Kokoshkat Time përballen me probleme ligjore

probleme me kohën e kokoshkave

Jo shumë kohë më parë partneri im SoydeMac, Pedro Rodas, na foli në një postim në lidhje me aplikimin për Mac dhe PC, Koha kokoshka, një aplikacion interesant që na lejoi të luanim një numër të madh filmash në cilësi HD duke përdorur skedarë torrent. Gjëja interesante në lidhje me aplikacionin është se nuk është e nevojshme që ne të shkarkojmë skedarin e filmit pasi që do të jemi në gjendje ta shohim atë në internet.

Një praktikë disi e komplikuar ... Meqenëse në fund të ditës çështja e shikimit të filmave në internet pa paguar është akoma një veprim i paligjshëm, domethënë pirateria. Padyshim që nuk është diçka që i pëlqen njerëzit që bëjnë ato filma, aq më pak prodhuesit e mëdhenj diploma Amerika e Veriut (Sony, FOX, Disney, Warner, Paramount, Universal). Dhe a është kjo Duket se problemet nuk do të vonojnë shumë për të arritur në zyrat e zhvilluesve të Popcorn Time.

Alarmi ra kur Të mërkurën e kaluar lidhja e shkarkimit të aplikacionit u bllokua, ajo u zhduk nga Mega. Diçka që ishte mjaft kontradiktore pasi Kim Dotcom vetë foli për virtytet e Popcorn Time përmes Twitter. Më vonë, kur rrjetet u tërbuan, Dotcom tha se ai nuk e dinte se çfarë kishte ndodhur.

Dje, 13 Mars, aplikacioni ishte përsëri në dispozicion përmes Mega për habinë e të gjithë atyre që menduan se çfarë kishte ndodhur me Popcorn Time.

Sigurisht, që nga tani nuk janë të gjitha lajme të mira Vetë zhvilluesit e Popcorn Time kanë njoftuar në rrjete të ndryshme se ata presin të marrin një ankesë nga Shoqata e Motion Pictures të Amerikës (MPAA), një entitet i së drejtës së kopjimit që kontrollon në thelb diploma të mëdha. 

një aplikacion me burim të hapur që ata me gjasë do ta lënë nën kontrollin e përdoruesve të tyre pasi që ata mund të përballen me padi milionerë përveç dënimeve të mundshme me burg.

Ne do të shohim se si përfundon e gjithë kjo telenovelë ... Por e vërteta është se problemi i piraterisë duhet të gjejë një zgjidhje pasi që është joetike për të 'të gjitha falas'.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.