Ende ka shumë më tepër malware për Windows sesa për macOS

Jemi duke përfunduar vetëm muajin Prill, dhe këtë vit deri më tani më shumë se 34 millones të formave të reja të malware. Për fat të mirë, shumica sulmojnë pajisjet Windows dhe Android.

Mjedisi i Apple mund të kritikohet për shumë arsye, por është e qartë se në Cupertino ata bëjnë gjithçka për të ruajtur sigurinë e përmbajtjes së pajisjeve Apple dhe krijuesit e kodit. malware, ata kanë një arrë të fortë për të goditur kur përpiqen të infektojnë një pajisje me mollën e mbuluar në të.

Deri më tani këtë vit, janë regjistruar më shumë se 34 milionë forma të reja malware, dhe të dyja Dritaret si android ato mbeten platformat me rrezik më të lartë në krahasim me sistemet e Apple si macOS, OS dhe iPadOS.

Kështu, krijuesit e kodit malware kanë shkruar më shumë se 316.000 kërcënime të reja malware çdo ditë në këtë 2022, sipas të dhënave nga AtlasVPN. Këto shifra bazohen në analizën e të dhënave nga AV Test GmbH, një ofrues i pavarur i antiviruseve dhe sigurisë dixhitale.

Janari i kaluar pa kërcimin më të madh në zhvillimet e reja të malware, me 11,41 milionë mostra të reja të regjistruara. 8,93 milionë mostra malware u prodhuan në shkurt, ndërsa 8,77 milionë u prodhuan në mars. Pothuajse asgjë.

Pra, deri në fund të tremujorit të parë të 2022, kërcënimet e reja të zbuluara nga malware arritën 29,11 millones total. Një mizori.

Numërimi përfundon më 20 prill 2022. Dhe që nga ajo ditë, të paktën 5,65 milionë mostra të reja malware janë zbuluar deri më tani këtë muaj.

Të grupuar së bashku sipas platformave që ata sulmojnë, Windows merr tortën me të cilën 25,48 millones të mostrave të reja malware deri më tani këtë vit. Të paktën 536.000 mostra të malware Android të paparë më parë janë zbuluar gjithashtu.

Platformat e Apple duken shumë më pak të prekura, pasi ato janë llogaritur vetëm 2.000 mostra të reja malware kundër macOS deri më 20 prill.

Edhe pse numri i malware që sulmon MacOS janë të pakta në krahasim me Windows, Apple ende e konsideron numrin e kërcënimeve në platformë si "të papranueshëm" në krahasim me iOS. Dobësitë dhe shfrytëzimet nuk janë të pamundura në iOS, por ato janë ende më të rralla se 2.000 e macOS.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.