Katër karakteristika të reja në watchOS 8 që do të jenë shumë të dobishme për ne

watchOS 8

Pasditen e djeshme në prezantimin e WWDC 2021, mund të shohim lajmet që do të përfshijnë programin e ri që do të jemi në gjendje të azhurnojmë në pajisjet tona Apple këtë vit. Disa nga këto risi do të shkojnë te Apple Watch, përfshirë në watchOS 8.

Dhe nga të gjithë ata, janë katër që në fund të fundit mund të jenë më të dobishmit dhe ato që ne i përdorim më rregullisht. Le ta pranojmë: Për shumicën prej nesh, është shumë më e rëndësishme të jesh në gjendje të dërgosh një Gif i animuar nga Apple Watch, që ne mund të hapim makinën me të. Më shumë se gjithçka, sepse hapja e makinës nënkupton blerjen e një të re në përputhje me sistemin. Pra, le të qëndrojmë me GIF-të e animuara ...

Në fjalën e djeshme ishte një pjesë për të paraqitur lajmet që do të shohim në watchOS 8. Ndoshta për Apple, më e rëndësishmja është aplikacioni Meditoni për t'ju ndihmuar të përqendroheni dhe të relaksoheni, një aplikacion Ballina ridizenjuar për të kontrolluar shtëpinë tuaj shumë më mirë nga kyçi juaj, përditësime të aplikacionit Portofol, etj Sidoqoftë, ka funksione të tjera "të vogla" për kompaninë që do të jenë shumë të dobishme për ne, pa dyshim.

Gif të animuar

gif të animuar

L Gif të animuar jane te modes Ata thonë se një fotografi vlen një mijë fjalë. Dhe nëse ajo imazh më lart është e animuar, ato bëhen dhjetë mijë. Qoftë në biseda personale apo në punë (nëse shefi juaj e lejon atë), GIF-të e animuara janë bërë buka jonë e përditshme.

Pra, me watchOS 8 ne mund të dërgojmë GIF direkt nga kyçi juaj përmes aplikimit të Mesazhe si ju mund ta bëni atë në iPhone. Kjo do të thotë që ju mund të kërkoni për GIF-in më të mirë të animuar që mund të mendoni dhe ta dërgoni atë në një mesazh nga Apple Watch.

Një funksion që jam i sigurt ta përdor, veçanërisht kur jam me Apple Watch LTE dhe nuk kam iPhone në dorë.

Përveç GIF, mund të përdorni edhe Doodles, Dictation dhe emoji, të gjitha në të njëjtin mesazh në Apple Watch. Kështu që ju mund të shtypni shpejt, të flisni ose të përdorni emoji pasi dëshironi të hartoni mesazhin tuaj pa lënë ekran të njëjtë.

Kohëmatës të ndryshëm

Duket si budallallëk, por nuk është kështu. Me azhurnimin e ri do të jemi në gjendje të kemi disa kohëmatës njëkohësisht, dhe mbani numërimin e disa gjërave në të njëjtën kohë. Shumë e dobishme nëse gatuani disa pjata në të njëjtën kohë dhe doni të kontrolloni kohën e secilës gjë, për shembull. Do ta përdor edhe unë, pa dyshim.

Gjeni artikuj dhe pajisje

watchOS 8

Deri tani, aplikacioni Find në Apple Watch ishte i kufizuar në gjetjen e kontakteve me lejet e vendndodhjes. Me watchOS 8, mund të lokalizoni gjithashtu elementet dhe pajisjet.

Ashtu si me iPhone, tani mund të kërkoni për artikuj (ato janë etiketat me të cilat keni regjistruar AirTag tuaj, për shembull "Çelësat e makinës"). Dhe gjithashtu mund të kërkoni në dispositivos që janë me ju Apple ID. Do ta përdor patjetër, sidomos kur nuk mbaj iPhone.

AssistiveTouch

AssistiveTouch

AssistiveTouch në watchOS 8 do të ndihmojë njerëzit me dallime në krah dhe duar sepse lejon përdorimin e vetëm njërit krah në Apple Watch. Kjo do të lejojë që Apple Watch të ndiejë gjeste të thjeshta dore në vend që të ndërveprojë me ekranin Apple Watch. Duke perdorur sensorë lëvizjeje I integruar, ju mund të përgjigjeni në thirrjet, të kontrolloni një tregues në ekran dhe të shfaqni një menu veprimi që mund të hyjë në Qendrën e Njoftimeve, Qendrën e Kontrollit dhe më shumë në Apple Watch.

Në rastin tim mund të jetë shumë i dobishëm. Dhe nuk është se më mungon një krah. Thjesht sepse unë zakonisht mbaj çantën time të punës në dorën time të djathtë, dhe Apple Watch tim në të majtë. Kur kisha orën origjinale të Apple pa ekranin "Gjithmonë e ndezur", nuk e kam prekur orën me hundë ndonjëherë për të parë ekranin ...

Siç e thashë në hyrje, unë jam i sigurt se do t'i përdorim (të paktën unë) këto veçori të reja sa më shpejt që ato të jenë në dispozicion në Apple Watch, sesa ndoshta ato të tjera më bombastike, të tilla si të qenit në gjendje të hapni makinën ose derën e shtëpisë time me orën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.