Kerneli më i fundit i përputhshëm i Linux M1 Linux Tashmë në Testim

Çipi Apple M1

Ne kemi pasur çipin me vete për mjaft kohë Apple M1. Një mikroprocesor i ri që po i kthen kompjuterët Apple në makina reale. Jo vetëm Mac, iPad Pro i ri po provon të jetë një kafshë. Programuesit dhe zhvilluesit vendosin bateritë për t'i bërë programet e tyre në përputhje me këtë arkitekturë të re dhe pak nga pak po arrihet. Gjëja e fundit është se kerneli i fundit Linux paraqet pajtueshmërinë paraprake me Apple M1.

Versioni i fundit i kernelit Linux, Linux 5.13, përmban mbështetje për sistemin M1 të Apple dhe tani Isshtë në dispozicion si një version provë për lëshimin përfundimtar. Linus Torvalds, ka njoftuar se versioni i kandidatit për lëshim është tani në dispozicion për testimin publik.

Megjithëse specialistët e IT dhe veçanërisht të sigurisë arritën të lançojnë me sukses Linux në Apple Silicon në të kaluarën, ai kërkoi disa zgjidhje mjaft teknike. Me mbështetjen paraprake në Linux 5.13, shpërndarjet dhe sistemet e Linux do të kenë shumë më lehtë për tu ekzekutuar në SoC të Apple.

Përveç mbështetjes së Apple Silicon, kerneli Linux 5.13 gjithashtu përmban një mori drejtuesish të rinj dhe të azhurnuar dhe përmirësime të tjera të brendshme në sistemin e skedarëve. Arkitekturat, mjetet dhe menaxhimi i procesit, midis azhurnimeve të tjera të reja. Versioni përfundimtar i Linux 5.13 duhet të lëshohet për publikun në fund të qershorit ose në fillim të korrikut. Kjo do të varet nga sa versione paraprake vendosni të lëshoni dhe prandaj provoni, gjatë ciklit të zhvillimit dhe para lëshimit të versionit përfundimtar.

Siç thamë më parë, pak nga pak po bëhen përparime të reja. Se ai hap i ri përpara të jetë pajtueshmëria e lehtë e Linux me Apple Silicon, Ky është një lajm shumë i mirë. Sidomos për të gjithë ata ekspertë të sigurisë që përdorin këtë sistem operativ për të punuar dhe zhvilluar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.