Kjo është mënyra se si funksionojnë dritaret në macOS të ri Sierra

menaxhimi i dritares-në-makera-siera

Sot mora falënderimet e një bashkëpunëtori i cili dje ishte duke lexuar artikullin që ishte frymëzuar nga problemi i tij, ai në të cilin ai foli për sinkronizimi i vendndodhjeve të reja në macOS Sierra. Ky koleg erdhi në botën e mollës së kafshuar shumë kohë më parë dhe është gjithnjë e më i lumtur me vendimin e marrë.

Sot unë botoj një artikull të ri që synon të gjithë ata përdorues që po arrijnë botën e mollëve dhe ne do të flasim për mënyrën e menaxhimit të dritareve në Mac.

Menaxhimi i dritareve në Mac, më saktësisht në macOS Sierra, sistemi i ri që Cupertino ka vënë në dispozicion të përdoruesve nuk është shumë më kompleks sesa ajo që mund të gjejmë në sisteme të tjera si Windows, pPor ata kanë mundësi të caktuara që e bëjnë atë më produktiv. 

Ajo për të cilën do të flasim sot mund të zbatohet në versionet e mëparshme të sistemit, megjithëse ndryshimi i ri i dritareve të vitaminave ka ardhur nga dora e macOS Sierra. Siç mund ta keni parë, dritaret në sistemin Mac kanë tre butona në pjesën e sipërme të majtë. Me të kuqe mbyllim dritaren plotësisht, me portokall atë që bëjmë është të minimizojmë dritaren dhe me jeshile kalojmë në ekran të plotë, po, ekran të plotë dhe jo maksimizuar. Apple implementoi modalitetin e ekranit të plotë kohë më parë që bën të mundur përfitimin e ekranit shumë më mirë në fletore të tilla si MacBook Air 11 inç ose MacBook 12 inç.

Për të ndryshuar përmasat e dritareve ajo që duhet të bëjmë është të afrojmë kursorin në këndin e poshtëm të djathtë në cilindo nga katër cepat derisa të marrim shigjetat e madhësisë. Kjo sjellje është përmirësuar në macOS Sierra dhe tani mund të ndryshojmë madhësinë nga të katër cepat, duke lehtësuar veprimin në shumë raste.*

UPDATE

Kur flasim për maksimizimin nga 4 cepat në macOS Sierra, nënkuptojmë që nëse shkoni në ndonjë nga 4 cepat dhe klikoni dy herë, dritarja maksimizohet drejt këndit që keni treguar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

10 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alberto De Villa dijo

  Pedro, nuk është artikulli i parë i juaji që shfaqet në listën e Google Tani, në dy herë që shkojnë unë jam zhgënjyer thellësisht. Të kisha kërkuar ato minuta të jetës sime duke lexuar një artikull të keq. Bërë keq, pak informacion dhe informacion i gabuar që është më i keqi, pa burime, pa lidhje me artikuj zyrtarë, duke thënë se nuk është më kompleks se Windows, kur nuk keni ide për ndryshimet gërryese në bërthamat e sistemit.

  Ashtë për të ardhur keq që ju duhet të postoni disa artikuj të këqij për të arritur në couta tuaj dhe për t'u paguar. Më shumë është guximi im për njerëzit që do ta lexojnë atë kur shfaqen në seksionin tuaj të artikujve dhe se ata do të gjejnë një informacion jashtëzakonisht zhgënjyes.

  Unë me të vërtetë nuk mendoj se ju pëlqen teknologjia, sepse nëse e bëni, do të hetonit më shumë dhe nëse dëshironi të informoni, do të bënit artikuj me përmbajtje më të mirë.

  Unë ju rekomandoj para se të përdorni Mac tuaj dhe të ankoheni për gabimet e sinkronizimit të skedarit me iCloud në Sierra, punësoni një Internet të mirë. Këtu në Meksikë standardi është 20Mbits në shtëpi dhe ne kemi 200Mbits në zyrë dhe më besoni, ju nuk do të keni probleme në ngarkimin e skedarëve tuaj. Sepse unë gjithashtu lexova atë që keni shkruar, duke u ankuar për sistemin kur keni një Internet që nuk do t'ju ngarkojë as 4chan. Tani hipni në kompjuterin tuaj dhe bëni kërkimet tuaja përpara se të flisni për diçka që mezi e dini.

  Ndryshimi i dritares katër këndore është në dispozicion nga 10.7 Lion, një sistem 5 vjeçar.

  Shpresoj të mos has ndonjë post tjetër tëndin dhe nëse po, është diçka që ia vlen të lexohet.

