Podkasti i Apple

10 × 20 Podcast: Rumore, Rumore

Edhe një javë ne sjellim podcastapple në të cilën ndajmë mendimet tona me të gjithë ju për botën e Apple. Këtë javë thashethemet janë prekur

MacBook Pro Photoshop

Çaktivizo funksionin e ekranit True Tone në macOS High Sierra

MacBook Pro 2018 është Mac-i i parë që shfaq një ekran True Tone, megjithëse Apple me siguri do të prodhojë shumë nga Mac-et e ardhshëm të mesit. Çaktivizoni shfaqjen e tipit True Tone në macOS High Sierra duke hyrë në preferencat e sistemit dhe duke klikuar opsionin përkatës.

AirPods në kutinë e tyre të karikimit

Si mund të jenë AirPods 2.0

Ka qenë për shumë krijimi më i mirë i Apple në vite. Më në fund, një produkt i ri, i cili sjell me vete atë magji që ne gjithmonë pretendojmë nga Apple nga Si mund të jetë AirPods 2.0, cilat karakteristika do të kenë dhe çfarë sistemi karikimi mund të mbajnë, midis të panjohurave të AirPods.

SSD i ri portabël Samsung me teknologji NVMe dhe shpejtësi deri në 2.800Mb / s

Pjesa më e madhe e industrisë është e përqendruar në Mac me transportueshmëri të madhe, por në të njëjtën kohë që ata mund të performojnë si një Mac me fuqi të lartë si SSD i ri portabël i Samsung me teknologji NVMe dhe shpejtësi deri në 2.800Mb / s në lexim dhe 2300Mb / s ne shkrim. SSD-ja e parë e jashtme me teknologji NVMe

Lexuesi i njohur RSS Reeder 3 bëhet falas

Lexuesit e lajmeve ose botimeve ishin shumë të suksesshëm vite më parë. Kjo është një mënyrë për t'u informuar për shërbimet tuaja të lajmeve, ose preferencat e lexuesit të njohur RSS Reeder 3 bëhet falas me azhurnimin e sotëm. Duket se aplikacioni ndërpritet.

Aplikacioni për skedarët e shënimeve më në fund vjen në macOS

Shumë parashikime po krijojnë ardhjen e Drafts në Mac. Një nga aplikacionet e para që doli në treg për marrjen e shënimeve nga iOS, do t'i japë aplikacionit shënimet Drafts të arrijë më në fund në macOS. Megjithëse jo të gjitha tiparet pritet të arrijnë në daljen fillestare, ato do të mbërrijnë së shpejti

Shikoni shpejt macOS Mojavi-video

Si të pastroni memorien e Shikimit të Shpejtë në macOS

Kush nuk e njeh Shikimin e Shpejtë, është funksioni macOS që na lejon të marrim një pamje të shpejtë të një skedari: audio, imazh, video ose një dokument, me një Tutorial të tillë se si të pastroni memorjen e Shikimit të Shpejtë në macOS, dosje ndodhet aty ku gjenden dhe pastrohen të gjitha cache macOS

Kthehu tek ikona ime Mac

macOS Mojave heq Back to My Mac dhe rekomandon alternativa të tjera

Karakteristika Back to My Mac gjendet në sistemet operative macOS pasi OS X Lion do të zhduket në macOS Mojave. Disa blogs e marrin atë macOS Mojave heq Back to Mac tim dhe rekomandon alternativa të tjera, të tilla si Apple Desktop Remote, iCloud Drive ose ndarja e ekranit

Aplikacione për macOS me më shumë se 50% zbritje në BundleHunt

Metoda e pajtimit për aplikimet kompjuterike konsolidohet gjithnjë e më shumë. Me Pro dhe Kundër, kjo ju mundëson të merrni një rrjedhë të qëndrueshme të Aplikacioneve për macOS me mbi 50% zbritje me BundleHunt Summer Sale. Me ofertën, hyrja në katalogun tuaj na kushton 5 dollarë

Merrni shpejtësinë 10 GB të iMac në çdo Mac falë adaptorit OWC

Përdoruesit që administrojnë një sasi të madhe informacioni në rrjet janë me fat, falë adaptorit që firma OWC sapo ka hedhur në treg. Merrni shpejtësinë 10 Gb / s të iMac në çdo Mac falë adaptorit OWC, të cilin ne e njohim si Thunderbolt 3 10G Ethernet Adapter

Mbrojtësi i ekranit MacBook Pro i vendosur në mënyrë magnetike

Debati i çipave të ARM rihapet në Mac

Për disa vite ka pasur një debat intensiv në lidhje me mundësinë e shikimit të Mac-ve me patate të skuqura ARM. Apple nuk e ka vendosur kurrë atë, por ideja Debati mbi lehtësinë e patate të skuqura ARM në Mac hap përsëri, duke deklaruar kompaninë që ata mund të vazhdojnë me Intel në performancë

Syzet Macbook

Vendosni shiritin e mjeteve Safari në macOS

Aplikacionet MacOS nuk karakterizohen nga një numër i madh personalizimesh, por edhe kështu, ato kanë të gjitha ato që duhen dhe këto janë Mësoni si të konfiguroni shiritin e mjeteve Safari në macOS, me disa hapa të thjeshtë, për ta rregulluar atë në shijet tuaja.

iMac i ri

20 vjetori i iMac

Data e zgjedhur nga Apple ishte 15 gusht 1998, për të shitur një nga Mac-et më të rëndësishëm të njohur. Ky model nuk kishte asnjë lidhje me të.Kanë kaluar njëzet vjet që kur iMac-i i parë u lançua në treg. Modeli G20, me ngjyra të ndritshme dhe plastike transparente që ju lejojnë të shihni brenda.

