Ata i kërkojnë Apple të aktivizojë FM Radio në iPhone

Shoqata Kombëtare e Transmetuesve Amerikanë ka bërë zyrtarisht kërkesë mollë me të cilin ai kërkon që kompania Cupertino të aktivizojë çipin, i përfshirë tashmë si standard në të gjithë iPhone, që lejon marrjen e Radios FM.

Pritja tradicionale e radios në iPhone?

Pothuajse nga ditët e para të jetës, Apple gjithmonë ka refuzuar praninë e një Radio në iPhone të saj. Somethingshtë diçka e pakuptueshme në shikim të parë, jo vetëm për shkak të natyrës dhe rëndësisë së këtij mediumi komunikimi masiv, por për shkak të faktit se ky është rasti thjesht sepse ata e duan atë nga Cupertino pasi iPhone integron çipin që lejon pritja në radio megjithatë, nuk është aktivizuar kurrë, diçka që do të ishte aq e thjeshtë për tu bërë sa një azhurnim i thjeshtë i softuerit.

Ata kërkojnë Apple aktiv Radio FM iPhone

Ata kërkojnë Apple aktiv Radio FM iPhone

Por mollë vazhdon të bëjë gjënë e saj duke na detyruar të përdorim aplikacione të ndryshme të Radios që na detyrojnë të konsumojmë të dhëna vërtet absurde, për të mos përmendur që, në kushtet e mungesës së mbulimit, e cila në Spanjë është ende mjaft e zakonshme në zona të caktuara, është e pamundur.

Tani, Shoqata Kombëtare e Transmetuesve Amerikanë ka kërkuar mollë zyrtarisht për të aktivizuar çipin wireless Murata 339S0228 përgjegjës për lidhjen WiFi dhe Bluetooth dhe i cili gjithashtu do të lejonte marrjen e stacioneve FM.

Çfarë do të ndodhë tani?

Ne nuk duhet ta harrojmë faktin se Shoqata Kombëtare e Transmetuesve të Shteteve të Bashkuara "nuk ka pasur kohë" për ta bërë këtë kërkesë deri më tani, shtatë vjet e gjysmë pas prezantimit të Çipi Murata 339S0228 iPhone 6iPhone, pikërisht kur Radio po përjeton një moment kritik dhe disa vende tashmë kanë filluar planifikoni vdekjen e tij përfundimtare. Sidoqoftë, edhe sikur të mos ishte ky rasti, disa ekspertë theksojnë se aktivizimi i pritjes së Radio FM në iPhone Nuk është aq e thjeshtë sa propozon kjo shoqatë pasi që çipi i lartpërmendur që do të bënte të mundur do të duhej një antenë dhe një amplifikator që zënë një hapësirë ​​në pajisje. Gjithashtu, pritja nuk është gjithmonë me cilësi të mirë dhe mund të ketë shumë ndërhyrje pasi është një pajisje që lëshon dhe merr sinjale.

Në të vërtetë, kjo nuk duket si më shumë justifikime, të paktën kështu më duket sepse në iPod nano kablloja e kufjeve vepron si një antenë dhe shumë telefona kanë Radio pa qenë ky problem gjithashtu, cilësia e transmetimit nuk e bën atë do të varej nga Apple.

Arsyeja e vërtetë duhet të gjendet në faktorin ekonomik: a i beson dikush vërtet kësaj mollë thuaji "po" këtë propozim tani që keni ndërmend të lëshoni tuajin shërbimi i transmetimit të muzikës? Muzikë falas në radio duke konkurruar me modelin tuaj të ri?

BURIMI | 9to5Mac


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Z. Sarkazëm dijo

    Do të ishte aq e lehtë sa aktivizimi i tij, krijimi i një aplikacioni dhe nëse doni të përdorni kabllon e kufjeve të antenës siç bëjnë celularët e tjerë, unë supozoj se foleja audio do të duhet të lidhet në një farë mënyre me çipin (nuk e di nëse është aktualisht i lidhur, jo mendoj). Ndoshta me iOS 9 ...