  Alberto De Villa
  Mbikëqyrësi i shërbimit i një AASP.
  Meksikë.

  1.    Shisui uchiha dijo

   Plotësisht në marrëveshje me kolegun Alberto, ndryshimi i madhësive të dritareve ka ekzistuar për një kohë të gjatë, çfarë artikulli i tmerrshëm, një shënim kaq i dobët i përmbajtjes, duket si një detyrë e shkollës fillore e bërë keq.

   1.    Pedro Rodas dijo

    Preciselyshtë pikërisht se ka njerëz që janë në nivelin fillor dhe blejnë një Mac. A duhet t'i heqim ata njerëz që kanë nevojë për ndihmë? Faleminderit për kontributin

 2.   Yup dijo

  Asgjë nuk ka ndryshuar në MacOS Sierra. mund të bëhej me kapitenin dhe madje edhe me versionet e mëparshme, ndrysho përmasat nga çdo cep ... O zot ... nuk mund të besoj se e ke shkruar atë ...

  1.    Pedro Rodas dijo

   Para se të komentoni duhet të lexoni pak për të rejat e sistemit. Nëse gjërat janë përmirësuar. Dhe besoni apo jo, ne jemi një blog i lexuar nga shumë përdorues dhe jo të gjithë ata që na lexojnë janë aq ekspert sa ju. Unë kam kolegë të cilët vijnë në botën e llogaritjes me një Mac dhe nuk dinë as të krijojnë një dosje, kështu që para se të kritikojmë punën që bëjmë për ata përdorues me njohuri zero të sistemit, çfarë duhet të na përgëzoni kur të pëlqeni një artikull dhe jo vetëm kur nuk të pëlqen. Faleminderit për kontributin

   1.    Yup dijo

    Pershendetje pedro,

    Unë nuk po ankohem për nivelin e njohurive. Ankesa vjen sepse artikulli është shpjeguar dobët, në asnjë moment nuk i jeni referuar faktit që është duke ndryshuar automatikisht duke klikuar dy herë, ju flisni për thjesht ndryshimin e madhësisë së dritares rreth qosheve, duke nënkuptuar se mund të bëni diçka që në të vërtetë mund të tashmë në versione të vjetra. Tani që keni korrigjuar artikullin dhe keni shtuar se bëhet fjalë për ndryshimin e madhësive automatike duke klikuar dy herë, artikulli ka kuptim dhe madje e shoh kurioz pasi nuk dija për këtë tipar të ri të Macos Sierra.

    Unë mendoj se kjo është ajo që ka ndodhur me shumicën e komenteve, ju nuk keni qenë në gjendje të shpjegoni mirë se për çfarë po flisnit. Artikullit i mungonte saktësia dhe më shumë detaje. Për pjesën tjetër, siç thashë, mendoj se është mirë që këto çështje diskutohen, megjithëse ato duken themelore, shumë njerëz (në këtë rast unë) nuk i dinë

 3.   xuanin dijo

  Dhe gjëja më qesharake për këtë është se pikërisht dy risitë që përfshin macOS Sierra në lidhje me menaxhimin e dritareve nuk përmenden as në artikull.
  Për ata që nuk e dinë, karakteristika e parë është ajo e «dritareve magnetike», e cila konsiston në atë që kur një dritare afrohet ngadalë te ndonjë tjetër, pozicioni i saj automatikisht përshtatet me atë të dritares që fiksohet sikur të ishte tërhequr nga një magnet kështu që është më e lehtë për të rreshtuar dritaret në desktop. Risi e dytë është se kur klikoni dy herë në cilindo nga katër skajet e një dritareje, ajo zgjerohet në drejtimin përkatës derisa të arrijë në buzë të ekranit.

  1.    Pedro Rodas dijo

   Faleminderit për kontributin tuaj. Artikulli është azhurnuar për ta bërë më të qartë se çfarë nënkuptohej me përmirësime në macOS Sierra. Të gjitha të mirat

 4.   David dijo

  Pedro, faleminderit për kontributin tuaj dhe ata prej nesh që vijnë nga Windows jemi shumë të gjelbërt dhe ky lajm na ndihmon. Faleminderit përsëri dhe vazhdoni kështu.

 5.   Fernando García dijo

  Procesi i minimizimit të dritareve është shumë i ngadaltë dhe kërkon kohë.
  Më parë ishte shumë më mirë: një klikim i thjeshtë në butonin e gjelbër. Dhe përshtatja ishte shumë më e mirë në sistemet e mëparshme, tani ka shumë hapësirë ​​të zbrazët dhe të padobishme në dritare; Dua të them, ato janë dritare të mëdha.

  Më duket se është bërë shumë, shumë më keq.