Ja çfarë ka të re në beton e dytë publike macOS 11.3

Menjëherë pasi lançoi beta e parë publike macOS 11.3, versioni i dytë tashmë është lëshuar dhe sjell disa lajme interesante Të gjithë palët e interesuara mund ta shkarkojnë atë nga seksioni i azhurnimit të softuerit të aplikacionit në Preferencat e Sistemit dhe pasi të instalojnë profilin e duhur nga faqja e internetit e softuerit Apple beta.

Çfarë ka të re në Safari në këtë beta publik të dytë macOS 11.3

ekspeditë gjuetine

Në këtë beta të dytë të macOS Big Sur‌ 11.3 shohim se ka më shumë lajme sesa ishin parë në fillim. Ne mund të shohim për shembull se ka më shumë opsionet e personalizimit për Safari, duke shtuar një mënyrë për të rirregulluar seksionet e ndryshme në faqen kryesore si të preferuara. Lista e leximit, Sugjerimet e Siri, Raporti i Privatësisë dhe më shumë. Zhvilluesit gjithashtu kanë qasje në një integrim të ri për të zhvilluar veçori për faqen kryesore.

Ka gjithashtu mbështetje për Rishikimi i videos në WebM. Kjo i lejon përdoruesit të luajnë video WebM duke përdorur shfletuesin Apple. WebM është një format video i ngrohtë i krijuar për të qenë një alternativë pa kosto ndaj kodikut H.264 të përdorur në formatin MP4. Ky format lejon që skedarët video të mbeten të vegjël pa dëmtuar cilësinë dhe mund të luhen me pak përpunim, duke e bërë atë ideal për faqet e internetit dhe shfletuesit.

Prek Alternativat

Ai gjithashtu përfshin optimizime për përdorimin e aplikacioneve iOS në Mac M1. Kur ekzekutoni aplikacione iPhone dhe iPad në Mac ‌M1‌, ekziston një prek panelin e preferencave të alternativave që i lejon përdoruesit të konfigurojnë komandat e tastierës për alternativat e hyrjes në prekje. Gjithashtu, aplikacionet iPadOS fillojnë me një dritare më të madhe nëse e lejon ekrani Mac. Alternativat e prekjes mund të aktivizohen për aplikacionet ‌iPhone ose ‌iPad‌ duke klikuar mbi emrin e aplikacionit në shiritin e menusë. Pastaj duhet të zgjidhni opsionin Preferences. Me to ne mund të personalizojmë prekjet, rrëshqitjet dhe tërheqjet.

Harroni

Në aplikacionin Reminders, listat e tyre mund të renditen sipas datës së skadimit, datës së krijimit, përparësisë ose titullit. Ekziston një mundësi për të shtypur listat duke shkuar te Skedari dhe pastaj duke zgjedhur shtypjen. Kujtesat gjithashtu mund të zhvendosen manualisht përmes listave me tërheqje dhe lëshim, diçka që nuk ishte e mundur më parë.

Çfarë ka të re në Apple Music

Apple Music është paditur për konkurrencë të padrejtë

Apple po shton një qasje e re e drejtpërdrejtë në bibliotekë «Made For You»Në Apple Music për të gjetur përzierjet personale dhe listat e dëgjimit. Seksioni i dëgjimit tani është azhurnuar me mbështetjen për nxjerrjen në pah të ngjarjeve të drejtpërdrejta. Në këtë lëshim të dytë beta, ekziston një tipar i ri automatik në aplikacionin ‌Apple Music‌ që lejon shërbimin e transmetimit të vazhdojë të luajë muzikë pasi të përfundojë një listë dëgjimi ose radhë muzike. ‌Apple Music‌ gjeneron muzikë të ngjashme me atë që është në bibliotekën e një personi, e ngjashme me funksionin e luajtjes automatike të shtuar në iOS 14.

edhe Audio e Apple Music nuk do të përfundojë edhe pasi të përfundojë një listë dëgjimi ose albumi. Për të verifikuar që është aktivizuar, duhet të luani një listë ose një album dhe më pas të klikoni në butonin e menusë së kontekstit në këndin e sipërm të djathtë. Nga atje, duhet të sigurohemi që simboli i pafundësisë është aktivizuar.

Skeda të reja në Apple News

Një skedë e re në Apple News‌ + ridizajnuar me një seksion të dedikuar "Për ty". Gjithashtu një skedë e re "Shfleto" që e bën më të lehtë lundrimin nëpër përmbajtjen e disponueshme. Seksioni i ri për Ju është krijuar për të ndihmuar përdoruesit e NewsApple News‌ + të gjejnë revista dhe gazeta të preferuara shumë më shpejt, si dhe duke shtuar mjete të reja për të menaxhuar botimet e shkarkuara.

Në lidhje me këtë Mac tani përfshin garanci

Ekziston edhe një ndërfaqe e azhurnuar "Mbështetje" duke hyrë në "Rreth këtij Mac". Dizajni i ri përfshin detajet e garancisë dhe ju lejon të filloni një riparim direkt nga ndërfaqja Mac.

Përveç kësaj, ne tashmë ju kemi thënë në lidhje me ngarkimi i optimizuar që vijon në këtë beta të dytë. Shumë karakteristika të reja dhe disa shumë të mira.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.