Bëni kujdes nëse keni tatuazhe në krah dhe dëshironi të blini një Apple Watch

imore-tatuazhe-ore

Dhe jo, Ne nuk po flasim për një tatuazh të vogël që ju mbani në doreNe po flasim për të veshur atë pjesë specifike të trupit tonë plotësisht të tatuazhuar. Me sa duket, provat e ndryshme që po kryhen me orën Apple nga përdoruesit që tashmë e kanë atë në kyçet e tyre, shpjegojnë se tatuazhet në atë zonë parandalojnë leximin e saktë të sensorëve të orës. Të dhënat e treguara nga pajisja në zonën ku kemi tatuazhe mund të jenë të gabuara ose edhe të bllokojnë orën me kodin e vendosur më parë nga përdoruesi, domethënë sensorët e orës vërejnë se nuk janë në kontakt me lëkurën dhe kjo bën kodi i sigurisë i vendosur nga përdoruesi është aktivizuar. 

E vërteta është se e gjithë kjo ndodh vetëm posa ta vendosim orën në një lëkurë me tatuazhe, nuk ka asnjë lidhje me pigmentet e lëkurës ose problemet me sensorët e pajisjes. Sensorët që ora Apple përfshin lëshojnë dritë infra të kuqe drejt lëkurës sonë (jeshile), kjo dritë kthehet në orë për të marrë të dhënat dhe kur kemi tatuazhe, boja e këtyre bëhet një lloj 'ekrani' që i bën matjet të gabuara ose edhe të pavlefshme.

ora-mollë-martin-hajek-lotimi-3

Në fillim Apple nuk komenton për këtë çështje të tatuazheve dhe papajtueshmërinë e këtij lloji të sensorëve, por përmend në faqen e saj të internetit që në disa raste matja e pulsit mund të jetë e pamundur, por nuk specifikon asgjë në lidhje me tatuazhet. Problemi duket mjaft i qartë në këtë kuptim nëse shohim për shembull në testet e kryera nga unë më shumë drejtpërdrejt në një lëkurë të tatuazhuar dhe Watch duket se dështon, ashtu si në Reddit dhe pikat e tjera të shitjes. Ky lloj i sensorit të zemrës përdoret në orë dhe rrathë të tjerë sasiorë dhe rezultati duket të jetë i njëjtë në këto raste, sensori dështon.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.