Këto janë të gjitha problemet që gjeneron macOS Catalina

Megjithëse kanë kaluar disa ditë nga fillimi i macOS Catalina, ka shumë përdorues që nuk janë azhurnuar akoma duke pritur të shohin nëse disa probleme që shfaqen janë rregulluar. Ata nuk janë shumë, por ato janë të mjaftueshme për të menduar dy herë para se të filloni azhurnimin.

Ndërsa jemi në fundjavë dhe kemi më shumë kohë të lirë, ne shfrytëzojmë rastin për të bërë ato detyra që janë më të vështira për ne çdo ditë. E shtuna është një ditë e mirë për të azhurnuar në macOS Catalina, kështu që ne kemi përgatitur këtë postim, në mënyrë që të jeni të qartë sot, për problemet që po krijon ky version i ri.

macOS Catalina gjeneron probleme të vogla, por në përgjithësi është një version shumë i qëndrueshëm

Ne do të japim një përmbledhje, për ato probleme që ai ka gjeneruar në instalim dhe momentet e mëvonshme, për disa përdorues, versioni i ri i macOS i quajtur Catalina.

Problemet e instalimit.

Mund të ndodhë që problemet të lindin që nga fillimi, domethënë nga vetë instalimi. Mos u shqetëso, sepse ka një zgjidhje të lehtë. Mund të jetë për shkak të një ngopjeje në serverat e Apple (Në këtë pikë është e vështirë të marrësh gabimin: "Lidhja e rrjetit u humb" ose "Instalimi i MacOS nuk mund të vazhdonte"). Mund të ndodhë gjithashtu sepse keni nevojë për hapësirë ​​të lirë në diskun tuaj të ngurtë. macOS Catalina kërkon 15-20 GB hapësirë ​​të lirë për të përfunduar instalimin.

Probleme me karrocë

Para se të mërziteni që kjo veçori e macOS Catalaina nuk funksionon, sigurohuni që të keni pajisjen e nevojshme për të funksionuar gjithçka. Kjo është, një iMac 27 inç ose më i ri, një MacBook Pro nga 2016, një Mac Mini nga 2018, një Mac Pro nga 2019, një MacBook Air nga 2018, ose një MacBook nga 2016.

Më vjen keq t'ju informoj se nëse pajisjet tuaja janë më të vjetra, Sidecar nuk do të funksionojë. E di që nuk e kuptoni, por biznesi i Apple është i tillë. Sidecar është një mrekulli e vërtetë, por duhet të keni më të rejat nga Apple për ta shijuar atë.

Nëse keni pajisjet e nevojshme por nuk funksionojnë, sigurohuni që të keni të aktivizuar WiFi, Bluetooth dhe Handoff.

Probleme me aplikacione dhe programe të palëve të treta.

Ne e dimë që macOS Catalina, nuk merret vesh për momentin me disa aplikacione si Adobe Photoshop o disa aplikacione DJ. Në këtë rast, zgjidhja është shumë e lehtë. Quhet durim. Sepse derisa kompanitë e palëve të treta të zbatojnë softuerin e nevojshëm për të qenë plotësisht në përputhje me sistemin operativ, nuk mund të bëni asgjë përveç pritjes dhe mos azhurnimit.

Mos harroni se një nga risitë e macOS Catalina është mbështetje vetëm për aplikacione 64-bit. Ata nga 32 nuk do të punojnë më.

Një tjetër nga risitë më të mëdha është menaxhimi i privatësisë që sistemi i ri operativ kryen. Kur shkarkoni softuer të ri, duhet të jepni leje që do të shfaqen në një dritare që shfaqet, më shumë stil iOS. Do të duhet t'i pranoni nëse dëshironi që programi të funksionojë normalisht.

Çështjet e pajtueshmërisë midis macOS Catalina dhe pajisjeve të palëve të treta.

Ka edhe probleme me disa karta grafike. Ashtu si me softuerin, ne vetëm duhet të presim që Apple të lëshojë një copë toke për të korrigjuar këto probleme, Ose, hiqni dorë nga përdorimi i tij sepse kompania mendon se është një pajisje shumë e vjetër dhe nuk do të japë pajtueshmëri.

Probleme me Bluetooth janë zbuluar gjithashtu. Zgjidhja është të "harroni" pajisjet e çiftuara dhe të bëni lidhjen përsëri. Në shumicën e rasteve, problemi zgjidhet në këtë mënyrë. Një tjetër mundësi për të riparuar është që ju të përdorni një skedar ku ruhen preferencat e Bluetooth dhe ta fshini atë. Shkoni te / Biblioteka / Preferencat dhe atje do të shihni një skedar të titulluar "Com.apple.Bluetooth.plist" Fshini atë, rifilloni Macin tuaj dhe çiftoni pajisjen në fjalë përsëri.

Nëse problemi juaj është me miun. Gjëja e parë që duhet të bëni është të përdorni një me tela. Përsëri ju duhet të përdorni / Bibliotekën / Preferencat dhe të kërkoni skedarin "Com.apple.com.apple.AppleMultitouchMouse.plist" dhe "com.apple.driver.AppleBluetoothMultitouch.mouse.plist". Eliminoni ato. Rinisni Mac-in tuaj dhe mund të rigjeni kontrollin e kursorit.

