë, ai fillon përsëri ciklin e ruajtjes së fotografive dhe videove derisa të plotësoni përsëri hapësirën e re, e cila megjithëse mendoni se është e vështirë të mbushni 50 GB, e keni gabim.

Unë kam një koleg i cili ka mbushur 50 GB midis skedarëve që ngarkon në iCloud plus temës i Photo Library të iCloud. Ai më ka thënë se dëshiron të lirojë hapësirë ​​sepse nuk dëshiron të rrisë përsëri hapësirën e magazinimit, për të cilën do të duhet të çaktivizojë Photo Library të iCloud. Cili është problemi tani? Se kur shkon te iCloud> Fotografitë në iOS dhe klikoni në çaktivizoni Bibliotekën, ju pyet nëse doni të fshini skedarët nga pajisja ose nëse dëshironi të shkarkoni skedarët nga biblioteka në pajisje. Në rastin tuaj, kur shtypni poshtë te pajisja vjen befasia; sistemi informon se nuk ka hapësirë ​​në të për t'i ruajtur ato në nivel lokal.

Kjo është arsyeja pse unë jam dashur t'i shpjegoj atij është se si të bëj një kopje rezervë të të gjithë Photo Library në Mac dhe më pas të jem në gjendje të çaktivizoj Photo Library të pajisjeve dhe kështu të mos humbasin fotot dhe videot që janë pritur në shërbim deri më tani. 

Për të qenë në gjendje të bëni një kopje të skedarëve të Photo Library të iCloud nuk mjafton që ne të fusim dhe të zgjedhim artikujt meqenëse faqja e internetit iCloud Apple nuk ju lejon të zgjidhni skedarët me grupe ose me shumicë duhet të shkarkoni secilin veç e veç, gjë që nëse keni 10000 skedarë në iCloud është e paimagjinueshme.

Epo, këtu vijnë informacionet që dua të ndaj me ju sot. Ajo që duhet të bëjmë në mënyrë që iCloud Photo Library të kopjohet lokalisht në aplikacionin Photos në Mac është si më poshtë:

 • Shtypni tastin alt + klikoni në ikonën Fotografitë.
 • Ne krijuam një bibliotekë të re për aplikacionin Fotografitë që do ta quajmë Photo Library Copy
 • Tani le të Preferencat> Të përgjithshme në aplikacionin Fotografitë dhe klikoni në Përdor si biblioteka e fotove të sistemit

 • Në skedën iCloud duhet të kemi të aktivizuar dhe të zgjedhur Bibliotekën e fotografive iCloud Shkarkoni origjinalet në këtë Mac

Sistemi automatikisht fillon të shkarkojë iCloud Photo Library në Mac dhe kur procesi të ketë mbaruar, ju tashmë keni të gjithë përmbajtjen e tij në kompjuterin tuaj. Atëherë ju thjesht duhet ta ruani atë bibliotekë në një vend të sigurt në Mac dhe të zgjidhni përsëri bibliotekën e mëparshme.

Më në fund, ju shkoni në pajisjet iOS dhe çaktivizoni iCloud Photo Library dhe kur ju pyet se çfarë të bëni, ju i thoni që ta fshijë atë nga iPhone ose iPad. Nga ai moment, ju do të keni hapësirën e lirë që ju nevojitet në renë e Apple. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Lodër dijo

  Unë bëj një pyetje, a ka ndonjë mënyrë për të përdorur bibliotekën pa e shkarkuar atë në të gjitha pajisjet, domethënë vetëm për ta parë atë në re.

  Aktualisht kam një google drive në të cilin kam 80 GB fotografi, por më pëlqeu shumë mënyra se si biblioteka ishte porositur sipas datës dhe vendndodhjes.

  Dua të them që nuk dua të shkoj me kopjimin e fotove të dixhitalizuara të gjyshërve në b / w në iPhone
  Falënderim

  1.    mali ivan dijo

   nga iCloud mund t'i shihni

 2.   Alexis G. Galindo Cordero dijo

  Shumë faleminderit!

  1.    Pedro Rodas dijo

   Ju jeni padyshim një student i talentuar. Shpresoj të zgjidhë problemin për ju. 😉

 3.   Xavier dijo

  Faleminderit, gjeta kohë duke kërkuar një shpjegim të qartë dhe efektiv ... derisa të hasa në artikullin tuaj: Shkëlqyeshëm !!!