Kjo shtesë për Safari na lejon të mundësojmë funksionin Picture in Picture në faqet e internetit të pambështetura

zgjerim-për-fotografi-në-foto-me-netflix-në-safari

Në artikullin tim të mëparshëm ju tregova se si mund ta aktivizojmë funksionin Foto në fotografi në videot e faqeve të internetit që ne vizitojmë me Safari që janë në përputhje me këtë teknologji. Në të njëjtin artikull, përmenda Netflix si një shembull të një faqe në internet që nuk lejon të mundësojë këtë funksion të ri që ka ardhur nga dora e macOS Sierra. Çdo faqe në internet është e lirë të lejojë atë që mund të bëhet me përmbajtjen e saj, natyrisht, por ka gjithmonë përdorues të shqetësuar që kërkojnë një zgjidhje kur nuk ofrohet vendas. Ne po flasim për një shtrirje që lejon këtë funksion të kryhet në çdo faqe në internet video që shfaq video në formatin HTML 5.

Ky funksion është ideal pasi na lejon të rrisim pak produktivitetin, dhe them pak, sepse na largon nga qëllimi ynë kur jemi përpara Mac. Jo të gjitha faqet e internetit janë në përputhje me këtë funksion dhe për të gjetur një zgjidhje zhvilluesi Arno Appenzeller ka lëshuar një shtesë për Safari që ju lejon të vendosni dritaren e rishikimit të faqeve të internetit që nuk e lejojnë atë, të tilla si Netflix në një dritare lundruese që mund ta vendosim kudo në tavolinën e punës.

Kjo shtesë quhet PiPifier dhe është e disponueshme përmes kësaj lidhjeje. Pasi ta kemi shkarkuar dhe ekzekutuar, do të shkojmë te Safari> Preferencat> Zgjerime në macOS Sierra për të mundësuar shtesën PiPifier. Tjetra, një ikonë e re do të shfaqet në shiritin e sipërm të Safari, por që ajo të fillojë të punojë, ne do të duhet të rindezim shfletuesin.

Operacioni është më i thjeshtë se ai që ju kam shpjeguar për ta bërë atë natyrisht në faqet e internetit të përputhshme, pasi që ne duhet të shkojmë vetëm në faqen e internetit ku ndodhet videoja dhe klikoni në ikonën e zgjatjes. pasi të aktivizohet, ne mund ta zhvendosim videon kudo në ekran, përveç ndryshimit të madhësisë së dritares. Përveç se është i pajtueshëm me Netflix, ai gjithashtu punon në mënyrë të përsosur me YouTube, Twitch si dhe faqet e ndryshme të internetit që na lejojnë të shikojmë filma dhe seriale falas "falas".

Nëse nuk e keni azhurnuar akoma në macOS Sierra sepse Mac-i juaj nuk mbështetet, mund të përdorni aplikacionin Helium, i disponueshëm në Mac App Store dhe që na lejon gjithashtu të kryejmë këtë funksion, në një mënyrë më rudimentare, por është më mirë sesa të mos e shijojmë nëse është vërtet e nevojshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Lojra dijo

  Përshëndetje Ignacio, unë kam bërë atë që thua dhe nuk më ka funksionuar. Në të njëjtën mënyrë, unë doja të çinstaloja zgjerimin dhe nuk ka asnjë rast që të jem në gjendje ta bëj atë. Opsioni për të çinstaluar në shtesat Safari nuk shfaqet. Unë jam përpjekur të gjej shtrirjen në hard drive (përfshirë c
  dosje të fshehura) dhe as… asgjë.

  Çdo sugjerim?

  Falënderim
  Lojra

  1.    Ignacio Sala dijo

   Në fillim gjithashtu më dha probleme, por pas rinisjes funksionon. Në YouTube nuk funksionon si mënyra vendase që kam shpjeguar në artikullin tim të mëparshëm, prandaj rekomandohet që YouTube të bëjë PIP me opsionin vendas.

 2.   Cedric Cartwright Rivera dijo

  Shtesa është perfekte, po e përdor pa probleme me YouTube.