Paketa 'Oscar' do t'ju lejojë të lidhni Mac-in tuaj me ekranin e montuar në iPad Retina

Oscar-startues-arduino-ipad-0 Si gjithmonë nga Kickstarter kemi mjaft projekte interesante nevojat e financimit dhe Oskari është njëri prej tyre. Ky komplet, i cili vepron si një përshtatës, bazohet në platformën hardware falas Arduino dhe do të na lejojë të kemi LCD-në e Retina iPad si një ekran dytësor të Mac-ut tonë.

Për të arritur këtë ju mund të përdorni të dy portin Rrufeja si Displayport dhe në këtë mënyrë për të marrë një imazh në një ekran 9,7-inç me një rezolucion prej 2048 x 1536 piksel, i cili na jep një dendësi pixel prej 264 ppi, e cila është ekuivalente me më shumë se dyfishi i një monitori Thunderbolt, për shembull. 27 - ekran inç.

OSCAR është një përshtatës që ju lejon të lidhni një ekran me rezolucion shumë të lartë 9,7 inç që shpesh gjendet në tableta në kompjuterin tuaj. Ai vjen i para-lidhur me panelin LCD dhe është gati për tu lidhur, është i pajtueshëm me të gjitha sistemet operative që përdorin një lidhje Thunderbolt ose Displayport. bordi është Arduino dhe e bën të lehtë modifikimin e sjelljes së këtij adaptori pasi që i gjithë softueri dhe hardueri janë me burim të hapur.

Kompleti Oscar Complete përfshin një ekran LCD që vjen me një kornizë dhe qëndrim akrilik, duke ju lejuar kështu të përdoret si shfaqje dytësore për një larmi të gjerë qëllimesh. Përfshihet përshtatësi i rrymës për dritën e pasme LED dhe kjo nga ana tjetër siguron furnizimin me energji elektrike, nëse kësaj i shtojmë që Oscar është i pajtueshëm me Arduino, bordi mund të përdoret për të kontrolluar variablat siç është shkëlqimi i dritës së pasme përmes USB.

Për të marrë kompletin e plotë, do të duhet të investojmë në projekt 195 euro ose më shumë. Ju mund të hyni në faqen e projektit në start nga kjo lidhje.

Më shumë informacion - Kickstarter: Hyni lehtë në USB-të tuaja me Access IO për iMac


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Enrique Romagosa dijo

  Dhe nuk do të ishte më mirë të dërgonim sinjalin nga mak-i direkt në ipad në vend që të kishit një ekran të lirshëm pa altoparlantë apo asgjë?

  1.    dinepada dijo

   problemi është se ipad nuk ka një lidhje të drejtpërdrejtë video, duke e bërë atë përmes airplay punon vërtet keq për përdorim të vazhdueshëm, pasi ka një vonesë të gjatë në kohën e reagimit.