Këto janë karakteristikat e çipit T2 të pranishëm ndër të tjera në Mac-et e reja

Dje kemi marrë Mac të rinj dhe ajo që na pëlqeu më shumë për Apple, është rinovimi i pajisjeve të kërkuara në shumë raste nga përdoruesit. Specifike, Mac mini dhe MacBook Air Retina kanë çipin T2. 

Ky lloj chip i integruar në harduer mund të mbetet pa u vërejtur. Në fakt, nëse ata nuk shpjegojnë se si funksionon, nuk ka gjasa që efektiviteti i tij të vlerësohet. Për ta bërë këtë, Apple ka publikuar një dokument sigurie që korr përfitimet e këtij produkti. Këto përqendrohen në gjënë më të rëndësishme, sigurinë e përdoruesit.

Wasshtë avancuar nga faqja e internetit e TechCrunch, e cila tregon se ky çip sigurie T2 punon me pajisjen e mikrofonit, për të ndërpritet hyrja në mikrofon, kur mbyllet kapaku i laptopit. Me këtë, ne parandalojmë që një agjent i jashtëm të dijë përmbajtjen e komunikimeve që mbajmë me klientët. Në këtë rast, nuk vepron në kamerë, sepse kur laptopi është i mbyllur, kamera nuk mund të marrë imazhe. 

Të gjithë laptopët Mac me çipin e sigurisë T2 të Apple kanë një shkëputje hardware që siguron që mikrofoni të çaktivizohet sa herë që mbyllet kapaku. Kjo shkëputje zbatohet vetëm në harduer dhe për këtë arsye parandalon çdo softuer, madje edhe me privilegje root ose kernel në macOS, madje edhe softuer në chip T2, të aktivizojë mikrofonin kur mbyllet kapaku.

Kamera nuk është e shkëputur nga hardueri sepse fusha e saj e shikimit është plotësisht e penguar me kapak të mbyllur.

Funksioni është praktik dhe shtoni sigurinë e kërkuar. Akoma, Apple thekson funksionet e intimitetit dhe sigurisë, të cilat nuk i gjejmë në pajisjet e tjera të markës vetanake.

Karakteristikat e Çipit të Sigurisë Apple T2 bëhen të mundshme nga kombinimi i dizajnit të silikonit, pajisjeve, programeve dhe shërbimeve të disponueshme vetëm nga Apple. Këto aftësi kombinohen për të siguruar karakteristika private dhe sigurie të patejkalueshme që nuk janë futur më parë në Mac.

Kemi raste të fundit të efektivitetit të patate të skuqura Mac's T2. Kohët e fundit Përdoruesit e çipave T2 ishin në gjendje të shmangin një dobësi që ndodhi kur Mac filloi. Udhëzuesi i Apple për këtë, edhe pse në anglisht, mund ta shkarkoni këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Anthony dijo

  Unë kam safarin në anglisht dhe nuk mund ta vendos në spanjisht.
  Unë kam provuar pothuajse gjithçka.
  antivirus
  gjuha dhe rajoni
  anti malware dhe asgjë.
  keni nëse dini diçka.faleminderit.