Kështu që mund të shmangni gjurmimin e Facebook falë Mozilla Firefox në Mac

Facebook

Siç e dini tashmë, një seri rrjedhjesh në lidhje me të dhënat e Facebook dolën në dritë disa muaj më parë, falë të cilave informacioni personal mund të komprometohej. Me këtë, doli #DeleteFacebook, dhe një mori njerëzish të rëndësishëm siç mund të ishte Steve Wozniak Ata vendosën të fshijnë plotësisht llogarinë e tyre.

Tani, në rast se, për shembull, nuk dëshironi të fshini llogarinë tuaj në Facebook, por dëshironi të ruani pak më shumë privatësi dhe të parandaloni që faqet e internetit të palëve të treta, ndër të tjera, të kenë qasje në informacionin tuaj, ekziston një zgjidhje shumë interesante, e krijuar për shfletuesin Firefox direkt nga Mozilla.

Facebook Container, shtesa për Firefox që mbron privatësinë tuaj me rrjetin social

Siç e përmendëm, në rast se shqetësoheni për privatësinë tuaj me Facebook, Mozilla ka një shtesë për të, e quajtur Facebook Container. Objektivi i tij është shumë i thjeshtë: kur hyni ose përdorni diçka nga Facebook, ajo do të hapet në një lloj "enë të pavarur", dhe në këtë mënyrë, kur hyni në faqet e internetit të tjera që kanë gjurmuesit y scripts Nga Facebook, ata do të kenë vetëm akses të kufizuar.

Në këtë mënyrë, nga njëra anë nuk do të ketë problem të ndikojë në informacionin tuaj personal në rast të një dështimi tjetër me të dhëna të përmendura në të ardhmen ose ndonjë gjë tjetër të ngjashme, dhe nga ana tjetër, informacioni bazë do të vazhdojë të sigurohet për faqet e internetit që vizitoni, dhe në këtë mënyrë nuk do të ndikoni në analizat e tij.

Përveç kësaj, në mënyrë që ju të kuptoni, në momentin që ju hyni në Facebook me të dhënat e plota, ai do të shfaqet në anën e djathtë të shfletuesit, menjëherë pranë URL-së që po vizitoni, një paralajmërim nga Facebook, dhe vetëm poshtë emrit të skedës, ju mund të shihni se si shfaqet një vijë e vogël blu.

Shmangni gjurmimin e Facebook falë Mozilla Firefox në Mac

Në rast se jeni të interesuar, mund të shkarkoni shtesën e Facebook Container falas nga dyqani i Shtesave Mozilla, dhe mund ta instaloni me vetëm një klikim në çdo pajisje që ka të instaluar shfletuesin Firefox, përfshirë Mac nëse e përdorni. Sigurisht, mos harroni se shtrihet vetëm në këtë shfletues, dhe se në Safari, Google Chrome ose ndonjë tjetër që përdorni, do të jeni saktësisht i njëjtë si më parë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.