Boot Camp tani është i pajtueshëm me versionin e fundit të Windows 10 Creators Update

Kur Microsoft nisi Windows 10, një pyetje që mbeti në ajër ishte se si do të lëshoheshin azhurnimet e këtij versioni të ri të sistemit operativ. Pak kohë pasi kemi mundur të verifikojmë se si Microsoft nuk bazohet në ndonjë model, siç bën Apple, por i shpërndan ato gjatë gjithë vitit. Kur ato janë azhurnime të vogla që përmbajnë përmirësime të vogla ose rregullime të sigurisë, nuk ka problem. Por kur bëhet fjalë për azhurnime të mëdha, gjërat ndërlikohen, pasi Apple ka për të bërë azhurnoni Boot Camp për të qenë i pajtueshëm me versionin e fundit të sistemit operativ të Microsoft.

Në fillim të prillit, Microsoft lëshoi ​​azhurnimin më të fundit të madh në Windows 10 të quajtur Creators Update, një azhurnim që na sjell një numër të madh të veçorive të reja, por deri më tani nuk ishte në përputhje me Boot Camp, në mënyrë që përdoruesit të cilët synonin ta instalonin nuk munden. Por kjo papajtueshmëri ka mbaruar, pasi siç mund të lexojmë në faqen e internetit të Apple, Boot Camp tani është në përputhje me të gjithë Mac-et e pajtueshëm që kanë të instaluar macOS Sierra 10.12.5 ose një version më të lartë.

Nëse keni përdorur ndonjëherë Boot Camp, ju e dini që aplikacioni ka nevojë shkarkoni programin e nevojshëm për ta instaluar në një Mac të pajtueshëm të cilitdo prej versioneve të Windows 10 64-bit. Përveç kësaj, një imazh i versionit që duam të instalojmë dhe një numër aktivizimi është gjithashtu i nevojshëm.

Por nëse Mac-u juaj është lënë jashtë azhurnimeve të Boot Camp, përsëri mund të përdorni Windows 10 në PC tuaj, falë aplikacionit Parallels, një aplikacion që na lejon të imitojmë në Mac-in tonë çdo version të sistemeve operative të disponueshme aktualisht në treg, të tilla si Windows, Linux, ChromeOS ... Në këtë artikull ne ju tregojmë në detaje se si sistemet e ndryshme të funksionimit mund të instalohen në një Mac pa përdorur nga Boot Camp.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Louis Araujo dijo

  Miremengjes. Duke përdorur Boot Camp dhe ndarjen Windows, unë instalova Windows 10 pro disa muaj më parë, me serialin tim dhe duke filluar me ALT dhe gjithçka është perfekte !.
  Disa ditë më parë u ktheva në IOS dhe më vonë instalova Parallels 12.
  Kur bëj të njëjtin proces instalimi të Windows 10 pro, me serialin tim të përfshirë, krijon një version të Windows në të cilin seriali im nuk funksionon dhe me mesazhin në cilësimet, që unë duhet të marr një licencë për versionin e plotë nga Microsoft .
  Unë kam provuar krijimin e makinës virtuale Parallels dhe direkt nga kampi Boot me të njëjtin rezultat.
  Por nëse uninstaloj Parallels dhe e bëj përsëri si muaj më parë, ai instalon Windows 10 pro tim pa probleme, me licencën time të vlefshme. Booting me ALT.
  Cfare po bej gabim
  Shumë falemnderit

 2.   Michael Gandara dijo

  Kam probleme për të drejtuar kampin e nisjes, e hap dhe vazhdoj, zgjedh opsionet e:
  krijoni një disk instalimi të windows 7 ose më vonë
  instaloni Windows 7 ose versionin e mëvonshëm
  Unë jap vazhdim dhe aplikacioni mbyllet, atëherë marr njoftimin se u mbyll papritur ...
  A mund te me ndihmosh? Pershendetje