Në fund tregoni se sa herë që instalohet një sistem i ri operativ, kompjuteri mund të jetë pak më i ngadaltë. macOS Catalina drejton programe të ndryshme në sfond. Jepi kohë dhe do të kthehet në normalitet. Shtë çështje durimi. Por nëse e shihni që çështja nuk është zgjidhur, ju po shkoni shumë ngadalë, mund të duhet të instaloni këtë version të macOS nga e para. Kjo zakonisht rregullon këtë problem.

Ekziston edhe një problem i fundit, por fatkeqësisht, nuk ka zgjidhje. Shumë pak përdorues janë ankuar se sapo të instalohet macOS Catalina, Mac lihet si një peshë letre. Për momentin nuk dihet pse dhe për këtë arsye ende nuk është gjetur zgjidhje. Le të shpresojmë se nuk do të ndodhë me ju.

Fat !!

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Amado dijo

  Unë kurrë nuk do ta kuptoj këtë frazë dhe se ne ishim në kohën e Adamit dhe Evës. * Ekziston një problem i fundit, por për fat të keq, ai nuk ka zgjidhje * (Në të kuqe ose të kuqe *), pasi mund të shkruani me qetësinë e një problemi "të disa" (nuk është çështja ime ende) se nuk ka zgjidhje Kush është ai njeri i mençur ... Nga pikëllimi dhe le të shpresojmë se nuk do t'ju ndodhë (Në të kuqe ose të kuqe *).

 2.   Jorge dijo

  Kamera ime FaceTime nuk do të hapet tani dhe iPhoto më është fshirë.

 3.   xhadu dijo

  Herën e parë më shkon ndërmend të instaloj pa kërkuar sepse kishte dalë në treg për muaj dhe është një mbeturinë e mbushur me probleme. Kërkon më shumë sesa Windows 98. Unë kam një makine nga 2018, dpm po punonte dhe ishte instaluar dhe si të kthehem te macja ime nga 2002 me programet e sotme. Ai vazhdon të mendojë gjatë gjithë kohës, me kërcime, tani po punoja me të, dhe ata më telefonojnë për 10 minuta dhe hdgp rinis vetë pa bërë asgjë, unë thjesht kaloj mbrojtësin e ekranit, dhe ai kapet pas rinisjes për .. . 15 minuta. Sa i përket një klienti për të thirrur me nxitim, dhe mbi të gjitha Wacom nuk punon, nuk funksionoi kur instaloja si shumë aplikacione të tjera, unë instalova nga e para dhe funksionoi, sot pas asaj që unë komentoj, stilolapsi nuk punë, vetëm prekje. MOS INSTALO KATALINA. Mollë CACA. Unë duhet të bëj ulje të vlerësimit ose dikush të më shpjegojë se si ta bëj, ju lutem, gjë që është mërzitëse.

 4.   Manuel dijo

  Pershendetje Unë hap një dosje që përmban shumë fotografi, afro treqind, dy të tretat (pak a shumë) shfaqen dhe pjesa tjetër ruhen "ikonat" dhe nuk i tregojnë fotot. Nëse e hap një, bëj një ndryshim të parëndësishëm dhe e ruaj atë foto. Nëse ua bëj të gjithëve, me sa kohë supozon, është e pavlefshme, sepse kur e hap përsëri atë dosje, e njëjta gjë ndodh përsëri. Gjëja më e keqe në lidhje me këtë është se unë kisha një tjetër mac-mini më pak të fuqishëm, me më pak RAM, që ka një vit përdorim, dhe kjo nuk ndodhi, unë kaloj në këtë për përmirësim dhe po kam njëmijë probleme.
  A e dini pse ndodh kjo dhe, në atë rast, a dini se çfarë mund të bëhet për ta zgjidhur atë?

 5.   Gabriel dijo

  Përshëndetje, unë kam një Macbook pro 2019 dhe nuk kam qenë në gjendje të instaloj catalina. Ai shkarkon azhurnimin, por kur filloni instalimin, ai papritmas ri-shkarkon skedarët përsëri. Cfare mund te bej??

 6.   eduardo dijo

  Laptopi im është një MacBook Pro nga fundi i vitit 2013 që kur azhurnova në CATALINA më ka mbaruar AIRPLAY, e pamundur ta aktivizoj, gjithashtu lojtari me kohë të shpejtë punoi herën e parë me iPhone X dhe ndaloi së punuari pa më shumë, ka raste që ekrani IPHONE por zgjat vetëm disa sekonda. Një përshëndetje.

 7.   Albert Daniel Reyes dijo

  Përshëndetje mirëmbrëma, unë kam problemin me Magic Mause, kam bërë gjithçka që kam gjetur në internet, të tilla si fshirjen e skedarëve të bibliotekës, korrigjimin e gabuar të Bluetooth, riinstalimin e katalinës, kërkimin e skedarit «com.apple.Bluetooth.plist» e cila nuk është në bibliotekë dhe unë nuk kam qenë në gjendje të zgjidh problemin magjia magjike nuk funksionon nuk reagon ndaj asgjëje nuk lëviz nuk përgjigjet në klikim, etj, por nëse mac e njeh atë, kjo është , duket si aktive.

  Kur e përdor në dritare, ai përgjigjet ndaj lëvizjeve por jo çelësave.

  E vlerësoj nëse mund të më jepni më shumë indikacione se si mund ta zgjidh problemin.