Regjistro një redaktues fotografish, të optimizuar për Apple Silicon

Kap një

Kap një është një redaktues fotografish shumë i popullarizuar në mesin e profesionistëve në sektor. Shumë i fuqishëm, i lehtë për t’u përdorur dhe i përqendruar qartë te fotografët, qofshin profesionistë apo amatorë. Dhe si mund të ishte ndryshe, me versionin e tij të fundit ju hipni në trenin me shpejtësi të lartë të quajtur Apple Silicon.

Dhe padyshim, krahasimet janë të neveritshme. Zhvilluesi siguron që në proceset e rënda, rritja e shpejtësisë është e madhe 100% në një Mac me një procesor M1 krahasuar me të njëjtën punë në një Intel Mac. Në këtë pikë, ne nuk jemi më të befasuar.

Capture One, aplikacioni i mirënjohur për redaktimin e fotove për Mac, tani është optimizuar për të Silici i mollës. Kjo do të thotë që programi funksionon natyrshëm në Mac Silicon Mac si iMac 24 inç, MacBook Pro M1, Macbook Air M1 dhe Mac mini M1.

Zhvilluesi pretendon se ekzekutimi i Capture One në një Mac M1 ofron një përmirësim të madh të performancës në krahasim me Mac-et me Intel, përfshirë një përmirësim që mund të shkojë deri në 100% të performancës. botim dhe ndjekje e fotografive shumë të komplikuara dhe të rënda.

Drejtimi i Capture One në Mac me një procesor M1 bën që importimi i fotove me Importuesin e ri të Avancuar të bëhet deri në 2 herë më i shpejtë, ndërsa menaxhimi i këtyre pasurive në Katalogje dhe Albume tani është një fllad. 50% më shpejt. Pastrimi i redaktimeve me Style Brushes është më i butë se kurrë në Mac M1, ndërsa mund të redaktoni me mjete kyçe si Crop dhe Rotate me dy herë shpejtësinë.

Rafael OrtaCEO i Capture One, shpjegoi se ata vendosën të riprogramojnë mënyrën se si funksionon i gjithë aplikacioni dhe diskutuan se si ata mund ta optimizonin atë bazuar në pajisjen e re. Sapo M1 u njoftua vitin e kaluar, ata filluan të punojnë në importimin e kodit për të përfituar nga mundësitë e reja të ofruara nga procesori i ri i Apple.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.