Këto janë të gjitha konfigurimet e Mac Pro që mund të blini

Mac Pro

Mac Pro i Apple tani është në shitje. Atë kompjuter që ata e krahasuan me një rende djathi, pa ditur me të vërtetë se çfarë kishte brenda. Kompjuteri më i fuqishëm i kompanisë amerikane në konfigurimin e tij më themelor fillon me 6.499 €

megjithatë ne mund të shtojmë specifikime dhe të rrisim çmimin të kompjuterit pothuajse derisa të kalojmë ngjyrat e shumës që mund të shpenzojmë. Ne kemi përpiluar të gjitha konfigurimet që mund të bëhen dhe çmimet.

Mac Pro. Një kompjuter brutal edhe me çmim

Modeli bazë i Mac Pro vjen me një procesor 3.5-bërthamor Xeon 8 GHz, me një GPU Radeon Pro 580 X, 32 GB RAM, 256 GB memorie SSD, Magic Mouse 2 dhe me kullën pa rrota. Por ju mund të ndryshoni gjithçka dhe të rrisni vlerat. Sigurisht, çmimi rritet pothuajse në mënyrë eksponenciale.

Ne kemi përpiluar për ju të gjitha konfigurimet që mund të bëhen në Mac Pro dhe shikoni me një vështrim se si rritet çmimi dhe specifikimet e tij.

Ne fillojmë me procesorin:

 • 3.3GHz 12-core Intel Xeon W, Turbo Boost deri në 4.4GHz - +1.200 €
 • 3.2GHz 16-core Intel Xeon W, Turbo Boost deri në 4.4GHz - +2.400 €
 • 2.7GHz 24-core Intel Xeon W, Turbo Boost deri në 4.4GHz - + 7.200 €
 • 2.5GHz 28-core Intel Xeon W, Turbo Boost deri në 4.4GHz - + 8.400 €

Shift për RAM në Mac Pro:

 • 48 GB (6 × 8 GB) memorie DDR4 ECC - + 360 €
 • 96 GB (6 × 16 GB) DDR4 memorie ECC - +1.200 €
 • 192 GB (6 × 32 GB) DDR4 memorie ECC - +3.600 €
 • 384 GB (6 × 64 GB) DDR4 memorie ECC - +6.200 €
 • 768 GB (6 × 128 GB) memorie DDR4 ECC - 16.800 €
 • 768 GB (12 × 64 GB) memorie DDR4 ECC - 12.000 €
 • 1.5TB (12x128 GB) memorje DDR4 ECC - + 30.000 dollarë

Tani grafikët ose GPU-të e Mac Pro:

 • Radeon Pro Vega II me 32 GB memorje HBM2 - + 2.880 €
 • Dy Radeon Pro Vega II me 32 GB memorje HBM2 secili - + 6.240 €
 • Radeon Pro Vega II Duo me 2x32 GB memorje HBM2 - + 6.240 €
 • Dy Radeon Pro Vega II Duo me 2 × 32 GB memorie HBM2 secila - + 12.960 €

Apple së shpejti do të shtojë një Radeon Pro W5700X me 16 GB memorje GDDR6 dhe një mundësi për dy Radeon Pro W5700X.

Kapaciteti i magazinimit.

 • 1 SSD SSD - + 480 €
 • Hapësira ruajtëse 2 SB SSD - + 960 €
 • SSD 4 TB - + 1.680 €

Apple do të shtojë së shpejti një mundësi shtesë për ruajtjen e SSD 8TB, por nuk është në dispozicion në këtë kohë.

Të gjitha cilësimet e Mac Pro

Me këtë supozohet se do të kishim përfunduar konfigurimin e kompjuterit. Por, duke folur për Apple, ne gjithmonë kemi diçka tjetër për të shtuar.

Mund të shtojmë një kartë përshpejtuese PCIe (Apple Afterburner) i cili shkarkon dekodimin e kodekëve video RAW ProRes dhe ProRes në aplikacione si Final Cut Pro X. Për një çmim prej 2.400 euro.

Ne gjithashtu mund të shtojmë opsione estetike:

Shtimi i një kornize çelik inox me rrota në Mac Pro do të kushtojë 480 €.

Ne gjithashtu mund të përmirësojmë pajisjet shtesë:

Mac Pro vjen me një Magic Mouse 2, por mund të azhurnohet në Magic Trackpad 2 për 50 € shtesë. Blerësit e Mac Pro mund të marrin miun dhe trackpad për 149 dollarë.

Ne mbaruam. Tani që FCC ka dhënë miratimin që Mac Pro të jetë i montueshëm në raft, së shpejti, ne mund ta zgjedhim këtë mundësi:

Një opsion i montimit në raft për Mac Pro do të kushtojë 700 € shtesë, për sa kohë që ne shpenzojmë nga 7.199 €

Meqenëse e di që do të bësh testin, mos u shqetëso, edhe unë e kam bërë. Unë kam vendosur Mac Pro, me të gjitha opsionet më të shtrenjta që mund të shtohen. Në këtë mënyrë ne do të shohim se sa do të duhet të shpenzojmë në një kompjuter që tejkalon shumë ato që ne gjejmë në treg rregullisht.

Mac Pro me një procesor Intel Xeon W 2.5-bërthamë 28GHz, Turbo Boost deri në 4.4GHz; 1.5TB (12x128 GB) memorje DDR4 ECC; Dy Radeon Pro Vega II Duo me 2 × 32 GB memorie HBM2 secili; 4 SSD SSD; Djegës i mollës; Rrota dhe komplet miu si trackpad: +

62.568 €

Monitori ideal për Mac Pro të ri

Por degjo ekranin nuk e kemi akoma. Mund të shtojmë Apple Pro Display XDR me strukturë nano për 6499 €; Pie Pro për një tjetër 1099 € dhe adaptori për një tjetër 219 €

Edhe pse pa dashur të dukem si programi i famshëm 1,2,3, çmimi i përgjithshëm arrin në:

62.568 € + 7.817 € = 70.385 €

Komentet jua lë juve. Unë ende po shoh vërtet se sa para janë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)