Dyqani Orlando Park dhe Irvine ndryshon vendndodhjen më 18 gusht

Në mes të rimodelimit të Dyqanit Apple në të gjithë botën, tani është koha për të ndryshuar dyqanin Irvine në Los Anxhelos, si dhe Orlando Park, i cili do të zhvendosë Orlando Park dhe dyqanin Irvine, ndryshon vendndodhjen më 18 gusht nga vendet më të mëdha, përshtatur me kërkesat e reja të Apple

Ja se si të kontrolloni statusin e baterisë së aksesorëve Mac

Për disa kohë tani, aksesorët që ne zakonisht përdorim në një iMac, të tilla si Magic Keyboard, Trackpad ose Magic Mouse, kanë Në këtë mënyrë kontrollohet statusi i baterisë së aksesorëve për Mac, duke hyrë në konfigurimin e tij nga Preferencat e sistemit

Grovemade na sjell një bazë për Tastierën Magjike prej druri

Grovemade është një markë e njohur e aksesorëve, ku një pjesë e rëndësishme e produkteve të saj janë mbështetëset e tastierës. Tastiera Magjike Apple është Grovemade na sjell një bazë për Tastierën Magjike prej druri si për tastierën standarde ashtu edhe për tastierën numerike

Intel

Intel do të ishte gati për procesorë të rinj për Mac mini

Deri më sot, Mac mini është kompjuteri Apple që nuk është rinovuar më gjatë, madje edhe në dëshpërimin e disa përdoruesve që Intel do të ishte gati për procesorë të rinj për Mac mini, me lëshimin e procesorëve Intel Bean Canyon. 

Siguria e Mac

Trojan macOS "Calisto", i zhvilluar në 2018, u zbulua në 2016

Studiuesit kanë zbuluar kohët e fundit Calisto Trojan, i gjetur në Mac të caktuara. Gjithçka duket se tregon se është paraardhësi i Proton Trojan. Ata zbuluan në vitin 2018 macOS "Calisto" Trojan, i zhvilluar në 2016. Mund të jetë pararendësi i Protonit që u shfaq në 2017

Enpass do të ketë veçori të reja të rëndësishme në versionin 6

Menaxheri i fjalëkalimeve azhurnohet në versionin 6 me karakteristika të reja të rëndësishme. Tani ne mund të menaxhojmë disa arka në të njëjtën kohë dhe Enpass do të ketë karakteristika të reja të rëndësishme në versionin 6, me përfshirjen e arkave të ndryshme të pavarura për fjalëkalimet

Apple Pay

Apple Pay po vjen në eBay në vjeshtë.

Ne e përmendëm atë disa javë më parë, kur Apple Pay u përfshi në dy institucione kryesore financiare në vend, të tilla si Banco Sabadell dhe Bankia. Apple Pay po vjen në eBay në vjeshtë, megjithëse jo të gjithë përdoruesit do të marrin azhurnimin e pagesës në të njëjtën kohë.

BlackMagic eGPU është gjithashtu gati për çdo monitor USB-C

Disa orë më parë diskutuam lëshimin e grafikëve të parë të jashtëm të pajtueshëm me Mac, të cilat Apple i shiti në faqen e saj të internetit. Modeli i zgjedhur BlackMagic eGPU është gjithashtu i gatshëm për çdo monitor USB-C. Mund të lidhim direkt dy monitorë me formate të ndryshme.

Rastet e reja të Apple për MacBook Pro 2018

Pro MacBook të vitit 2018 nuk janë paraqitur vetëm. Disa orë ju prezantuam eGPU-në e parë që Apple shet në dyqanin e saj dhe tani ju tregojmë mbulesat e reja për MacBook Pro të vitit 2018, të bëra prej lëkure me cilësi të lartë dhe ngjyra: kafe mat, blu mesnate dhe e zezë

Pasdite Betas: lëshohen watchOS 4 dhe tvOS 5 beta 12

Gjatë kësaj dite, Apple po lëshon beta të sistemeve të saj operative, në mënyrë që ato të jenë të lëmuar në mënyrë të përsosur dhe zhvilluesit të kenë Betas Afternoons: Beta 4 të watchOS 5 dhe tvOS 12. Lëshuar në këtë moment pa lajme të rëndësishme, përveç korrigjimit të gabimeve.

Blackmagic eGPU është karta e parë e jashtme grafike që Apple shet

Apple ka zgjedhur BlackMagic eGPU si kartën e parë të jashtme grafike ose eGPU që vendos të shesë në faqen e saj të internetit, si dhe në dyqanet fizike. Blackmagic eGPU është karta e parë e jashtme grafike e shitur nga Apple për të përmirësuar punën grafike në macOS me macOS 10.13.4 ose më të lartë

Apple mbyll Atlantic City Apple Store

Apple vendos të mbyllë Apple Store në Atlantic City për shkak të një rënie në turizëm. Isshtë dyqani i dytë Apple që mbyllet brenda një viti. Punonjësit do të zhvendosen.