Podkasti i Apple

Podcast 10 × 11: Kompjuter apo Tablet?

Në podkastin e kësaj jave ne flasim për një nga çështjet që shumë prej jush kanë ngritur në një moment: nëse iPad Pro mund të zëvendësojë MacBook sot.

Tim Cook - Indi

Lëshimi i Apple Pay në Indi u vonua përsëri

Në artikullin tim të mëparshëm, unë ju kam informuar në lidhje me bankat e reja amerikane që janë bashkuar në listën e subjekteve të pajtueshme me Apple Pay në atë Edhe një herë, nisja e Apple Pay në Indi, është vonuar, edhe pse këtë herë është një rregullore e re e Bankës Rezervë të vendit.

Apple Pay

Zgjerimi i Apple Pay vazhdon në Shtetet e Bashkuara

Apple Pay është bërë platforma më e përdorur për të paguar për blerjet e përditshme nga shumë miliona përdorues, përdorues të cilët sipas kompanisë me bazë në Cupertino ka zgjeruar edhe një herë numrin e bankave të pajtueshme me Apple Pay, edhe pse në këtë rast vetëm në Shtetet e Bashkuara.

SSD i ri portabël Samsung me teknologji NVMe dhe shpejtësi deri në 2.800Mb / s

Pjesa më e madhe e industrisë është e përqendruar në Mac me transportueshmëri të madhe, por në të njëjtën kohë që ata mund të performojnë si një Mac me fuqi të lartë si SSD i ri portabël i Samsung me teknologji NVMe dhe shpejtësi deri në 2.800Mb / s në lexim dhe 2300Mb / s ne shkrim. SSD-ja e parë e jashtme me teknologji NVMe

macOS Mojave

Apple lëshon macOS Mojave beta 9 për zhvilluesit

Pak minuta më parë Apple lëshoi ​​macOS Mojave beta 9 për zhvilluesit. E vërtetë në traditën e saj për të ofruar beta të hënën, këtë javë Apple përsërit lëshimin e beta 9 të macOS Mojave për zhvilluesit, vetëm një javë pasi lëshoi ​​beta e fundit. Pritet Mjeshtri i Artë

Vista Apple Park me dron

Apple dhuron 1 milion dollarë për të ndihmuar përmbytjet në Kerala

Apple ka mbledhur donacione anonime për disa ditë përmes iTunes në mënyrë që të ndihmojë viktimat e përmbytjeve, të cilët po vuajnë Apple dhuron 1 milion dollarë për të ndihmuar në përmbytjet e Kerala, të cilat do t'i japë OJQ-së lokale Mercy Corps për më nevojtarët

Apple zbulon dyqanin e Kiotos përpara hapjes së së Shtunës

Disa orë më parë Apple njoftoi hapjen e dyqanit Kyoto, i planifikuar për të Shtunën e ardhshme. Kjo është përveç hapjeve të Apple në Japoni. Apple zbulon dyqanin e Kiotos përpara hapjes së tij të Shtunën. Materiali tipik nga Japonia është përdorur në ndërtim

Kthehu tek ikona ime Mac

macOS Mojave heq Back to My Mac dhe rekomandon alternativa të tjera

Karakteristika Back to My Mac gjendet në sistemet operative macOS pasi OS X Lion do të zhduket në macOS Mojave. Disa blogs e marrin atë macOS Mojave heq Back to Mac tim dhe rekomandon alternativa të tjera, të tilla si Apple Desktop Remote, iCloud Drive ose ndarja e ekranit

mac_mini

Bloomberg raporton se do të shohim një mini Mac për profesione këtë vit

Nëse përmbushen zërat e vazhdueshëm të rinovimit të pajisjeve Mac, për disa muaj diapazoni i Mac është rinovuar plotësisht, gjë që nuk ka ndodhur në raportet e Bloomberg që do të shohim një mini Mac për profesione këtë vit, me një rritje të konsiderueshme të çmimit. Do të shfaqë rrufe 3

Apple prezanton dyqanet e reja Orland Square Mall dhe Irvine Spectrum

Në të njëjtën faqe ne parashikojmë rinovimin e Dyqanit Apple të vendosur në Orlando Square Mall dhe Irvine Spectrum Center. Me këtë rast, Apple Apple prezanton dyqanet e reja të Orland Square Mall dhe Irvine Spectrum Center. Ndryshoni vendndodhjen e dyqaneve brenda qendrës për të kursyer hapësirë

Ata raportojnë probleme në tastin hapësinor të MacBook Pro të ri 2018

Kur Apple prezantoi tastierat e brezit të tretë të fluturave në MacBook Pro 2018 korrikun e kaluar, u duk se çështjet e tastierës raportohej se raportonin çështje kryesore hapësinore në MacBook Pro të ri 2018. Tastierat e fluturave të gjeneratës së tretë duket se nuk kanë përparuar

Brendshme Mall Shopping - Apple Maps

Apple Maps shton projekte për 18 qendra të reja tregtare në Kanada

Pak më shumë se një muaj më parë, djemtë nga Cupertino deklaruan se po punonin në departamentin e tyre të hartave, jo vetëm për të përmirësuar informacionin që ne Shërbimi i hartave Apple sapo ka shtuar hartat e brendshme të 18 qendrave tregtare në Kanada, në mënyrë që të mundemi gjeni shpejt dyqanin që po kërkojmë.

