Apple do të jetë në gjendje të shesë 80% të totalit të laptopëve ARM në treg këtë vit

Federighi

Nuk ka dyshim se angazhimi i Apple ndaj epokës së re të Mac -ve Silici i mollës Ka qenë një sukses i madh. Së pari, për performancën e mirë të procesorit të tij ARM M1 në krahasim me paraardhësit e tij Intel, me një fuqi përpunimi dhe efikasitet energjie të paparë më parë.

Dhe së dyti, pritja e mirë që tha se procesori ka pasur në mesin e zhvilluesit Të aplikacioneve. Shumica e markave të mëdha dhe zhvilluesve të vegjël kanë qenë me nxitim për të lëshuar versionet e tyre të softuerit vendas për M1 dhe kështu të përfitojnë nga potenciali i tij i plotë. E gjithë kjo kontribuoi në suksesin e jashtëzakonshëm të kalimit nga Intel Mac në ARM në një kohë rekord.

Shifrat e shitjeve nga tregjet e kompjuterave tregojnë se Apple po dominon sektorin e kompjuterëve. Laptopë ARM me rritje të shpejtë falë Apple Silicon, duke siguruar pjesën dërrmuese të të ardhurave të sektorit për këtë vit që tashmë po përfundon.

Sipas firmës kërkimore Strategjia Analytics, Tregu i fletoreve të bazuara në procesorin ARM vazhdon të rritet. Ajo tashmë e bëri atë nëntë herë në vitin 2020 dhe është gati të trefishohet 949 millones dollarë në 2021.

79% do të jenë MacBooks

ARM

Këto janë vlerësimet e tregut të laptopëve ARM për 2021.

Strategy Analytics gjithashtu vlerëson se Apple do të dominojë shumicën e tregut të laptopëve ARM deri në vitin 2021, duke fituar 79% të të ardhurave nga totali i laptopëve të shitur. Sipas tyre, MediaTek do të ishte një sekondë e largët me 18 përqind të tregut, ndërsa Qualcomm do të renditej e treta me vetëm 3 për qind.

Muajin e kaluar, e njëjta firmë tashmë njoftoi se Apple po drejtonte tregun e tabletave me një pjesë prej 50% të të ardhurave në tremujorin e dytë të vitit 2021. iPad është lider në tregun e tabletave.

Dhe gjëja nuk është këtu, pasi Apple do të festojë këtë të hënë, 18 tetor, një ngjarje të re virtuale, të quajtur «Unleashed«. Kjo temë kryesore pritet të përqëndrohet në modelet e reja të nivelit të lartë MacBook Pro për të zgjeruar më tej ofertën e Apple Silicon Mac. Pa dyshim, këto janë kohë të mira për Macs….


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)