Kini kujdes nga mashtrimet dhe dhurimet e rreme për shkak të Covid-19

Phishing Apple

Ka disa arsye që na bëjnë të jemi vigjilentë çdo ditë për çështjen e mashtrimit, e cila është mënyra se si njihet vjedhja e identitetit dhe për kompanitë e pretenduara që dhurojnë para ose të ngjashme për çështjen e koronavirusit ose Covid-19. Përfitimi i mirëbesimit të njerëzve nuk është diçka e re, por këto ditë shumë prej nesh kalojnë më shumë orë para Mac, në pritje të të gjitha postave elektronike ose të lidhur në rrjet për më shumë orë se zakonisht mund të mashtrohemi.

Vjedhja e identitetit është diçka që ne nuk do të jemi në gjendje ta zhdukim pasi janë sulme pa kriter që janë kryer për një kohë të gjatë, por tani me më shumë njerëz në shtëpi me më shumë orë për të parë të gjitha llojet e postave elektronike dhe të tjerët ka një rritje në sulmet. Për më tepër, nga ana tjetër, ne duhet të jemi të kujdesshëm me kompanitë ose entitetet e supozuara që na kërkojnë donacione të një lloji për të luftuar virusin që po prek mijëra njerëz në të gjithë botën, duke përfituar nga këto situata për të mashtruar njerëzit është diçka që gjithashtu po ndodh tani tani kështu jini të kujdesshëm dhe maksimizoni masat paraprake.

Mashtrimi i Netflix

Në Unë jam nga Mac kemi komentuar shumë raste të mashtrimit me email të Apple për blerje aplikacionesh, shërbime transmetimi, banka ose të ngjashme ... Këtë mëngjes kam marrë emailin që mund të shihni mbi këto rreshta dhe unë personalisht nuk kam Netflix tani kontraktuar, prandaj bëni kujdes me këto posta elektronike dhe mbi të gjitha para se të klikoni në ndonjë lidhje ose të jepni të dhënat tona me email, konfirmoni mirë që është një email zyrtar thjesht duke parë dërguesin e kësaj. Të qenit i kujdesshëm në këtë kohë mund të na shpëtojë nga mashtrimi nga një entitet i rremë që ndihmon për të luftuar kundër Covid-19 ose që pretendon të pezullojë një shërbim që ne as nuk e kemi kontraktuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.