Mbrojtësi i ekranit MacBook Pro i vendosur në mënyrë magnetike

Debati i çipave të ARM rihapet në Mac

Për disa vite ka pasur një debat intensiv në lidhje me mundësinë e shikimit të Mac-ve me patate të skuqura ARM. Apple nuk e ka vendosur kurrë atë, por ideja Debati mbi lehtësinë e patate të skuqura ARM në Mac hap përsëri, duke deklaruar kompaninë që ata mund të vazhdojnë me Intel në performancë

Dyqani Orlando Park dhe Irvine ndryshon vendndodhjen më 18 gusht

Në mes të rimodelimit të Dyqanit Apple në të gjithë botën, tani është koha për të ndryshuar dyqanin Irvine në Los Anxhelos, si dhe Orlando Park, i cili do të zhvendosë Orlando Park dhe dyqanin Irvine, ndryshon vendndodhjen më 18 gusht nga vendet më të mëdha, përshtatur me kërkesat e reja të Apple

Disa modele MacBook shiten në sipërfaqe të mëdha

Ditët e fundit, ideja e rinovimit në gamën kompakte të Mac-it po forcohet, gjatë vjeshtës së ardhshme. Po flasim për një model të mundshëm Disa modele MacBook janë shitur në dyqane të mëdha. Unknownshtë e panjohur nëse është një ndërprerje e aksioneve apo ata po përgatiten të ndryshojnë modelin

MacBook Apple Pay

Apple Pay arrin 252 milion përdorues në të gjithë botën

Pagesat me celularë janë një e ardhme e afërt. Dhe nuk po flas për shumicën e lexuesve të blog-ut të teknologjisë, por për përdoruesin e përgjithshëm. Apple Pay gjendet në 252 Milionë përdorues në të gjithë botën dhe vetëm 15% e përdoruesve janë në SH.B.A.

MacBook_pro_2018

Shitjet e Mac bien 13% në tremujorin e fundit

Në prezantimin e rezultateve fiskale të tremujorit 3 të Apple të prezantuar disa orë më parë, ne pamë rritjen e pasqyrës së të ardhurave të shitjeve të Mac-it duke rënë me 13% në tremujorin e fundit, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Edhe kështu, periudhat nuk janë homogjene

4 milion përdorues janë pjesë e programit beta të Apple

Për disa vjet, Apple krijoi programin publik beta, një program publik beta që ka lejuar dhe vazhdon të lejojë Tim Cook, tha gjatë konferencës së rezultateve të fundit se numri i përdoruesve të programit publik beta është 4 milion.

MacOS Mojave beta 5 mundëson përshpejtimin eGPU për çdo aplikacion

Beta 5 e macOS Mojave sjell disa lajme të rëndësishme, nëse jeni një nga ata që duan të shtrydhin grafikët e Mac-it tuaj. Tani mund të aktivizoni beta 5 të macOS Mojave ju lejon të përdorni përshpejtimin e eGPU për aplikim, duke zgjedhur këtë funksion në marrjen e informacionit të aplikimit

Apple Music do të nxjerrë dokumentar ekskluziv për këngëtarin Kesha

Praktikisht që nga ardhja e saj në treg në 2015, djemtë nga Cupertino kanë dashur ta shndërrojnë Apple Music në diçka më shumë sesa një platformë të thjeshtë. Përmbajtja tjetër që do të mbërrijë në formën e një dokumentari në platformën muzikore streaming të Apple na tregon procesin krijues të albumit të ri të Kesha

AirPods në kutinë e tyre të karikimit

Personalizoni cilësimet e AirPods në Mac

Nëse jeni një nga përdoruesit që kanë blerë AirPods brenda disa javësh nga lëshimi i tyre në treg, mund të mos përfitoni nga të gjitha avantazhet Rregulloni cilësimet e AirPods në Mac me cilësimet e personalizuara për macOS pavarësisht nga një pajisje tjetër

Grovemade na sjell një bazë për Tastierën Magjike prej druri

Grovemade është një markë e njohur e aksesorëve, ku një pjesë e rëndësishme e produkteve të saj janë mbështetëset e tastierës. Tastiera Magjike Apple është Grovemade na sjell një bazë për Tastierën Magjike prej druri si për tastierën standarde ashtu edhe për tastierën numerike

