Këto janë Mac-të që do të mbështesin macOS Monterey

Zyrtarisht macOS 12 Monterey është prezantuar dje pasdite në WWDC 2021. Unë prisja këtë version të ri dhe Beta e saj është tani në dispozicion për shkarkim dhe të jetë në gjendje të fillojë të konsumojë lajmet e saj të pakta dhe madje edhe më shumë në versionin e parë të beta. Megjithëse mund të themi se është mjaft "i vazhdueshëm" në lidhje me Big Sur-in aktual të macOS. Më inovative janë të ashtuquajturat shkurtore, të cilat do ta bëjnë punën me Mac edhe më të mirë. Kjo është arsyeja pse ne ju lëmë poshtë a lista me Mac të pajtueshëm me këtë version të ri të softuerit.

Mac i pajtueshëm me macOS Monterey

Apple ka përfunduar WWDC 21, duke prezantuar macOS Monterey së bashku me azhurnimet për iPhone, iPad dhe Apple Watch. Ndërsa macOS Monterey mund të mos jetë më i madhi nga njoftimet e bëra në WWDC sot, azhurnimi përmban një përvojë e ridizenjuar e Safari me një dizajn të ri skedash që i lejon përdoruesit të shohin më shumë faqe ndërsa lëvizin. Një shirit i ri skedash merr ngjyrën e faqes në internet dhe kombinon skedat, shiritin e veglave dhe fushën e kërkimit në një dizajn të vetëm kompakt.

Më të goditurat janë shkurtesat, pasi ato tashmë ekzistonin në iOS dhe iPadOS dhe është se ky Monterey synon të jetë sistemi operativ për Mac që bën që integrimi me homologët e tyre të pajisjeve portative të duket gjithnjë e më i ngjashëm. Simbioza e Apple, ai sinkronizim midis pajisjeve të ndryshme që gjithmonë ka mahnitur. Kjo është arsyeja pse është interesante të dimë se Mac janë ata që ne mund të azhurnojmë.

Këto janë kompjuterët Mac të pajtueshëm me versionin e ri:

 • iMacNë fund të vitit 2015 dhe më vonë
 • Mac ProNë fund të vitit 2013 dhe më vonë
 • iMac Pro2017 dhe më vonë
 • Mac miniNë fund të vitit 2014 dhe më vonë
 • MacBook AirNë fillim të vitit 2015 dhe më vonë
 • MacBook- Në fillim të vitit 2016 dhe më vonë
 • MacBook ProNë fillim të vitit 2015 dhe më vonë

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.