Kështu ishin rezultatet financiare të tremujorit të parë të Apple

gatimi_me kohe

Apple sot njoftoi rezultatet financiare për tremujorin e parë të vitit fiskal 2018, mbyllur më 30 dhjetor 2017. Kompania është regjistruar shitjet tremujore prej 88.300 miliardë dollarësh, duke u rritur 13 përqind krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar dhe duke vendosur një rekord të ri tremujor të të gjitha kohërave; dhe një fitim neto tremujor prej 3,89 $ për aksion, i cili përfaqëson një rritje prej 16 përqind krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. 65 përqind e shitjeve tremujore janë bërë nga Apple jashtë SHBA.

Shumë kishin pritur për një kohë të gjatë për të parë rezultatet e këtij tremujori të parë të vitit për Apple dhe është se dyshimet në lidhje me shitjet, spekulimet dhe zakonisht kritikat në lidhje me produktet e Apple janë rendi i ditës dhe me këto rezultate është e mundur të "zbut kafshët"

Rezultatet financiare-mollë

Më pak shitje, por më shumë para

Në parim, gjithçka tregon se shitjet e produkteve të yjeve të tilla si iPhone, iPad ose Mac - këto të fundit ne mund t'i citojmë në heshtje - vazhdojnë të bien për sa i përket numrit të njësive të shitura, por ato bëjnë që kompania të vazhdojë të thyejë rekorde të ardhurash. Në çdo rast, rritja e çmimeve të iPhone, MacBook ose iPad Pro, bën Apple vazhdon të shesë pak më pak, por merr një fitim më të madh sesa gjatë së njëjtës periudhë të vitit të kaluar.

Nga këto rezultate zyrtare të treguara nga Apple, ne kemi mbetur me këtë orientim që bën vetë firma tremujori i dytë i vitit tuaj fiskal 2018:

 •  Të ardhura ndërmjet 60.000 miliardë dollarë dhe 62.000 miliardë dollarë
 • Marzhi bruto midis 38 përqind dhe 38,5 përqind
 • Shpenzimet operative ndërmjet 7.600 miliardë dollarë dhe 7.700 miliardë dollarë
 • Të ardhura të tjera / (shpenzime) prej 300 milion dollarë
 • Shkalla e përafërt e taksave prej 15 përqind

Kjo është përmbledhja zyrtare e të dhënave

Dhe është se në deklaratën zyrtare Apple shtoni direkt një dokument PDF me një përmbledhje të të dhënave të paraqitura. Ne gjithashtu lëmë tre grafikë që sqarojnë rezultatet e marra nga kompania e mollës së kafshuar. E para tregon evolucionin e të ardhurave totale dhe fitimeve:

Në këtë rast ne kemi detajet në lidhje me secilën të ardhurat për secilin sektor të produktit ose shërbimit dhe thekson se shërbimet tejkalojnë të ardhurat e Mac me 2%, të tjerët dhe iPad me 3%. Ky grafik është një nga më të rëndësishmit për të parë me të vërtetë se çfarë shet Apple:

Në këtë grafik të fundit ne shohim shitjet në vende të ndryshme dhe mund të theksojmë se ky tremujor Apple shiti më shumë në Evropë sesa në Kinë, diçka që ata duan të ndryshojnë për këtë vit pasi nuk është saktësisht një rritje e shitjeve në kontinentin e vjetër , Rathershtë më mirë që tregu kinez të relaksohet pak sa i përket shitjeve këtë vit:

Vetë Tim Cook, CEO i Apple, argumentoi këto të dhëna me deklarata në lidhje me rezultatin përfundimtar të këtij tremujori dhe ajo që mund të jetë e qartë është se shitjet nuk kanë punuar mirë për ta, pavarësisht kësaj. paratë e futura vazhdojnë të thyejnë rekorde:

Ne jemi të kënaqur të raportojmë tremujorin më të mirë në historinë e Apple, me një rritje të fortë, duke përfshirë të ardhurat më të larta ndonjëherë nga një linjë e re iPhone. IPhone X tejkaloi pritjet tona dhe ka qenë iPhone më i shitur çdo javë që kur u prezantua në nëntor. Ne gjithashtu kemi arritur të kapërcejmë një moment të rëndësishëm, me bazën tonë të instaluar të pajisjeve aktive që tejkalojnë 1.300 miliardë njësi në janar. Kjo përfaqëson një rritje prej 30% në vetëm dy vjet, e cila tregon popullaritetin e produkteve tona dhe besnikërinë dhe kënaqësinë e klientëve tanë.

Në fund të ditës, ajo që me të vërtetë ka rëndësi në këto raste është se të ardhurat janë të papaguara për të mbajtur investitorët të kënaqur me punën, por natyrisht, është normale që analistët dhe ekspertët po analizojnë rezultatet në detaje për të gjetur gjithmonë atë pikë negative . Personalisht, nuk do të them se shitjet e Apple janë të mira këtë tremujor dhe Nuk më pëlqen gjithashtu që çmimet e pajisjeve që na shesin si Mac ose iPhone rriten, por kjo është diçka që ndodh në të gjitha markat dhe logjikisht do të duhet të vazhdojë të jetë e tillë me kalimin e kohës, duam apo jo.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)