Jonathan Ive, i ftuar të flasë në 25 vjetorin e revistës Wired

Jonathan Ive është një ekzekutiv portreti i Apple. Mund të thuhet se ka kaluar pothuajse në të gjitha departamentet e kompanisë. Por në atë që më shumë Jonathan Ive, i ftuar në një bisedë në 25 vjetorin e revistës Wired, i cili do të mbahet më 15 tetor, së bashku me CEO të tjerë nga bota teknologjike

Siguria e Mac

Trojan macOS "Calisto", i zhvilluar në 2018, u zbulua në 2016

Studiuesit kanë zbuluar kohët e fundit Calisto Trojan, i gjetur në Mac të caktuara. Gjithçka duket se tregon se është paraardhësi i Proton Trojan. Ata zbuluan në vitin 2018 macOS "Calisto" Trojan, i zhvilluar në 2016. Mund të jetë pararendësi i Protonit që u shfaq në 2017

Apple Pay

Apple Pay po vjen në eBay në vjeshtë.

Ne e përmendëm atë disa javë më parë, kur Apple Pay u përfshi në dy institucione kryesore financiare në vend, të tilla si Banco Sabadell dhe Bankia. Apple Pay po vjen në eBay në vjeshtë, megjithëse jo të gjithë përdoruesit do të marrin azhurnimin e pagesës në të njëjtën kohë.

Përpunuesit Intel

Intel Power Gadget, përsëri i disponueshëm për macOS

Sa herë që një lajm nga Intel del në kohët e fundit, krijon një farë pritjeje, megjithëse në këtë rast ka qenë vetëm një shkëputje e përkohshme në Gadget e Energjisë të Intel, përsëri në dispozicion për macOS pasi është çaktivizuar në faqen e saj të internetit për shqyrtim pas problemeve me i9 në MacBook Pro

Udhëzuesi i përdorimit të HomePod

Apple krijon një ngjarje HomePod me pyetje dhe përgjigje

Ka të panjohura rreth HomePod. Për momentin është një produkt i kompanisë që nuk është për shitje në të gjitha vendet. Të qenit një produkt i Apple krijon një ngjarje HomePod me pyetje dhe përgjigje në kohën e 25-të në Los Anxhelos në forumin e komunitetit HomePod

Melbourne Apple Store nuk do të ketë dizajn në formë Pagoda

Vendodhja dhe dizajni i Melbourne Apple Store të ri ka qenë në mes të polemikave që nga fillimi i projektit të ndërtimit. Apple Dyqani i Apple në Melburn nuk do të ketë modelin në formë Pagoda, për të ndryshuar çatinë për një tjetër më shumë në përputhje me mjedisin

Dokumentari i Ed Sheeran premiera në Apple Music në 28 Gusht

Në dy vitet e fundit, ne kemi parë se si këngëtari Ed Sheeran është bërë një nga zbulimet në botën e muzikës që nuk shoqërohet. Ne tashmë kemi një datë për premierën e dokumentarit mbi jetën e Ed Sheeran, një dokumentar që ne tregojmë fillimet e këngëtarit në muzikë deri më sot

BlackMagic eGPU është gjithashtu gati për çdo monitor USB-C

Disa orë më parë diskutuam lëshimin e grafikëve të parë të jashtëm të pajtueshëm me Mac, të cilat Apple i shiti në faqen e saj të internetit. Modeli i zgjedhur BlackMagic eGPU është gjithashtu i gatshëm për çdo monitor USB-C. Mund të lidhim direkt dy monitorë me formate të ndryshme.

Beta e tretë publike e tvOS 12 tani e disponueshme

Shkalla e nisjes së betave të ndryshme për të cilat Apple po punon sot, duket se ka humbur rendin dhe koncertin në të cilin nuk bën. Beta e tretë publike e tvOS 12 është tani në dispozicion për çdo përdorues që dëshiron të instalojë dhe të kontrollojë Çfarë është i ri në versionin tjetër tvOS mund ta bëjë këtë.

Pasdite Betas: lëshohen watchOS 4 dhe tvOS 5 beta 12

Gjatë kësaj dite, Apple po lëshon beta të sistemeve të saj operative, në mënyrë që ato të jenë të lëmuar në mënyrë të përsosur dhe zhvilluesit të kenë Betas Afternoons: Beta 4 të watchOS 5 dhe tvOS 12. Lëshuar në këtë moment pa lajme të rëndësishme, përveç korrigjimit të gabimeve.

Sfondi MacOS Mojave

Zhvilluesi i katërt macOS Mojave tashmë i disponueshëm

Përkundër faktit se shumë prej jush janë me pushime, shumë janë inxhinierë të Apple që kanë mbetur pa pushime në korrik të çdo viti dhe djemtë nga Cupertino kanë lëshuar beta të katërt për zhvilluesit e macOS Mojave, duke ofruar pajtueshmëri me MacBook Pro 2018